بدترین هفته ارز دیجیتال از ۲۰۱۳ تاکنون/سقوط ۳۰ درصدی نرخ بیت کوین

روز جمعه قیمت بیت کوین با سقوطی ۳۰ درصدی، از سطح ۱۱۰۰۰ دلار هم پایین تر رفت. پس از این که متخصصان در مورد حبابی شدن بیت کوین هشدار دادند، با هجوم به فروش، قیمت آن به شدت افت کرد.

به نقل از رویترز، روز جمعه قیمت بیت کوین با سقوطی ۳۰ درصدی، از سطح ۱۱۰۰۰ دلار هم پایین تر رفت. پس از این که قیمت بیت کوین تا نزدیک ۲۰۰۰۰ دلار اوج گرفت و متخصصان در مورد حبابی شدن آن هشدار دادند، سرمایه گذاران به فروش آن هجوم آوردند و قیمت آن به شدت افت کرد.

پس از این که در ساعت ۱۰:۵۰ روز جمعه به وقت تهران، قیمت بیت کوین در پایگاه کوین دسک تا ۱۰۸۳۴.۹۴ دلار و در بورس بیتس مپ، تا ۱۱۱۵۹ دلار سقوط کرد؛ اما قیمت آن اندکی بعد، دوباره به بالای ۱۴۰۰۰ دلار باز گشت و سقوطی ۹ درصدی در یک روز را ثبت کرد.

در مجموع ،قیمت بیت کوین این هفته ۲۵ درصد افت کرد که این بزرگترین افت آن از آوریل ۲۰۱۳ است؛ به این ترتیب بیت کوین به هفته ای پایان داد که در آن، با آغاز فروش سهام ارز دیجیتال در بورس سی ام ای، بزرگترین بورس اوراق جهان، پول دیجیتال وارد عصری جدید شد.

از روز گذشته تا کنون، قیمت بیت کوین دوباره روند نزولی به خود گرفت و در ساعت ۱۱:۲۵ شنبه به وقت تهران قیمت آن در پایگاه کوین دسک، ۱۳۷۹۲.۳۲ دلار شد.

در بازار سهام آمریکا هم سهام شرکت هایی که بخت خود را به بیت کوین یا تکنولوژی زیرساختی آن، بلاک چین، پیوند زده بودند هم، ضربه سختی خوردند. شرکت های لانگ بلاک چین، اوراستاک دات کام، ریوت بلاک چین و ماراتون پرنت گروپ هم بین ۲ تا ۱۵ درصد از ارزش سهام خود را از دست دادند.

در بازار سهام بیت کوین، اوراق یک ماهه آن در بورس سیبوئه به علت افت شدید قیمت تعلیق شد و در بورس سی ام ای هم سهام آن از آستانه افت مجاز خود عبور کرد.

روز جمعه پایگاه کوین بیس که یکی از بزرگترین بورس های ارز دیجیتال است، اعلام کرد به علت ترافیک بالا موقتا خرید و فروش بیت کوین را تعلیق کرده است.

 

 

آیا بیت کوین قابل اعتماد است؟

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با بیان اینکه نوسانات بیت کوین یکی از چالش های اصلی آن به حساب می آید گفت: اگر بیت کوین به وسیله ای برای دور زدن تحریمها تبدیل شود شک نکنید که آمریکاییها در مقابل آن خواهند ایستاد.

خبرگزاری تسنیم: حسین صمصامی در نشست بررسی چالش ها و فرصت های بیت کوین که به همت نشریه عصر اندیشه برگزار شد گفت: در اقتصاد پولی سه ویژگی اصلی برای پول در نظر گرفته می شود که عبارتند از: وسیله مبادله، معیار سنجش ارزش و ابزار ذخیره ارزش. این در حالی است که امروز بخش عمده ای از پول به شکل اعتبار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از نقدینگی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی تنها ۳۰ هزار میلیارد تومان به صورت سکه و اسکناس در دست مردم است گفت: مابقی نقدینگی یعنی رقمی بیش از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان به صورت اعتباری و غیرقابل رویت می باشد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین شاخص های پول رایج این است که قدرت مرکزی پشتیبان آن است و مردم به اعتبار آن برای پول ارزش قائل هستند.

به گفته صمصامی بانک مرکزی یک گاوصندوق بزرگ نیست که تمام منابع در آن باشد و خود بانک از مسیر خلق اعتبار بدهی خود را جبران می کند. از سوی دیگر تمام اسکناس های در دست مردم با پشتوانه ارز، طلا یا موزه جواهرات ملی از سوی بانک مرکزی منتشر شده و این پشتوانه یکی از ویژگی های اصلی پول در دنیای امروز است.

صمصامی با اشاره به نوسان های بسیار بالای پول دیجیتال گفت: از ابتدای فروردین ماه تا آذرماه امسال ارزش بیت کوین ۱۶ برابر شده و به ۲۰ هزار دلار رسیده است. اما در یک مدت کوتاه بیت کوین حدود ۸ هزار دلار سقوط کرد نوسان بالای بیت کوین باعث شده که یک پول قابل اعتماد برای مبادلات بازرگانی نباشد.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با مطرح کردن این سوال که آیا رشد ارزش بیت کوین براساس عرضه و تقاضای واقعی است گفت: فرض کنید دولت ایران هفته گذشته مقداری بیت کوین خریداری می کرد حال با سقوط ۸ هزار دلاری آن سوالی که ایجاد می شود این است که چه کسی پاسخگوی ضرر ده ها هزار دلاری است که دولت خریداری کرده بود.

صمصامی با اعلام اینکه در حال حاضر بیت کوین در ۶۵ کشور به صورت قانونی مبادله می شود گفت:در ۶ کشور از جمله نپال، بولیوی و قرقیزستان مبادله بیت کوین غیرقانونی است از سوی دیگر در ۱۲۱ کشور نیز تصمیم مشخصی در خصوص مبادله و استفاده از بیت کوین اتخاذ نشده است.

به گفته این استاد دانشگاه سقوط بیت کوین نشان داد که این پول دیجیتال نمی تواند مبنایی برای پول رسمی باشد و مشخص نیست که چگونه برخی کشور ها مبادله آن را قانونی اعلام کرده اند.

وی افزود: اینکه بیت کوین در آینده به صورت فراگیر کارکرد پول را پیدا کند محل سوال است به همین دلیل نمی توان گفت که بیت کوین یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری مردم به حساب می آید.

صمصامی تاکید کرد: بدون شک اگر قرار باشد پولی ایجاد و به کار گرفته شود که به وسیله آن تحریم ها دور زده شوند قطعا آمریکا با آن مقابله خواهد کرد.

وی ادامه داد: فرض کنید که بانک مرکزی ایران اعلام کند ۵۰ درصد پرتفوی ارزی از بیت کوین تشکیل شود شک نکنید که آمریکایی ها در مقابل این پول دیجیتال خواهند ایستاد.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: به نظر بنده یک احتمال این است که بیت کوین می تواند یک کلاهبرداری بزرگ باشد چرا که مکانیزم و تولید کنندگان اصلی بیت کوین برای عموم مردم قابل شناسایی نیستند.

 

 

منبع: فردا