سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات، تفاوتی رقابتی می سازد (قسمت دوم)

 

در ادامه، بررسی می کنیم که چرا ارتباط بین تکنولوژی و رقابت از اواسط دهه 1990 به مراتب قوی تر و سخت تر شده است و نقش هایی را که رهبران تجاری و فناوری های سازمانی در این محیط جدید باید بازی کنند، روشن می کنیم. رقابت با چنین سرعتهای بالایی آسان نیست، و همه قادر به ادامه نیستند. مدیران اجرایی که حتما ممکن است نه فقط متوجه فرآیندهای کسب و کار به مراتب بهتر و بهبودیافته شوند، بلکه سهام بازار درجه بالاتر و ارزش افزایش یافته بازار را نیز دریابند.

چگونه تکنولوژی، رقابت را تغییر داده است

در اواسط دهه 1990 اختلاف واضحي در پويايي رقابتي و آغاز دوره اي از نوآوري در فناوري اطلاعات شرکتی وجود داشت، که در آن زمان برنامه هاي نرم افزاری مثل Internet و بازرگانی  مانند Enterprise Resource Management (ERP)، مديريت ارتباط با مشتري CRM))، مدیریت محتوا (ECM) به ابزاری کاربردي برای کسب و کار تبدیل شدند. براساس اداره تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA)، سرمایه گذاری های شرکتی در فناوری اطلاعات در طول این زمان، از حدود 3500 دلار به ازای هر کارگر در سال 1994 به حدود 8000 دلار در سال 2005 رسیده است(نمایشگاه "IT Surge" را ببینید). در عین حال رشد سالانه بهره وری در شرکت های ایالات متحده بعد از اینکه در مدت 20 سال به سختی به حدود 1.4%  رسید تقریبا دوبرابر شده است. از این حیث، به ارتباط بین رشد بهره وری و افزایش سرمایه گذاری فناوری اطلاعات توجه زیادی شده، اما به ندرت به ماهیت ارتباط بین فناوری اطلاعات و رقابت پرداخته شده است. به همین دلیل، دو سال قبل ما با کمک دانش پژوهان دانشکده تجارت هاروارد، مایکل سورل و فنگ زو، استادیاران کنونی در USC، دست به مقایسه هزینه های فناوری اطلاعات با مقیاس های مختلف رقابت، با تمرکز بر سه شاخص قابل سنجش: تمرکز ، آشفتگی (توربولانس) و گسترش عملکرد زدیم.

در صنعت متمرکز و برنده، فقط تعداد محدودی از شرکتها برای بخش عمده ای از سهام بازار سرمایه گذاری می کنند. برای تحقیق پیش رو، تمرکز خود را بر روی درجه ای که هر صنعت در طول زمان، بیشتر یا کمتر متمرکز شده قرار دادیم. یک بخش به ابهام و آشفتگی می رسد اگر رهبران فروش در آن مکررا برای کسب رتبه از یکدیگر پیشی بگیرند. و در نهایت، عملکرد در یک صنعت گسترش می یابد زمانی که رهبران و بازماندگان به شدت از نظر معیارهای عملکرد استاندارد مانند بازده دارایی، حاشیه سود و سرمایه گذاری در هر دلار از درآمد (انواع اعداد که برای مدیران ارشد و سرمایه گذاران بسیار مهم است) تفاوت دارند.

ادامه دارد ...

 

https://hbr.org/2008/07/investing-in-the-it-that-makes-a-competitive-difference