چگونه روی یک دفتر کار ایده آل سرمایه گذاری کنیم ؟

 

 

تا آنجا که ممکن است برای ما سخت باشد که اعتراف نماییم ،ما بیشترین وقت زمان روز خودمان را در دفاتر کار سپری می کنیم. باید اذعان داشت که بسیاری از ما در محیط های کاری که به خوبی طراحی و چیدمان     نشده اند، رنج می برند و با احساس خستگی ضریب اشتباهات کاریشان زیاد می شود و با این حال مجبورند با هر مبلمانی که برایشان فراهم شده باشد، کارهای خود را انجام داده و زمان را سپری کنند. اما کسانیکه به طراحی و چیدمان فضای کاری مؤثر (شخصی و گروهی) و مهندسی هوشمندانه مبلمان اداری آگاه هستند     می توان تفاوت را در بهره برداری و راندمان کارکنان و اثربخشی این امر مهم در بازده کاری را مشاهده نمود. اینکه آیا شما در حال راه اندازی یا بازسازی و چیدمان یک فضای حرفه ای کاری برای یک شرکت بزرگ هستید و یا یک دفتر کار خانگی مستقل و کوچک را تجهیز می کنید هر کدام ملاحظات خاص و روشی مجزا را دنبال می کند.

 

پنج نکته کوچک اما مهم در انتخاب دفتر کار ایده آل:

 

1- داشتن یک لیست کامل از نیازهای عمومی شما:

 

قبل از اینکه شما شروع کنید به فکر کردن در مورد اینکه چه مبلمانی نیاز دارید، باید یک لیست کامل و مفصل از اساسی ترین نیازهایتان را تهیه کنید.

 

این لیست باید شامل تمامی مواردی از قبیل: تعداد نفرات و پرسنل- کامپیوترها- فکس- تعداد تلفن ها و بایگانی اسناد و دیگر جزئیات و نیازهای یک دفتر کار باشد.

 

وقتی که شما این لیست را تهیه می کنید باید توجه داشته باشید که از این دفتر برای چه مقصودی قرار است استفاده شود. مثلاً اگر شما یک گرافیست هستید ممکن است شما به یک فضای بزرگ برای میز کار و کامپیوترتان نیاز داشته باشید و یا یک فضای بزرگ کار برای ارائه ایده های خلاقانه کارهای هنری تان و اگر شما یک مشاور هستید، ممکن است شما فضای بیشتری را برای بایگانی کردن اسناد محرمانه و همچنین یک اتاق ملاقات با مشتریان خود را نیاز داشته باشید.

 

2-انتخاب موقعیت مکانی:

 

اگر شما در یک محیط سازمانی مشغول به کار هستید مسلماً مکان کار شما از قبل تعیین شده است اما شما هنوز هم می توانید به بهینه سازی استفاده از این محیط بیندیشید. شما می توانیدبا در نظر گرفتن موقعیت پنجره و درب ورودی و نحوه قرارگیری دیوارها و ستون ها بهترین چیدمان را برای خودتان اعمال نمایید. مثلاً در اغلب موارد میز کار باید طوری قرارگیرد که به درب ورودی اتاق مشرف باشد و همچنین به بهترین وجه از نور طبیعی در زمان کار بهره مند باشد. اما دفترهای کار خانگی بسیار متغیر و متفاوت هستند، آنها می توانند گوشه ای از اتاق نشیمن یا حتی اتاق خواب را به خود اختصاص دهند. به هر حال شما باید اطمینان حاصل کنید مکانی را که برای کار انتخاب می کنید، نباید حواس شما را با عواملی مثل (آشپزخانه، ترافیک و ازدحام خیابان و رفت و آمدهای خانوادگی) پرت نماید. شما همچنین می توانید زیرپله ها، انتهای راهروها و یا زیر زمین و یا هر مکان دیگری را در منزل برای کار انتخاب کنید به شرط آنکه آن مکان، امکان پذیرایی شما برای کارکردن را داشته باشد و با چیدمان هوشمندانه تجهیز شده باشد.

 

3-  انتخاب صحیح و متناسب مبلمان با محیط کارتان:

 

شما انتخاب زیادی را می توانید برای مبله کردن محل کارتان داشته باشید ولی باید کاملاً هوشمندانه آنها انتخاب شوند. با آنکه ممکن است به نظر برسد شما در یک مکان نامناسب برای کار مشغول هستید اما مبلمان اداری شما باید با در نظر گرفتن بهترین طراحی و فن آوری و تناسب ، در راستای ارتقاء بهره وری کاری تان انتخاب شوند. به طور مثال لوازم الکتریکی خود را در نظر بگیرید مانند: پرینتر، کامپیوتر، تلفن ، فکس و ... غیره که همه دارای سیم و کابل هستند و می توانند یک محیط را به راحتی شلوغ و آشفته نمایند. یک میز خوب که اصلی ترین رکن دفتر کارتان است باید بتواند این انباشتگی و تجمع سیم ها را که باعث زشتی محیط می شود و بسیار دست و پاگیر هستند را در خود جای دهد و یا صفحه میز باید از چنان مرغوبیت و استحکامی برخوردار باشد که به راحتی آسیب نبیند و یا حتی کوچکترین ردی از عواملی مثل جای لیوان چای و قهوه روی آنها نماند. باید دنبال میزی بگردید که با داشتن اندازه ایده آل برای شما دارای فایل و کشو جهت نگهداری اسناد محرمانه و لوازم و اقلام کاری شما باشد. شما وقتی یک میز انتخاب می کنید باید در نظر بگیرید که قرار است زیرآن کامپیوتری قرار بگیرد و شما باید تمامی جوانب محافظت، تمیز نگه داشتن و تهویه آن را در نظر بگیرید و همچنین در هنگام انتخاب میز و صندلی کارتان مطمئن شوید که آنها با یک ساختار ارگونومیک مناسب برای سلامت فیزیکی بدنتان ساخته شده اند که در این زمینه مطالب بسیاری بصورت تخصصی میتوان یافت.

 

 4-مبلمان اداری نشانگر سبک و تفکر شما هستند

 

انتخاب مبلمان اداری، منعکس کننده تفکر و سبک شماست. اینکه شما دنبال مبلمانی سنتی و کلاسیک هستید یا مدرن و یا صنعتی و یا مبلمانی ساخته شده از چوب و طراحی کلاسیک مدنظر شماست یا مبلمانی از استیل و شیشه با طراحی مدرن و یا هزاران ترکیب و انتخاب گوناگون، هر کدام می تواند نشانگر سلیقه فکری و سبک شما باشد. یک دفتر کار حرفه ای مستلزم داشتن یک نگاه یکسان و یکپارچه و همگون با محیط را می طلبد. بنابراین نیازمند یک زیبایی شناسی مشترک و هارمونی بین اجزاء ( میز اداری و صندلی اداری و فایل و کتابخانه و دیگر عناصر ...) می باشد.

 

5-استفاده مفید از فضای دفتر کار:

 

فراموش نکنید تمامی عناصری که دفتر شما را تشکیل می دهند نیازمند نظم و قرارگیری صحیح هستند. میز بزرگ کار ، خود یک شاخص است اما اگر با کاغذها و لوازم دیگر انباشته شود کارایی خود را از دست خواهد داد. استفاده مفید از فایل ها و کشوها می تواند هر چیز را بصورت مرتب و    سازماندهی شده در خود حفظ نماید. فایل های متحرک و چرخدار به خوبی می تواند فضای اضافی و متغیری را برای ما ایجاد نماید. و مسلماً اگر این فایل با درب های قفل دار باشد می تواند اسناد و مدارک محرمانه ما را به خوبی حفظ کند و اگر فضای محیط کار کم است می توان با کمدها و شلف های دیواری و استفاده از فضای عمودی اتاق این کاستی را جبران کرد و از فضا به صورت بهینه استفاده نمود

برگرفته از : http://philpa.com