بولتن تخصصی سرمایه و ایده

هوش و استعداد ایرانی بر همگان آشکار است و تمام دنیا بر این مساله واقفند که جوانان ایرانی قادر به انجام هر غیرممکنی هستند . تعداد ایرانیهای شاغل در مراکز علمی و صنعتی معتبر دنیا خود گواه همین امر میباشد. اما چرا این استعدادها در ایران متبلور نمیشوند؟یکی از مهمترین دلایل در عدم تحقق ایده ها نبود سرمایه و امکان دسترسی به سرمایه گذاران است.

 در کشورهای پیشرفته دنیا شرایط و فضاهایی ایجاد شده اند تا ذهن خلاق و مبتکر ،ایده خود را به معرض نمایش گذاشته و جذب سرمایه گذار نماید. شبکه اجتماعی توییتر که در حال حاضر یکی از بزرگترین شرکتهای اینترنتی دنیاست از همین روشها برای تامین سرمایه اولیه اش استفاده نمود.

در ایران نیز اخیرا" تعدادی از صندوقهای سرمایه گذاری با هدف سرمایه گذاری به ایده ها و نوآوریها تحت عنوان سرمایه گذاری خطر پذیر (سرمایه گذاری با ریسک بالا) ایجاد شده اند اما صرفا" طرحها و ایده های شرکتهای دانش بنیان را مورد بررسی قرارداده و براساس میزان بودجه موجود قادر به سرمایه گذاری و ارائه تسهیلات به تعداد کمی از پروژه ها می باشند.

با توجه به حجم و تعداد بالای ایده ها و ابتکارات در ایران و پیرو آن تعداد زیاد سرمایه گذار علاقمند در این حوزه ، میطلبد تا فضای مناسب و ایمن برای معرفی و ارائه چنین موضوعاتی برای ارتباط دهی با سرمایه گذاران ایجاد گردد.

در این راستا مگاشید مفتخر است  با بهره جویی از تعداد زیاد سرمایه گذاران علاقمند در این عرصه و توانایی ارائه و معرفی پروژه ها با استفاده از ابزار مختلف به ایشان ،اقدامی عملی در تحقق افکار خلاق انجام دهد.

نشریه  الکترونیک سرمایه و ایده با موضوع سرمایه گذاری در ایده و نوآوری دارای محتوای خبری ، تحلیلی ، مقالات  ، بیوگرافی و رخدادهای مربوط به مخترعین و ایده پردازان موفق ، جدید ترین دستاوردهای و نوآوریهای بدست آمده در ایران و جهان میباشد.

اما مهمترین بخش ارائه و معرفی پروژه ها ،ایده ها، ابتکارات و خلاقیتهای نیازمند سرمایه و سرمایه گذاری به سرمایه گذاران داخلی و خارجی میباشد . در این قسمت متقاضی میتواند پروژه مورد نظر خود را طبق نیاز و سلیقه خود به صورت خلاصه یا مشروح ارائه نماید . فضای مناسب سرمایه گذاری در مگاشید این امکان را ایجاد کرده تا در مرحله اول موضوع پروژه با حفظ کامل مسائل امنیتی مورد توجه سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در این حوزه قرار گرفته و در مرحله بعد به مدیران موفق صنایع ، سازمانها ، ارگانها و دست اندرکاران این بخش نیز معرفی میگردد.

با امکانات موجود در مگاشید و بهره جویی از اطلاعات جمع آوری شده در این مدت و شناسایی سرمایه گذاران فعال بر اساس مدل و سلیقه سرمایه گذاری ، نشریات مگاشید به صورت منظم و مداوم در شماره های متوالی ، رایگان ارسال میگردند.

همکاری مستقیم با کارشناسان مرتبط و دست اندرکاران خصوصی و دولتی جهت ارتقاء و بالا بردن سطح کیفی نشریات موجب بازخورد مطلوب و حصول نتایج مثبت از سوی سرمایه گذاران و سرمایه پذیران گشته است .

 

پاورقی:

در هر چامعه وجود افرادی خلاق باعث راحتی سایر افراد می شوند و با به ثمر نشاندن ایده های خود تلاش کرده اند تا زندگی بهتری را برای همگان به ارمغان آورند. شاید بسیاری از ابتکارات و اختراعات در یک زمان به ذهن چندین نفر در مکانهای مختلف خطور کند اما کسی که شرایط بهتری برای به نتیجه رساندن تفکراتش را داشته باشد برنده خواهد شد .

برای به ثمر رساندن ایده ها صرفا" اتخاذ تصمیم نخواهد بود که نتیجه کار را مثبت نماید بلکه وجود شرایط و امکانات و در نهایت داشتن سرمایه مادی و نقدینگی از ارکان اصلی بدست آوردن نتایج درخشان است .

ممکن است ایده ای در ذهن کسی بسیار بی عیب و اشکال به نظر برسد اما در ابتدایی ترین مراحل اجرا ، نقصها و ایرادات کار نمایان گردند به همین دلیل است که نبود سرمایه کافی ، ایده پرداز را برای تحقق تفکراتش بسیار محافظه کار خواهد نمود و شاید در بسیاری از موارد از ادامه راه منصرفش نماید .

به همین منظور ایجاد فضایی مناسب برای ارتباط میان سرمایه گذاران و صاحبان ایده ، موجب رشد امکانات هر جامعه شده و شرایط را برای تمامی طرفین مطلوب خواهد ساخت . در مگاشید سعی شده تا این امکان برای مبتکرین ، مخترعین و ایده پردازان در تمامی عرصه ها به گونه ای فراهم شود تا با حفظ امنیت طرح و پروژه خود ، بتوانند ارتباط مناسبی با سرمایه گذاران علاقمند ایجاد نمایند .

دغدغه دیگر هر مخترع قیمت گذاری روی ابداع و اختراعش برای برقراری مشارکت و تقسیم سهام با سرمایه گذار است . که در اکثر مواقع منشاء اختلاف و در نهایت عدم توافق با سرمایه گذار خواهد شد .

با این تفاسیر ، مگاشید با بکارگیری روشهای نوین و علمی و بهره جویی از کارشناسان مجرب ، توانسته است شرایط مناسب ، معقول و منطقی میان طرفین ایجاد کرده تا مبتکر به خلق ایده اش رسیده و سرمایه گذار ثروتش را افزون نماید .

تهیه طرح توجیهی و امکانسنجی برای اجرای پروژه و خلق اختراع و تعیین مقدار سرمایه گذاری و در نهایت میزان پیش بینی سود حاصله برای طرفین ، با در نظر گرفتن کلیه موارد امنیتی فنی طرح و همچنین تعیین و ارزش گذاری ایده و طرح به عنوان سهم آورده صاحب ایده ، از مهمترین فعالیتهای مگاشید در این حوزه و در نهایت فراهم سازی شرایط مناسب برای کارآفرینی میباشند.

گستردگی ابداعات و خلاقیتها ، محدودیت موضوعی ندارند و در تمامی حوزه ها میتوان به آنها پرداخته شود و مگاشید نیز به مدد کارشناسان خود در مباحث مختلف ، آماده ارائه خدمات و در نهایت ارتباط دهی مناسب با سرمایه گذاران به جهت یک مشارکت مطمئن و پر سود میباشد.

یکی از موضوعات پرطرفدار در زمینه نوآوری ، صنعت IT است که در ایران به سبب وجود تعداد زیادی از جوانان خلاق ، علاقمند و متخصص در این زمینه ، از رونق بالایی برخوردار است . در این بحث نیز توجه بیشتری به آن خواهد شد.

صنعت IT

صنعت it در عرصه کنونی پیشرفتی قابل توجه داشته اند به گونه ای که ساختار و استانداردهای موجود در هر لحظه در حال تغییرند میزان سرمایه گذاری  it  در کشورهای پیشرفته بسیار قابل توجه است و شرکتهای توسعه دهنده سود سرشاری را کسب می نمایند.

در ایران استعدادهای فوق العاده و دانش کافی در چندین مقوله وجود دارد که متاسفانه به دلیل عدم وجود سرمایه گذار و حمایت لازم پروژه کنسل شده یا اگر خیلی خوش شانس باشند با استفاده از شرکتهای خارجی با سود پایین پروژه را به انتها می رسانند.

این مقوله فقط IT را شامل نشده بلکه در سایر رشته ها نیز شاهد ایده ها و ابتکاراتی هستیم که به دلیل عدم حمایتهای مالی و سرمایه ای ،هیچگاه به مرحله اجراء نرسیده و فقط در فکر خالق آن منقوش شده اند و به کرار دیده شده در گوشه دیگری از دنیا شخص دیگری به سبب حمایتهای مالی همان ایده را به نام خود ثبت نموده و سود کلانی نیز مال خود کرده است .

در حال حاضر پروژه های مختلف و ایده های نو وجذابی به مگاشید معرفی میشود که برای اجرا نیازمند سرمایه گذاری هستند در اکثر این پروژه ها می توان با سرمایه گذاری اندک ،سود فراوان کسب نمود .مگاشید وظیفه خود میداند با هماهنگی میان صاحبان ایده و کارشناسان خود به شکل گیری نهایی و استاندارد نمودن پروژه نزدیک شده و در نهایت با سرمایه گذاری مستقیم یا ارتباط دهی سرمایه گذار به سرمایه پذیر به نهایی شدن پروژه و سود آوری طرفین کمک کند.

روش مشارکت :

مبتکران ، متخصصان و تمامی کسانیکه ایده و ابتکار و طرحی در زمینه it (طراحی اپلیکیشن موبایل، بازی ،برنامه های مالی و حسابداری ،کاربردی و ...) و یا کلیه زمینه های صنعتی و خدماتی دارند میتوانند با ارائه طرح توجیهی کامل و استاندارد درخواست خودرا اعلام نمایند تا کارشناسان مگاشید طرح ایشان را مورد بررسی قرار داده و نظر نهایی مبنی بر میزان و نوع سرمایه کذاری را مطرح نمایند .

اگر در این زمینه طرح جامعی وجود ندارد یا طرح کامل و استاندارد نباشد نیز میتوان با ارائه خلاصه آن کارشناسان را در جریان طرح قرار داد تا در زمان مناسب طرح توجیهی استاندارد مناسب تصمیم گیری در سرمایه گذاری تهیه و تنظیم گردد.

با مشخص شدن مقدار سرمایه لازم و برنامه زمانبندی اجرای پروژه ، بخش حقوقی وظیفه تنظیم و عقد قراردادها را به عهده گرفته و اسناد مشارکت به صورت تاسیس شرکت جدید یا قرارداد مشارکت با سرمایه گذار تنظیم میگردد.