شرکت Airbnb ، یکی از بهترین استارت آپ ها از نظر سرمایه گذاران :

 

 

شرکت Airbnb که یکی از بهترین و موفق ترین استارت آپ های حال حاضر است  که در سال 2008 راه اندازی شده و در زمینه اجاره املاک مسکونی به مشتری ها در هر جای دنیا که باشند خدمات ارائه میکند . کسانی هم که صاحب خانه هستند و در زمینه املاک سرمایه گذاری کرده اند میتوانند لیست اقامتگاه های مسکونی خود را در وب سایت این شرکت ثبت کرده و آن را اجاره دهند . جالب است بدانید رقمی  بیش از  1500000 لیست از 34000 شهر در 190کشور مختلف در وب سایت این شرکت به ثبت رسیده است ، دفتر مرکزی این شرکت در سانفرانسیسکو کالیفرنیا واقع شده  است .  این شرکت  توانست با ایده بسیار نو آورانه و جالب خود  طی سه سال یعنی تا سال 2011 بودجه سرمایه گذاری خود را به رقمی معادل 119.8 میلیون دلار ارتقا دهد . در همان سال اشتون کوچر سرمایه گذار ریسک پذیر و شریک تجاری شرکتسر سرمایه گذاری  A-Grade Investments نیز  اعلام کرد تمایل دارد سرمایه گذاری قابل توجهی در این شرکت داشته باشد و به عنوان مشاور استراتژیکی برند Airbnb اعلام آمادگی نمود .

 البته ناگفته نماند شرکت های سرمایه گذاری معروف و نامدار دیگری مانند Ycombinator ، Greylock Partners، Sequoia Capital، Andreessen Horowitzسرمایه گذاری، DST Global Solutions، General Catalyst Partners و چند شرکت دیگر نیز  با توجه میزان ارزش گذاری این شرکت این مبلغ سرمایه را برای Airbnb فراهم کردند . در سال 2014 ، باز هم این شرکت با توجه به ارزش بالای آن موفق شد سرمایه ای بیش از  450 میلیون دلار از طریق TPG  دریافت کند  .

البته این نکته را هم در مقالات قبلی اشاره کردیم که  اگر دیدگاه های قوی و چشم انداز های بلند مدت  و سود آوری جهت کسب و کار خود داشته باشید هرگز نباید نا امید شوید حتی اگر برای جذب سرمایه از سرمایه گذاران جواب مثبت دریافت نکنید ، درست همین اتفاق برای Airbnb هم افتاد و در همان سال ۲۰۰۸ که این استارت‌آپ راه‌اندازی شد بنیانگذاران آن  می‌خواستند ارزش آن را از ۱۵۰ هزار دلار به ۱.۵ میلیون دلار برسانند و به همین دلیل از هفت سرمایه‌گذار درخواست ۱۵۰ هزار دلار در ازای ۱۰ درصد از سهام شرکت کردند اما آن‌ها هیچ کدام به این درخواست پیشنهاد مثبت ندادند اما اکنون میبینیم که این شرکت با ایده ناب و پتاسیل بالا برای جذب مشتری و کاربرپسند بودنش جطور توانست ارزش استارت آپ خود را به مبلغی بیش از 25 میلیارد دلار ارتقا دهد .

حال نگاهی بیاندازیم به چند تا از لوکس ترین و گران قیمت ترین ویلاها و مجتمع مسکونی هایی که این شرکت به مسافرین و تاجران و سرمایه گذاران برای اقامت پیشنهاد میدهد :

 

Island Harbour, Anguilla

Cartagena De Indias, Colombia

Penafiel, Portugal

Kathu, Thailand

North Kuta, Indonesia

Punta de Mita, Mexico

Schwielowsee, Germany

Praia da Pipa, Brazil

Cape Town, South Africa