*شرایط طرحهای توجیهی

 

در کشور ما بیشتر اینگونه جا افتاده که طرح توجیهی یکی از مدارک مورد نیاز برای گرفتن تسهیلات از بانک ها است و صرفا شامل یکسری مطالب و اعداد و ارقام بی هویت بوده که می توان آنها را با یک جستجوی راحت از اینترنت دانلود نمود . قسمت ناگوار مساله اینجاست که اکثر بانکهایی که از متقاضیانشان طلب طرح توجیهی می کنند نیز به آن اعتقادی نداشته و بدون مطالعه و بررسی در پرونده بایگانی کرده و فقط برای تکمیل مدارک مورد استفاده قرار می گیرد.

شایان ذکر است که اگر از جنبه ای دیگر به این مساله نگاه کنیم نیز می توانیم متوجه این بی اهمیتی بانکها به موضوع شویم چرا که دریافت وثیقه مطمئن تمام بررسیها و تحقیقی در مورد طرحها را کاملا بی اعتبار می سازد .

اما در جایی که شما نیازمند سرمایه گذاری شخصی به عنوان شریک (مشارکت کننده) در پروژه مورد نظرتان هستید ارائه یک طرح توجیهی دقیق و کارشناسی شده از الزامات خواهد بود.

استفاده از طرحهای آماده و غیر اصولی در اینترت ، تهیه و تنظیم توسط افراد نا آگاه و با دانش کم در این زمینه که با دریافت مبالغ بسیار پایین ادعای تهیه آن ار دارند و حتی طرحی که مدت زمان زیادی از تنظیم آن گذشته است هیچ ارزشی نداشته و گاها" عواقب جبران ناپذیری را بدنبال خواهند داشت .

ممکن است یک طرح به دلیل نداشتن استانداردهای لازم قابل تحقیق و مطالعه نباشد و از طرف کارشناس یا سرمایه گذار مردود اعلام گردد . که این امر هیچگاه منجر به سرمایه گذاری در پروژه نخواهد شد و در نهایت ایده و پروژه ای که قابلیت اجرائی فوق العاده داشته و می توانسته سودآوری مناسب برای مالک آن داشته باشد به دلیل عدم توجه صاحب آن به ارائه یک طرح توجیهی استاندارد و قابل قبول هیچگاه به ثمر نشیند . بنابراین اگر آگاهی کافی در این زمینه ندارید و تاکنون اینکار را انجام نداده اید ، هیچگاه برای ارائه پروژه مورد نظرتان خود اقدام به تهیه آن ننمایید . از دانلود طرحهای توجیهی آماده در اینترنت و تبدیل آن به طرح پروژه خود جدا خودداری نمایید .

برای تهیه طرح توجیهی پروژه خود از اشخاص ، شرکتها و کارشاسان معتبر در این مقوله استفاده نمایید و در مورد آنها تحقیق کنید . پرداخت مبالغ خیلی زیاد یا خیلی کم دلیلی بر خوب بودن نتیجه طرح شما نیست . ولی برای ایده و پروژه خود احترام قائل شوید و در این راه به دنبال هزینه نکردن یا پرداخت مبالغ ناچیز نباشید .

 به یاد داشته باشید در طرحهای توجیهی هزینه تهیه طرح در قسمت هزینه های قبل از بهره برداری به عنوان یک فاکتور محاسبه می گردد .

چرا طرح توجیهی برای صاحب طرح نیز لازم است؟

 در دنیای امروز تامین سرمایه  به عنوان يكي از مهمترین  مباحث اقتصادي است كه جهت  رشد اقتصادي در هر كشوري از اهميت بسزائي برخوردار است و از اين منظر به آن موتور محرك اقتصاد نیز میگویند. با سرمایه گذاری میتوان در ايجاد بسترهاي مناسب اقتصادي براي افزايش اشتغال، توليد و رونق تجارت اقدام نمود. منابع سرمایه از داخل  و خارج از کشور تأمين كننده وجوه مورد نياز سرمايه گذاري بنگاههاي اقتصادي و جريان توليد محسوب میشوند  كه معمولاً در هر پروژه سرمايه گذاري بسته به مقدار سرمایه مورد نیاز ،از يك منبع و يا تركيبي از منابع مالي مختلف استفاده ميشود.

يكي از مهم ترين روش هاي تأمين مالی برای پروژه ها ،سرمایه گذاری از طریق بخش خصوصی است که منبع مالی بسیار انبوهی را شامل میشود. تشویق و ترویج سرمایه گذار خصوصی علاوه بر پیشبرد پروژه های ساکن در کنترل پولهای سرگردان در جامعه نیز تاثیر بسزایی دارد. 

ابزار کارآمد و مناسبی برای راضی نمودن سرمایه گذاران و به خصوص سرمایه گذار خصوصی لازم است چراکه به دلیل محدود بودن منابع مالی سرمایه گذار خصوصی، دقت و بررسی بیشتر و کاملتر و موشکافانه تری را می طلبد. همین مساله لزوم اطمینان مالک پروژه از سودآوری و مثبت بودن آن را بالاتر میبرد. دنیای امروز محل سعی و خطا نیست. نمیتوان زمان، اعتبار و منابع مالی را در بوته آزمایش قرار داد و سپس از نو شروع کرد. 

در تولید خودرو یکی از روشهای آزمایش ایمنی خودرو تست حادثه بر یک تولید نمونه انجام میگیرد تا میزان خسارت و ضریب امنیت خودرو مشخص شود. اما شرکتهای خودرو سازی اینکار را فقط در مرحله پایانی و دریافت مجوز ایمنی انجام میدهند و به منظور کاهش هزینه های آزمایش، از شبیه سازیهای رایانه ای استفاده می کنند تا با اینکار مقدار هزینه های خود را به حداقل برسانند.

در ایجاد یک پروژه نیز ابتدا میبایست فرآیندهای شبیه سازی شده طرح با ابزار و روشهای فنی و تخصصی انجام پذیرد تا میزان خطا و اشتباهات سیستم به حداقل ممکن برسد. یکی از روشهای مناسب برای ارزیابی و بررسی مالی پروژه و همچنین استنتاج امکانپذیر بودن پروژه، تهیه و تنظیم طرح توجیهی وامکانسنجی است تا مالک آن با اطمینان و یقین و داشتن اعتماد به نفس کامل و مستندات منطقی با سرمایه گذاران مواجه شود. 

مفهوم طرح توجیهی یا امکانسنجی

طرح توجيهي مجموعه اطلاعات جهت تصمیم گیری و آغاز  یک پروسه سرمايه گذاري و یا هر پروژه تجاری و اقتصادی است. اطلاعاتي شامل سرمايه اولیه و مورد نیاز،لیست  تأسيسات و تجهيزات لازم، ميزان توليد ساليانه، تعداد پرسنل و حقوق و دستمزد آنها و ... در یک طرح توجیهی محاسبه و پيش بيني مي شود. يك طرح امکان سنجی هم براي افرادي كه مايل به سرمایه گذاری هستند مورد نیاز است، و هم  براي افرادیکه میخواهند کار جدیدی را  راه اندازي کنند ضروري است.

 طرح توجيهي، براي توجيه نمودن سرمايه گذار اعم از بانك، سازمان، شركت و يا شخص  خصوصی  تهیه میگردد بنابراین میبایست کامل ، استاندارد و دقیق تهیه شده باشد تا سرمايه گذار، بهتر و با خیالی آسوده تر تصميم گیری نماید  و مطمئن شود که آیا چنین سرمایه گذاری میتواند نیازها و خواسته های او را تامین نماید ؟

پس در تهیه يك طرح امکان سنجی بايد  واقعيتها با تمامي داده ها با منبع و مرجع معتبر ارائه گردد و حدالامکان از فرضيات و موارد غیر واقعی دوري جست.

بررسی ، تهیه و تنظیم یک طرح توجیهی به دانش و تخصص نیازمند است به طوریکه همانند یک نت موسیقی قایل درک برای تمامی کارشناسان و دست اندرکاران فن باشد . رعایت اصول در تهیه یک طرح توجیهی ، علاوه بر امکان استنتاج برای سرمایه گذار، موجب ارزیابی و ارزش گذاری واقعی پروژه به سبب سهم آورده مالک آنرا نیز ایجاد مینماید تا مشخص شود سرمایه گذار چه مقدار سرمایه وارد پروژه کرده و چه سهمی از آنرا صاحب خواهد شد.

موارد فوق گوشه ای از الزامات وجود یک طرح توجیهی استاندارد و کامل در پروسه سرمایه گذاری است که مالک طرح میبایست لحاظ نماید.

 

مراحل و مشخصات جهت تنظيم طرح توجيهي (استاندارد)

یک طرح توجیهی استاندارد دارای مراحل و فصول زیر است:
1- مقدمه
 
2- خلاصه بررسيهاي اوليه انجام شده برای طرح
  
3- مشخصات فردی و فنی مجري و مالک طرح
 
4- مشخصات کلی طرح
 
5- مجوزهاي قانوني اخذ شده برای طرح
 
6- برآورد اقتصادي، فني و مالي طرح
 
7- مشخصات کامل محصول یا خدمات قابل ارائه ، فرآيند و روش توليد محصول یا خدمات قابل ارائه
8- چگونگی و نحوه
  سرمايه گذاري از قبیل میزان آورده طرفین (سرمایه گذار و سرمایه پذیر) 
9- پيشبيني مالي طرح از شروع بهره برداري
  تا پنج سال آتی
10- برنامه زمانبندي اجراي طرح
 
11- تجزيه و تحليل طرح

12- ارائه مستندات جامع و کامل برای تمامی موارد ذکر شده فوق به همراه مستندات قیاسی

مگاشید دارای مجوز رسمی مشاورکارآفرینی آماده تهیه و تنظیم کلیه طرحهای توجیهی در حوزه صنعت و خدمات میباشد.

به عنوان یک گروه مشاور به شما دوست عزیز پیشنهاد میگردد قبل از اقدام عملی در هر موضوع کاری ابتدا طرح توجیهی آنرا تهیه نمایید. مطمئن باشید اگر نتیجه بررسیهای انجام شده در طرح توجیهی مثبت باشد پروژه شما به طور حتم به ثمر خواهد نشست و هزینه ای که بابت اینکار پرداخت نموده اید به سرعت از پروژه باز خواهد گشت. این موضوع را بخاطر بسپارید که آسودگی ذهن در انجام و پایه ریزی یک کار جدید از همه چیز مهمتر است. پس قبل از شروع خیال خودرا از گرفتن نتیجه راحت کنید و تمام انرژیتان را صرف انجام پروژه نمایید. این مطلب چکیده اظهار نظر تعداد زیادی از مدیران، صاحب نظران و مالکان طرحهایی است که مسیر موفقیت را بارها طی نموده اند و جزئیات مراحل یک پروسه ایجادی را لمس کرده و تجربه نموده اند. موفق باشید...

 

 در تنظیم طرح توجیهی برای ارائه به سرمایه گذار میبایست مراتب فوق به دقت رعایت شوند تا در بررسیهای به عمل آمده توسط کارشناسان ، نقاط ابهام و دور از انتظاری مشاهده نگردد توجه نکردن به این موارد ، عدم صداقت ، دانش فنی و تجربه کاری سرمایه پذیر را برای سرمایه گذار ایجاد کرده و میتواند نتیجه جبران ناپذیری برای سرنوشت یک پروژه موفق بروز نماید. پس دقت داشته باشیم که ارائه یک پروژه برای سرمایه گذار نیازمند طرح توجیهی استاندارد و حرفه ای است و آینده ایده و پروژه ای که مدتها برای آن زمان صرف کرده ایم را به دست اشخاص ناتوان و غیرحرفه ای به مخاطره نیندازیم.

باید توجه داشت که طرحهای ارسالی فقط باید با فرمت فوق ارسال شوند تا بتوان تصمیم گیری دقیق و مطمئنی را برای سرمایه گذاری و یا معرفی به سرمایه گذار نمود.

 

طرحهایی که با این فرمت ارسال نشده باشند مورد بررسی اولیه قرار میگیرند و موضوع میتواند مورد پذیرش کارشناسان قرار گیرد ولی در مراحل بعدی میبایست در ارائه طرح ،استانداردهای فوق رعایت شوند بنابراین دوستان عزیر میتوانند طرح ناقص یا درفت طرح خود را نیز ارسال نمایند تا با همکاری کارشناسان ما طرح امکانسنجی ایشان اصلاح و استاندارد شود .