ایلان ماسک در سال ۱۹۷۱ میلادی در آفریقای جنوبی متولد شد و بعد از فروش استارتاپش به نام Zip2 به شرکت Compaq، در اواخر دهه ۲۰ زندگی اش به یک میلیاردر بدل شد. او با تاسیس شرکت X.com در سال ۱۹۹۹، اسپیس اکس در سال ۲۰۰۲ و تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ ثروت خود را چند برابر کرد. در سال ۲۰۱۲ میلادی و درست زمانی که اسپیس اکس راکت امیدبخش خود در سفرهای تجاری فضایی را راهی ایستگاه فضایی بین المللی کرد، نام ماسک در سرخط خبرها قرار گرفت.

سال های نخست زندگی

 

ماسک در ۲۸ ژوئن سال۱۹۷۱ میلادی در پِرِتوریای آفریقای جنوبی متولد شد. پدرش اهل آن کشور و مادرش کانادایی بود و او نیز همراه با برادرش کیمبال و خواهرش توسکا دوران کودکی را در زادگاهش سپری کرد. ایلان به گفته پدر و مادرش فردی درونگرا بود با این همه در سن ۱۰ سالگی علاقمندی اش را به کامپیوترها نشان داد. در همین اثنا پدر و مادرش از هم جدا شدند.

این اتفاق تلخ اما نتوانست علاقه ماسک به کامپیوترها را کم کند و او در سن دوازده سالگی موفق شد نخستین نرم افزار خود را که یک بازی کامپیوتری به نام Blastar بود به فروش برساند. ماسک در سال ۱۹۸۹ میلادی و در حالی که تنها ۱۷ سال داشت به کانادا مهاجرت کرد تا در دانشگاه کویینز تحصیل کند و دیگر به خدمت سربازی اجباری در کشورش نرود.

او در سال ۱۹۹۲ درسش را در دانشگاه کویینز رها کرد تا در رشته های کسب و کار و فیزیک دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کند و چندی بعد درسش را با اخذ مدرک کارشناسی در رشته اقتصاد به پایان رساند اما همچنان در دانشگاه ماند و لیسانس دیگرش را در رشته فیزیک گرفت.

ماسک بعد از ترک پنسیلوانیا عازم دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا شد تا مدرک Ph.D خود را در رشته فیزیک انرژی دریافت نماید. نقل مکان وی به کالیفرنیا مصادف بود با انفجار اینترنت و به همین خاطر او ظرف تنها دو روز از حضورش در استنقورد درسش را رها کرد تا بخشی از جریان اینترنت شود و اولین شرکت خود با نام Zip2 را تاسیس کرد.

Zip2 که در اصل نوعی راهنمای شهری آنلاین بود، در اندک زمانی بعد از راه اندازی، به یکی از منابع تامین محتوای وبسایت های نیویورک تایمز و Chicago Tribune تبدیل شد و در سال ۱۹۹۹ میلادی، بخشی از شرکت Compaq با عقد قراردادی به ارزش ۳۰۷ میلیون دلار به صورت نقدی و همچنین ۳۴ میلیون دلار در قالب سهام، Zip2 را خریداری کرد.

کارآفرینی جدی

در سال ۱۹۹۹، ماسک همزمان استارتاپ دیگری به نام X.com را تاسیس کرد که در در زمینه پرداخت و ارائه خدمات مالی آنلاین فعالیت می کرد. سال بعد X.com شرکتی را خریداری کرد که به تاسیس PayPal منتهی شد و در اکتبر سال ۲۰۰۲ میلادی، eBay با پرداخت ۱٫۵ میلیارد دلار در قالب سهام، PayPal را خریداری کرد. قبل از این اتفاق حدود یازده درصد از سهام PayPal به ماسک تعلق داشت.

ماسک خستگی ناپذیر در ادامه شرکت سومش به نام تکنولوژی های اکتشافات فضایی یا همان SpaceX را در سال ۲۰۰۲ و با هدف ساخت فضاپیما برای سفرهای فضایی تجاری راه اندازی کرد.

در سال ۲۰۰۸ میلادی، اسپیس اکس به موقعیت تثبیت شده و خوبی دست پیدا کرد و حتی ناسا نیز برای تحویل محموله هایش به ایستگاه فضایی بین المللی با آن قرار داد امضا کرد. حالا یکی از اهداف اصلی اسپیس اکس انتقال فضانورد به این ایستگاه و تبدیل شدن به جایگزینی برای ماموریت های شاتل فضایی بین المللی است.

پتانسیل های بدون مرز اکتشافات فضایی و حفظ نسل بشر سنگ بنای علایق ماسک را می سازند و او برای تحقق همین رویاها، در ادامه بنیادی به نام ماسک را تاسیس کرد که به اکتشافات فضایی و کشف منابع انرژی پاک و تجدید پذیر اختصاص دارد.

تسلا موتورز

یکی دیگر از دارایی های ماسک تسلا موتورز است؛ شرکتی که در زمینه تولید انبوه خودروهای الکتریکی و مقرون به صرفه فعالیت دارد. این کمپانی ۵ سال بعد از تاسیسش در سال ۲۰۰۸ میلادی یک خودروی اسپورت به نام رودستر را معرفی کرد که ۰ تا صد کیلومتر بر ساعت را ظرف تنها ۳٫۷ ثانیه پر می کرد و بعد از هر بار شارژ باتری لیتیومی-یونی اش مسافتی در حدود ۴۰۰ کیلومتر را می پیمود.

تسلا که در ادامه بخشی از سهامش توسط دایملر خریداری شد و با تویوتا نیز همکاری های استراتژیکی را آغاز نمود، در ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی به بازار بورس آمریکا راه یافت و ۲۲۶ میلیون دلار سرمایه کسب کرد.

مدل اس موفقیت دیگری بود که توسط تسلا تکرار شد و نخستین خودروی الکتریکی این شرکت لقب گرفت که می توانست بعد از هر بار شارژ ۴۲۶ کیلومتر را طی کند. در سال ۲۰۱۳، مجله موتور ترند عنوان خودروی برگزیده سال را به مدل اس داد.

آماده برای پرواز

 در ۲۲ می سال ۲۰۱۲، نخستین راکت فالکون ۹ اسپیس اکس همراه با کپسول خالی از سرنشینش با موفقیت به فضا پرتاب گردید و این گونه شد که ماسک و شرکت فضایی اش تاریخ ساز شدند.

راکت فالکون ۹ حاوی ۴۵۰ کیلوگرم محموله برای فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی بود و با پروازش به سمت ایستگاه، عنوان نخستین شرکت خصوصی دنیا که چنین دستاوردی را کسب کرده از آن اسپیس اکس کرد.

در سال ۲۰۱۳ و بعد از آنکه اسپیس اکس توانست با استفاده از فالکون ۹ یک ماهواره را به مدار زمین ثابت انتقال دهد دستاورد دیگری برای اسپیس اکس رقم خورد؛ در آن موقعیت ماهواره می توانست در مسیر متناسب با چرخش زمین قرار بگیرد.

در فوریه سال ۲۰۱۵ میلادی، اسپیس اکس راکت دیگری را برای ارسال ماهواره رصد آب و هوایی اعماق فضا یا به اختصار DSCOVR به فضا فرستاد که هدفش پایش تصاعدات شدید اثرگذار بر سیستم های ارتباطی زمینی از ناحیه خورشید بود.

هایپرلوپ

ماسک همچنان برای محقق ساختن ایده های مبتکرانه اش تلاش می کرد. در اوت سال ۲۰۱۳ میلادی، او طرحی مفهومی از شکل جدیدی از وسیله حمل و نقل به نام هایپرلوپ را ارائه نمود؛ اختراعی که قطعا سفر به شهرهای بزرگ را سرعت می بخشید و زمان آن سفرها را نیز به میزان چشمگیری پایین می آورد.

هایپرلوپ که در ایده آل ترین شکلش در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم خواهد بود و از منبع انرژی های تجدیدپذیر تغذیه می کند، مسافرانش را از طریق محفظه های حمل می کند که درون لوله هایی با فشار اندک قرار دارند و با سرعتی بالغ بر ۱۱۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت خواهند کرد. ماسک البته خاطرنشان کرد که ساخت و بهره برداری از هایپرلوپ بین ۷ الی ۱۰ سال زمان نیاز دارد.

این کارآفرین در زمان ارائه ایده اش در مورد هایپرلوپ مدعی شد که ایمنی آن از هواپیما یا قطار نیز بیشتر است و هزینه تخمینی برای ساخت آن را برابر با ۶ میلیارد دلار عنوان کرد که تقریبا یک دهم هزینه صرف شده برای ایجاد سیستم ریلی در کالیفرنیاست.

عملیاتی بودن این ایده گرچه از سوی صاحب نظران و کارشناسان زیر سوال برده شد، با این همه کارآفرین سخت کوش مان را از دنبال نمودنش منصرف نکرد. در ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی، او از ایجاد رقابتی برای ارائه طرح های پیشنهادی و در نهایت ساخت نمونه اولیه از محفظه های هایپرلوپ خبر داد و وعده داد که شرکت کنندگان در این رقابت شانس آن را می یابند تا طرح های خود را در مسیری که در محوطه اسپیس اکس طراحی شده تست نمایند.

خرید سولارسیتی

در اوت سال ۲۰۱۶، ماسک همزمان با تلاش هایش برای ترویج و پیشبرد انرژی های پایدار قراردادی به ارزش ۲٫۶ میلیارد دلار را به امضا رساند تا شرکت خودروسازی اش را با کمپانی دیگری که در زمینه انرژی فعالیت داشت ادغام کند.

در ادامه تسلا اعلام کرد که همه سهام سولار سیتی را خریداری کرده است. سولار سیتی را برادرزاده های ماسک در سال ۲۰۰۶ تاسیس کرده بودند و حالا ماسک سهامدار عمده آن محسوب می شود.

زندگی شخصی

ماسک و همسر دومش

ماسک تا به حال دو مرتبه ازدواج کرده و پنج فرزند پسر دارد. او در سال ۲۰۰۰ میلادی با جاستین ویلسون ازدواج کرد و در سال ۲۰۰۲ نخستین پسر آنها در حالی که تنها ده هفته داشت به خاطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزادان یا به اختصار SIDS فوت کرد.

آنها در ادامه صاحب پنج فرزند پسر دیگر شدند که دو تای آنها دوقلو و سه تای دیگرشان سه قلو هستند. ماسک بعد از جدایی اش از جاستین با هنرپیشه ۳۲ ساله انگلیسی به نام Talulah Riley آشنا شد و در سال ۲۰۱۰ نیز با او ازدواج کرد. این زوج در سال ۲۰۱۲ از هم جدا شدند و مجددا در سال ۲۰۱۳ با هم ازدواج کردند. رابطه آنها در سال ۲۰۱۶ باز هم منجر به طلاق شد.

ماسک در سال ۲۰۰۲ میلادی شهروند آمریکا شد.

http://30tyit.ir

 بهترین ایده های کسب و کار عصر جدید که تاکنون چیزی در مورد آن نشنیده اید

 شاید فکر کنید برای تبدیل کسب و کار خود به یک سبک مدرن نیاز به دستگاههای هوشمندی مانند آی پد و گوشی های هوشمند دارید. اما اگر بتوانید از ایده های رو به تقاضا استفاده کنید برقراری ارتباط در نسل جدیدتر بسیار آسان تر خواهد بود. در اینجا ده ایده کسب و کار عصر جدید را به شما معرفی خواهیم کرد.

خانه های کوچک

گاهی اوقات یک عمارت 10 هزار فوتی نیز نمی تواند یک خانه رویایی تلقی شود. چرا بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان به دنبال خانه های کوچک بر روی چهارچرخ هستند؟ این کار به آنها اجازه می دهد بدون پرداخت هزینه اتاق های گران قیمت هتل مسافرت کنند. حتی با داشتن امکانات کامل، هزینه آنها به مراتب کمتر از یک خانه با اندازه طبیعی است. این خانه ها به طور کامل قابل تنظیم هستند. این روند می تواند یک حرکت کامل و یک ایده کسب و کار معقولانه باشد. در حال حاضر برخی شرکت ها این کار را انجام می دهند، اما از از طیف گسترده از فرصت ها استفاده نمی کنند. تعداد خانه های کوچک زیادی وجود ندارد.

فست فود های سالم

اشتباه نکنید، در حال حاضر فست فودها رونق زیادی پیدا کرده اند. اما امروزه مردم به دنبال جایگزین های سالم برای وعده های غذایی چرب هستند. علاوه بر کامیون ها، غرفه های فروش برگر و بستنی، رستوران هایی نیز باید برای این کار در نظر گرفته شود. یکی از ایده های خوب در این زمینه کامیون های بزرگ حاوی مواد غذایی سریع سالم است.

سرویس های پرداخت

آمریکایی ها سخت تر از گذشته در حال کار هستند. بین شغل، مدرسه، خانواده، تعهدات و سرگرمی های اجتماعی مردم زمان کافی برای انجام همه کارهای خود ندارند. در حالی که این برای بسیاری از افراد یک مشکل بزرگ است اما می تواند یک فرصت خوب برای کارآفرین های مدرن باشد. به نظر می رسد با این فرصت مردم می توانند با پرداخت هزینه همه کارهای خود را انجام دهند. برای مثال در حال حاضر می توانند از سرویس هایی مانند Uber Eats برای تحویل مواد غذایی در محل کار یا خانه استفاده کنند. یا با سرویس هایی مانند آمازون مردم می توانند همه چیز مانند مواد غذایی یا الکترونیکی را کمتر از دو ساعت دریافت کنند.

واقعیت مجازی و لوازم جانبی آن

واقعیت مجازی یکی از جنبه های موثر فن آوری مدرن است. با یک جفت عینک و سخت افزار کامپیوتری می توانید در انواع مختلف جهان های جذاب با استفاده از واقعیت مجازی غوطه ور شوید. بیشتر شما می دانید که برای ایجاد یک کسب و کار مبتنی بر واقعیت مجازی نیاز نیست که یک نابغه برنامه نویسی باشید. می توانید به راحتی از واقعیت مجازی در صنعت خود استفاده کنید و یا اگر در زمینه برنامه نویسی توانا هستید می توانید بازی ها و نرم افزارهایی مبتنی بر واقعیت مجازی ایجاد کنید.

مشاوره کسب و کار اخلاقی

مدیریت و اخلاق کارآفرینی نگرانی عظیم این نسل است. این مسئله تنها در مورد حفاظت کارمندان و فروشندگان از تبعیض بر اساس نژاد، جنسیت، تمایلات جنسی و دین نیست، بلکه صاحبان و مدیران کسب و کارهای مدرن نیز نگران کسب محصولات اخلاقی، مسئولیت اجتماعی و آگاهی های زیست محیطی هستند.
فرقی نمی کند بار اول صاحب یک کسب و کار شده اید و یا مدیران جدید باشید، صدها نفر مشتری بالقوه منتظر مشاور کسب و کار اخلاقی برای کمک هستند. شاید آنها در حال استخدام یک دوره عظیم باشند و یا می خواهند از یک مشاور اخلاقی برای محافظت متقاضیان کار از تبعیض کمک بگیرند. زمینه های بی شماری وجود دارند که می توانید در آن کار کنید و به راحتی یک تخصص جالب و جذاب انتخاب کنید.

اجاره وب سایت

سال 2016 است و این روزها هر کسی خود را یک توسعه دهنده وب می نامد. اما تعداد کمی از مردم مایل هستند بگویند که از اجاره وب سایت  استفاده می کنند.
ایجاد یک وب سایت از ابتدا برای شرکت های خاص به راهی قدیمی برای تولید درآمد از مشتریان وب تبدیل شده است. در حال حاضر توسعه دهندگان وب سایت های مختلفی برای موارد خاص ایجاد کرده و سپس نسخه های قابل تنظیم از آن را به کسب و کارهای مختلف اجاره می دهند. این یک راه عالی برای ایجاد درآمد و یا گسترش کسب و کار توسعه وب موجود است.  

غذاهای خام و با کیفیت برای حیوانات خانگی

صاحبان حیوانات خانگی بسیار مراقب غذاهایی که به حیوانات خود می دهند، هستند. بسیاری از آنها تصور می کنند که مواد غذایی ارزان قیمت می تواند حیوانات خانگی آنها را بیمار و یا حتی بکشد. شاید شما هم چنین نگرانی هایی داشته باشید.
این یک فرصت فوق العاده برای کارآفرین های مدرن است. از آنجایی که صاحبان حیوانات خانگی مواد غذایی با کیفیت برای حیوانات خود می خرند می توانید یک کسب و کار با نام تجاری جدید ایجاد کنید. می توانید شروع به ارائه مواد غذایی خام برای حیوانات بکنید.

تکنولوژی های آموزشی

اگر خواهر و برادر کوچک دارید، پس حتما می دانید که در بیشتر کلاس های درسی، سخنرانی ها و فعالیت های مدرسه از کامپیوتر، آی پد و گوشی های هوشمند استفاده می شود. ظهور این فرصت جدید باعث افزایش و رشد Edtech( تکنولوژی های آموزشی) می شود. از جمله این تکنولوژی ها می توان به پورتال های دانشجویی به سبک تخته سیاه، بازی های آموزشی، سیستم عامل های بحث آنلاین، فرم های انتساب و..... اشاره کرد. برخی منابع کلاسی آنلاینمی توانند تمام کارهایی که یک معلم یا دانش آموز نیاز دارد را انجام دهد. به عنوان یک کارآفرین می توانید به دنبال راه حلی باشید که به طور همزمان به نیازهای مختلفی جواب دهد.

جعبه های اشتراکی(subscription boxes)

در فیسبوک، اینستاگرام و یا Pinterest می توانید این جعبه ها را ببینید. می توانید جعبه های ماهانه ای در مورد چیزهایی مانند تنقلات بین المللی، میک آپ های جدید، استیکرها و.... دریافت کنید. همه افراد می توانند از این جعبه ها استفاده کنند. به نظر می رسد کسب و کار جعبه های اشتراکی می تواند رشد زیادی داشته باشد.

http://www.binahaiat.com

پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع تخصصی اطلاع رسانی پروژه ها به سرمایه گذاران

 

شماره 25 منتشر شد

برای مشاهده روی عکس کلیک کنید

هفته نامه پیام سرمایه و صنعت ایران 25

 

 

در این شماره میخوانید:

6 ایده جدید که جوانانی را میلیونر کرد
معرفی کارآفرینان مطرح دنیا- اندرو گرو، رهبر شرکت اینتل
روش کسب استعداد خود را بیاموزید
چگونگی ایجاد یک کسب و کار اینترنتی
آینده بیت کوین
10
استارتاپ موفق خاورمیانه
معرفی پروژه ای سرمایه گذاری

 

لینک دانلود رایگان

 

بسیاری با استفاده از پیام سرمایه و صنعت ایران سرمایه گذار جذب کرده اند و در زمانی کوتاه به ایده ها و طرحهای خود تحقق بخشیده و به پروژه های خود سر و سامان داده اند.

شما هم میتوانید برای جذب سرمایه گذار از این امکان بهره مند شوید.

 

با ما تماس بگیرید:

02166577983

02166915927

 

فرق بین خلاقیت و نوآوری چیست؟

در بحث های روزانه اغلب پیش می آید که مردم از کلمه هایی مثل خلاقیت و نوآوری استفاده کنند. حتما این کلمات را شنیده اید ! حتی اگر آنها به همان شکل باشند در واقعیت تا حدودی با هم فرق دارند مخصوصا درتعریف معانی کلمات . خلاقیت بوجود آمدن یک چیز جدید است !

معمولا با ایده های مفید توسط یک فرد یا یک گروه همراه است ولی چیزی که درباره نوآوری میتوان گفت این است که نوآوری تلاش برای ارزش گذاشتن بر روی ایده هاست.  مثلا ممکن است یک ایده درباره  موتوری باشد که در آینده عملی بشود و دیگری ممکن است درباره پیشرفت و یا آزمایش بر روی برخی از چیزها برای عملی کردن آنها درآینده باشد.

چهار درس مدیریت نوآوری از مهران مدیری

خلاقیت انواع مختلف دارد و بیشتر با ایده شروع میشود. با شرایط موجود سعی می شود که چیزهای جدید بوجود بیاید ولی هرچیز جدید ریسک های مخصوص به خودش را به همراه دارد.

مردمی که در رابطه با نوآوری نقش آفرینی می کنند، سعی دارند که خودشان را در وادی ایده های ناب و خالص قرار بدهند. آن ها در واقع با این کار باید از ریسک ها و محدویت های موجود هم سر دربیاورند و بواسطه آن ها یاد می گیرند که چطور ما و مشتریانمان بدون اینکه از لحاظ درونی دچار مشکل بشویم خودمان را درآنجا قرار بدهیم .

اکثر حرفه ای ها دوست دارند که در چند نوع کار فعالیت داشته باشند تا در یک نوع کار . آنها تا حدودی خلاق محسوب می شوند. آن ها کسانی هستند که ایده های خاص دارند و چیزهای ممکن مثل نوآوری  را دیده حتی فکرشان درباره ریسک های خیلی کارها هم عجیب و غریب است . تجربیاتشان در درست کردن چیزها برگرفته ازایده های دیگران است . هردو گروه در اینجا مهم هستند اما آن ها هیچ وقت سعی نمی کنند از کارهای همکارانشان درگروه های دیگر سردربیاورند .

اگر شما یک فرد خلاق بودید یکی از آن نصیحت ها را به خاطر می سپردید . یعنی یادگیری زمانی است که همگی ایده ها و نظراتشان را با هم درمیان می گذارند . بعنوان مثال، بعضی وقت ها، یک فرد مورد نظر آف لاین است  و درعوض انتظار می رود که دریک میتنگ شما همه را شگفت زده کنید.

دراینجا یاد می گیرید که چطور ایده ها رو با یکدیگر به اشتراک بگذارید . درعوض به آسانی و با شور و شوق آنها را به زبان میاورید و بعد درباره اینکه واکنش دیگران دراین زمینه چطور می تواند باشد و چرا فکر می کنید! مثلا، می بینید که اگر امکانش هست ایده بر اساس اهداف بوجود آمده گروهی یا اهدافی در سطح کمپانی، همه را توی یک چارچوب بگذاریم. یک یا دو تا هم پشتیبان برای ایده هایمان پیدا کنیم  البته اینکار را باید  درست قبل از اینکه آن ها را با دیگران درمیان بگذاریم انجام بدهیم . دست آخر هم نباید فراموش کنیم که قدردانی درستی از نوآوران  صورت بدهیم  چون به هر حال آنان کسانی هستند  که ما را در این مسیر یاری می کنند و به واسطه یاری آنها ما ایده هایمان را قوی تر می کنیم. به عبارتی آن ها ارزش های افزوده ما دراین گام فرض میشوند.

حالا اگه شما یک نوع انسان نو آورهستید، در اینجا دو نصیحت مهم باید به شما بکنیم. اول اینکه یاد بگیرید چگونه خلاقیت مفید داشته باشید . این موضوع خیلی مهم است،  یعنی بدون اینکه منفی بشوید یک فرد خلاق باشید.  این امر خیلی مهم و ضروری است. در واقع خلاقیتتان، نقطه مقابل افکار منفی تان میشود که اغلب توی ذهنتان می آید.

شما می خواهید خلاقیتان رو عملی کنید پس باید از این خلاقیت دائم حمایت بشود.  البته منظور  این است که شما بایدسعی کنید که نسبت به هر ایده جدید یک واکنش خاص از خودتان نشان بدهید تا مثبت بشوید؛ نه منفی! دوم این که همان طوری که که قبلا هم ابراز داشته ام،  این کار واقعا مفید است. مخصوصا که اگر یک آدم صادق را در اینکار کار پیدا کنید.

همانطورکه علاقه و قدردانی به خرچ می دهید باید نسبت به هر ایده، واکنش خوبی نشان بدهید. این کار واقعا جواب ده بوده، چون ممکن است هر ایده که مطرح میشود به شکل ایده نهایی دربیاید.

با ارائه این صحبت ها به خاطر می سپارید که خلاقیت و نوآوری چقدر با یکدیگر متفاوت است .آن ها دو گروه مختلف مردم همراه با فعالیت های متفاوت هستند که باید یاد بگیرند چطور با هم به توافق برسند. شما خودتان می توانید این رویداد را درست کنید چگونه ؟

با درک و تشخیص این که از این دو گروه کدام یک شما هستید . البته این کار با یادگیری، چطور نشان دادن قدرانی و درک همکاری شما درسایر گروه ها ، این موضوع برای شما میسر می شود!

منبع از  مدیران ایران

 

گاهی مفاهیم اقتصادی آن‌قدر پیچیده به‌نظر می‌رسند که افرادی که سررشته‌ای در این حوزه ندارند، جرئت نمی‌کنند به آن نزدیک شوند و مفاهیمش را بیاموزند. یکی از این مفاهیمِ مربوط به اقتصاد، ساختار انواع بازار است. تابه‌حال اسامی مونوپولی، الیگوپولی و کلماتی مانند اینها به گوش‌تان خورده است؟ در این مقاله تلاش کرده‌ایم به زبانی ساده به تفسیر این مفاهیم بپردازیم. پس از مطالعه‌ی این مقاله و آشنایی با انواع بازار و ویژگی‌های آنها، می‌توانید به‌راحتی برای انواع بازار مثال‌هایی ایرانی بیاورید.

ساختار بازار شامل تعدادی از ویژگی‌های مرتبط یا مشخصات یک بازار است. این ویژگی‌ها شامل تعداد خریداران و فروشندگان در بازار، سطح و نوع رقابت، میزان تمایز محصولات و شرایط ورود و خروج به بازار هستند. در بین تمام این ویژگی‌ها، «رقابت» رُکن اصلی بازار است. رقابت به‌عنوان راهنمایی عمل می‌کند که شرکت‌ها به کمک آن می‌توانند عکس‌العمل نشان بدهند و در شرایط مختلف تصمیم گیری کنند. بنابراین ساختار بازار می‌تواند براساس سطح رقابت در آن بازار تقسیم‌بندی شود و انواع بازار را به‌وجود بیاورد. در ادامه با انواع بازار در قالب سه دسته آشنا می‌شوید.

دسته‌ی اول: بازار رقابتی خالص

 

بازار رقابت خالص یکی از انواع بازار است که در آن تعداد زیادی خریدار و فروشنده، کالای استاندارد و همگنی را معامله می‌کنند. در بازار رقابت خالص، فروشندگان قدرت تعیین قیمت ندارند. بنابراین فروشندگان در واقع دریافت‌کننده‌ی قیمت هستند، نه تعیین‌کننده‌ی قیمت. چون اگر یکی از فروشندگان قیمت را بالا ببرد، خریداران ممکن است به فروشنده‌ی دیگری مراجعه کنند تا همان کالا را با همان کیفیت اما با قیمتی پایین‌تر خریداری کنند. از طرف دیگر، اگر فروشنده‌ای قیمت خود را پایین‌تر از رقبا بگذارد، خریداران درباره‌ی کیفیت کالا به شک می‌افتند. به‌همین‌دلیل فروشندگان نه می‌توانند قیمت بالاتری تعیین کنند و نه قیمت پایین‌تر. خصوصیت دیگر بازار رقابت خالص این است که هیچ منع قانونی، مالی و برای ورود و خروج به بازار وجود ندارد.

 

در بازار رقابت خالص، منحنی متوسط درآمد و متوسط تقاضا منطبق بر هم و به‌صورت خطی افقی هستند. این به معنی همگنی محصولات با قیمت ثابت بازار است. فروشنده در قیمتی ثابت، می‌تواند به هر میزان که می‌خواهد، کالای خود را بفروشد.

 

 

دسته‌ی دوم: بازار رقابت کامل

گفتیم در بازار رقابت خالص، تعداد زیادی خریدار و فروشنده محصول استاندارد و همگنی را مبادله می‌کنند. بازار رقابت کامل، واژه‌ی وسیع‌تری است و شرایطی را نشان می‌دهد که در بازار، رقابت کامل وجود داشته باشد.

تعریف بازار رقابت کامل از زبان اقتصاددانان مختلف در ادامه آمده است:

تبلیغات

·         خرید بلیط هواپیما

·         رابینسون (Robinson) رقابت کامل را چنین تفسیر می‌کند: «وقتی تعداد شرکت‌های یک بازار آن‌قدر زیاد باشد که تغییر در خروجی هریک از آنها، اثر ناچیزی روی خروجی کل داشته باشد و کالا کاملا همگن باشد طوری که خریداران بین انتخاب یک فروشنده و سایر فروشندگان ترجیح خاصی نداشته باشند؛ در این شرایط رقابت کامل است و کشش تقاضا برای یک فروشنده‌ی خاص بی‌نهایت است.

·         اسپنسر (Spencer) در زمینه‌ی تعریف بازار رقابت کامل می‌گوید: «بازار رقابت کامل اصطلاحی است که به صنعت یا بازاری تعلق می‌یابد که تعداد زیادی خریدار و فروشنده، درگیرِ خریدوفروش کالایی همگن هستند، اطلاعات درباره‌ی قیمت و مقدار به‌طور کاملا شفاف وجود دارد، تبعیضی وجود ندارد و منابع به‌راحتی قابل انتقال هستند

·         براساس تعریف پروفسور لفتویچ (Leftwitch): «بازار رقابت کامل بازاری است که شرکت‌های زیادی به فروش محصولی مشابه مشغول‌اند و هیچ شرکتی آن‌قدر بزرگ نیست که بتواند روی قیمت بازار اثر بگذارد

·         بیلاس (Bilas) می‌گوید: «کامل بودن رقابت یک بازار، از روی تعداد زیاد شرکت‌ها مشخص می‌شود. تمام این شرکت‌ها محصول مشخصی را می‌فروشند. فروشنده هم گیرنده‌ی قیمت است، نه تعیین‌کننده‌ی قیمت

به‌عنوان مثالی برای بازار رقابت کامل، به بازار کشاورزان سیب‌زمینی فکر کنید. بازار رقابت کامل، شرایط زیر را دارد:

۱. تعداد زیاد فروشنده‌ها و خریداران

این مورد، یکی از شرایط اصلی بازار رقابت کامل است. در بازار رقابت کامل تعداد فروشنده‌ها و خریداران خیلی زیاد است اما میزان خریدی که هر خریدار انجام می‌دهد یا میزان فروش هر فروشنده در مقایسه با اندازه‌ی کل بازار خیلی کوچک است. به همین دلیل، در چنین بازاری فروشندگان قدرت اثرگذاری روی قیمت را ندارند. نتیجه این است که قیمت بدون توجه به فعالیت فروشندگان یا خریداران، بدون تغییر باقی خواهد ماند. پس هردو طرف معامله باید پیرو قیمت بازار باشند.

۲. محصول همگن

 

یک مشخصه‌ی مهم دیگر این بازار، همگن بودن محصول است. در بازار رقابت کامل، رقبا محصولی مشابه با کیفیت و ویژگی‌های مشابه تولید می‌کنند. بنابراین خریدار آزاد است از هر فروشنده‌ای که می‌خواهد، محصول موردنظرش را خریداری کند.

۳. آزادی ورود و خروج

در بازار رقابت کامل، هیچ منع قانونی، اجتماعی یا تکنیکی برای ورود و خروج شرکت‌ها وجود ندارد. در این بازار هر شرکتی سود نرمالی می‌برد. اگر سود در صنعت خاصی بالا برود، شرکت‌های جدیدی وارد می‌شوند و سبب می‌شوند سود مجددا پایین بیاید. در نقطه‌ی مقابل اگر سود بیش‌ از حدِ نرمال پایین بیاید، برخی از شرکت‌ها از صنعت خارج می‌شوند که همین کاهش رقابت، سود را مجددا بالا می‌برد.

۴. دانش کامل

این خصوصیت به این معنی است که هم خریداران و هم فروشندگان درباره‌ی قیمت و محصولات غالب بازار، اطلاعات کاملی دارند. در این حالت، هیچ‌کس نمی‌تواند کالا را گران‌تر بفروشد یا گران‌تر بخرَد. به همین دلیل قیمت در بازار ثابت می‌ماند.

۵. قابلیت انتقال عوامل تولید

این مورد به تولیدکنندگان کمک می‌کند میزان عرضه‌ و تقاضا را متناسب با یکدیگر تنظیم کنند. عوامل تولید به‌راحتی می‌توانند از یک صنعت به صنعتی دیگر منتقل شوند. مثلا کسی که قبلا در زمین کشاورزی‌اش سیب‌زمینی می‌کاشت، می‌تواند همان زمین، همان تراکتور و همان ابزارآلات را برای تولید محصول کشاورزی دیگری هم به‌کار ببرد.

دسته‌ی سوم: بازار رقابت ناقص

بازار رقابت ناقص در تعاریف اقتصادیِ انواع بازار به بازاری گفته می‌شود که در آن شرایط لازم برای رقابت کامل مهیا نشده باشد. به معنای دیگر، بازار رقابت ناقص بازاری است که از قواعد سخت‌گیرانه‌ی رقابت کامل، آزاد است.

برخلاف بازار رقابت کامل، بازار رقابت ناقص از طریق محصولات متنوع مشخص می‌شود. مفهوم بازار رقابت ناقص اولین بار توسط اقتصاددان انگلیسی، جوآن رابینسون (Joan Robinson) به ادبیات اقتصادی وارد شد. در این بازار، خریداران و فروشندگان اطلاعات کاملی درباره‌ی بازار ندارند. یعنی از قیمت محصولات و خدمات موجود در بازار به‌طور کامل مطلع نیستند. در چنین بازاری معامله‌ی محصولات و خدمات براساس ارزش خروجی همان شرکت قیمت‌گذاری می‌شود.

انواع بازار رقابت ناقص عبارتند از:

·         مونوپولی (انحصار کامل)؛

·         رقابت انحصاری؛

·         الیگوپولی (انحصار چندجانبه).

مونوپولی (بازار انحصاری)

 

مونوپولی یکی دیگر از انواع بازار است. کلمه‌ی مونوپولی از کلمه‌ی یونانیِ «مونوپولین» آمده که به معنی تک‌فروشی (انحصار) است. مونوپولی به شرایطی از بازار اطلاق می‌شود که تنها یک تولیدکننده وجود دارد و روی کل بازار کنترل دارد. این فروشنده چیزی را مبادله می‌کند که برای آن جایگزین مشابهی وجود ندارد.

برخی از تعاریف بازار مونوپولی از دیدگاه اقتصاددانان متفاوت شامل موارد زیر است:

·         براساس تعریف پروفسور توماس (Thomas): «به‌طور‌کلی، عبارت مونوپولی به معنی کنترل مؤثر روی قیمت است. اگر بخواهیم دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم، مونوپولی به معنای ترکیبی از تولیدکنندگان یا بازرگانان برای کنترل قیمت کالاها یا خدمات است

·         پروفسور چمبرلین (Chamberlain) می‌گوید: «مونوپولی به معنی کنترل روی عرضه است

·         رابرت تریفین (Triffin) اعتقاد دارد: «مونوپولی بازاری را توصیف می‌کند که شرکت مستقل از تغییرات قیمت محصول شرکت‌های دیگر است

طبق تعاریف بالا، بازار مونوپولی یعنی تقاضا، عرضه و قیمت محصول تحت کنترل فروشنده هستند. منحنی تقاضا در بازار رقابت ناقص به‌صورت نزولی است.

در ادامه به توضیح خصوصیات بازار مونوپولی می‌پردازیم.

 

۱. تک‌فروشنده

مهم‌ترین خصوصیت مونوپولی همین است. در بازار مونوپولی تنها یک فروشنده یا تولیدکننده برای محصول وجود دارد. در این شرایط، خریداران هیچ گزینه‌ی انتخابی ندارند و تنها می‌توانند از همان یک فروشنده خرید کنند. این به معنی کنترل فروشنده روی بازار است. قطعا انحصارگر نسبت به قدرت خود برای تعیین قیمت احساس لذت خواهد داشت. در این حالت، تمایزی بین سازمان و صنعت وجود ندارد. چون همان یک سازمان کل صنعت را تشکیل می‌دهد.

۲. عرضه‌ی محصولِ منحصربه‌فرد

فروشنده در بازار مونوپولی محصولی را مبادله می‌کند که منحصربه‌فرد است و جانشین مشابهی ندارد. در واقع تنوع محصول در این بازار وجود ندارد.

۳. موانع ورود

این خصوصیت به‌نوعی دلیلِ وجودِ بازار مونوپولی است. در بازار مونوپولی موانع ورودی وجود دارند که ورود شرکت‌های جدید را محدود می‌کنند. این موانع ممکن است منابع انحصاری، حق کپی‌رایت، نیاز به سرمایه گذاری بالا و موانع دولتی باشند.

برخی موانع ورود به بازار انحصاری شامل موارد زیر است:

·         موانع قانونی: موانعی هستند که از طرف دولت برای رفاه عمومی گذاشته می‌شوند. برای مثال در گذشته، شرکت‌های پُست، راه‌آهن، برق و اداره‌ی راه‌و‌ترابری در هند برای رفاه عمومی به‌طور انحصاری مدیریت می‌شدند. از سال ۱۹۹۰ بعد از اصلاحات اقتصادی، دولت اجازه‌ی ورود شرکت‌های خصوصی به این حوزه‌ها را داد. دولت می‌تواند با قرار دادن حق کپی‌رایت، حق اختراع‌ثبت‌شده، حقوق علائم تجاری و در بخش خصوصی هم انحصار ایجاد کند. فکر می‌کنید کدام شرکت‌های ایرانی به‌صورت دولتی انحصاری هستند؟

·         تصاحب منابع: این مورد به انحصاری ماندن یک سازمان کمک می‌کند. برخی شرکت‌ها از قدیم مالک برخی مواد اولیه بوده‌اند که برای تولید محصول خاصی به آنها نیاز است. مثل آلومینیوم، الماس، بوکسیت و این منابع اصولا محدود هستند و هر شرکتی که آنها را در اختیار داشته باشد در آن صنعت انحصارگر می‌شود. مثلا ایران و عراق انحصارگران منابع نفت هستند و آفریقای جنوبی در الماس مونوپولی است. منابع لزوما منابع خام نیستند. برخی ممکن است در علم تولید یک محصول انحصارگر باشند. مثلا ژاپن و چین در صنعت محصولات الکترونیکی انحصارگرند.

·         بهره وری در تولید: این مورد از تجربه‌ی چندین ساله، نوآوری، قدرت مالی، هزینه‌ی پایین بازاریابی، مزیت مدیریتی و به‌دست می‌آید. بهره‌وری در تولید به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. به‌عنوان‌ نتیجه، سازمان یک قدم جلوتر از رقبا خواهد بود و بازار را به‌دست خواهد گرفت. چنین شرکت‌هایی از حمایت دولت هم برخوردار خواهند شد.

·         اقتصاد مقیاس: این مورد به‌دلیل فنی وجود مونوپولی در بازار ناقص اشاره دارد. وقتی سازمانی مقیاس تولید خاصی را پیدا می‌کند تا در بلندمدت بتواند با حداقل هزینه به تولید ادامه بدهد، قمیت تولید کوتاه‌مدتش هم در حداقل خود قرار خواهد گرفت. این مزیت رقابتی به شرکت کمک می‌کند رقبا را از دور خارج کند و انحصارگر شود. وقتی یک سازمان انحصارگر می‌شود، برای شرکت‌های جدید سخت خواهد بود که وارد صنعت شوند و در آن دوام بیاورند. به چنین بازارهای انحصاری، مونوپولی طبیعی گفته می‌شود. مونوپولی طبیعی به‌دلیل شرایط فنی، بهره‌وری یا تدابیر دولتی به‌منظورِ رفاه عمومی به‌وجود می‌آیند.

۴. اطلاعات محدود

 

اطلاعات به‌طور انحصاری در دست سازمان انحصارگر و افرادی است که در این سازمان کار می‌کنند. انتقال این اطلاعات به دیگران ممنوع است و تنها از طریق حفظ حق کپی‌رایت یا پتنت ممکن است.

رقابت انحصاری

عبارت رقابت انحصاری اولین بار توسط پروفسور چمبرلین در سال ۱۹۳۳ در کتاب تئوری رقابت انحصاری استفاده شد. تاکنون درباره‌ی مفاهیم بازار رقابت کامل و انحصار کامل صحبت کردیم. ولی بازار واقعی چیزی در میان آنهاست.

بازار رقابت انحصاری در واقع ترکیبی از دو بازار مونوپولی و رقابت کامل است. در این بازار تعداد زیادی فروشنده و خریدار وجود دارند ولی هرکدام از فروشنده‌ها حداقل در یک مورد با رقبای خود فرق دارند.

برخی از تعاریف بازار رقابت انحصاری از دیدگاه اقتصاددانان متفاوت شامل موارد زیر است:

·         براساس تعریف جی‌اس‌بِین (J.S. Bains): «رقابت انحصاری، ساختار بازاری را توضیح می‌دهد که در آن فروشنده‌های زیادی محصولات متنوعی می‌فروشند، اما جایگزین نزدیکی برای یکدیگر محسوب می‌شوند

·         باومول (Baumol) که یک اقتصاددان امریکایی است درمورد این بازار می‌گوید: «شرایط بازار رقابت انحصاری، شرایطی است که فروشندگان محصول منحصربه‌فرد (انحصاری) خود را تولید می‌کنند. اما در عین حال تحت فشار رقابتی شدید از سوی فروشندگان محصولات جانشین هم هستند

پس در بازار رقابت انحصاری، فروشندگان محصولاتی را معامله می‌کنند که برای‌شان جایگزین‌های نزدیک وجود دارد. تعداد فروشندگان خیلی زیاد است. همین مورد این نوع بازار را به بازار رقابت کامل نزدیک می‌کند. از طرف دیگر، درست است که محصولات تولیدی نزدیک به هم هستند، اما جانشین کاملی برای هیچ‌یک از آنها وجود ندارد.

خصوصیات بازار رقابت انحصاری هم ترکیبی از خصوصیات بازار رقابت کامل و بازار انحصار کامل است. در ادامه به خصوصیات این بازار پرداخته‌ایم:

۱. تعداد زیاد فروشندگان و خریداران

این خصوصیت، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رقابت انحصاری است. مثل بازار رقابت کامل، در بازار رقابت انحصاری نیز تعداد خریداران و فروشندگان خیلی زیاد است.

۲. محصولات متنوع

 

در بازار رقابت انحصاری، محصولات فروشندگان مختلف، از جنبه‌های متعددی با یکدیگر فرق دارند. مثلا از جنبه‌ی برند، شکل، سبک، علامت تجاری، دوام و کیفیت. بنابراین فروشندگان می‌توانند به‌راحتی حتی در بیش‌از یک مورد، از رقبا متمایز شوند. اما توجه داشته باشید که در این نوع بازار، محصولات مختلف جانشین نزدیکی برای یکدیگر محسوب می‌شوند.

۳. ورود و خروج آزاد

در بازار رقابت انحصاری نیز همچون بازار رقابت کامل، محدودیتی برای ورود و خروج به بازار وجود ندارد.

۴. محدودیت در انتقال عوامل تولید

این مورد، نکته‌ی مهمی است. در بازار رقابت انحصاری امکان انتقال عوامل تولید، خدمات و محصولات به سایر صنایع به‌راحتی رخ نخواهد داد. به این دلیل که اگر کسی بخواهد عوامل تولید خود را به صنعت دیگری منتقل کند، باید هزینه‌ی بالایی برای انتقال پرداخت کند. این منجر به تفاوت در قیمت محصولات سازمان‌ها می‌شود.

۵. عدم کنترلِ قیمت محصولات در بازار

مشابه بازار انحصاری، منحنی متوسط و حاشیه‌ی درآمد سازمان در این بازار نزولی است. این نشان می‌دهد که فروشنده تنها در حالتی می‌تواند بیشتر بفروشد که قیمت را پایین بیاورد. از طرفی، اگر قیمت کالا بالاتر برود، مشتریان ممکن است از فروشنده‌ی دیگری خرید کنند. چون کالاهای مختلف جانشین نزدیکی برای هم محسوب می‌شوند. در این شرایط، فروشنده‌ی مذکور قادر نخواهد بود که بیشتر بفروشد. یعنی شرکت‌ها در بازار رقابت انحصاری کاملا روی قیمت‌گذاری کنترل ندارند.

الیگوپولی (انحصار چندجانبه)

ساختار انواع بازار را با بازار الیگوپولی به اتمام می‌رسانیم. کلمه‌ی الیگوپولی از ترکیب دو کلمه‌ی یونانی مشتق شده است. «الیگو» به معنی کم و «پولی» به معنی کنترل. پس الیگوپولی به بازاری اشاره دارد که تعداد فروشنده‌ها کم است و این فروشندگان، محصولات همگن یا متمایزی می‌فروشند. در هند، هوانوردی و ارتباطات مخابراتی جزو این نوع بازارند. صنعت هوانوردی تعداد تولیدکنندگان محدودی دارد و این تولیدکنندگان به‌شدت به یکدیگر وابسته‌اند چون هریک از فروشنده‌ها سیاست قیمت گذاری خود را با درنظر گرفتن سیاست قیمت‌گذاری سایر رقبای موجود در بازار، اصلاح می‌کند. در ایران برای این بازار چه مثالی دارید؟

برخی از تعاریف معروف برای بازار انحصار چندجانبه شامل موارد زیر است:

·         به نقل از پروفسور جرج استیگلر (George J. Stigler): «بازار انحصار چندجانبه بازاری است که خودِ سازمان، سیاست بازاریابی‌اش را تعیین می‌کند، اما رفتار مورد انتظار رقبای نزدیکش را در این سیاست‌ها لحاظ می‌کند

·         براساس گفته‌ی پروفسور استونر و پروفسور هاوگ (Stoneur and Hague): «الیگوپولی از یک جهت با مونوپولی متفاوت است و آن این است که تعداد فروشنده‌ها در مونوپولی تنها یکی است، ولی در الیگوپولی چنین نیست. از طرفی با رقابت کامل و رقابت انحصاری هم متفاوت است، چون تعداد فروشندگان زیاد هم نیستند. در واقع وقتی حرف از انحصار چندجانبه است، ما درباره‌ی گروه کوچکی از تولیدکنندگان صحبت می‌کنیم

·         پروفسور لفتویچ (Leftwitch) می‌گوید: «بازار الیگوپولی بازاری است که تعداد محدودی فروشنده داریم و رفتار هریک از این فروشندگان برای سایر رقبا اهمیت دارد

پس در بازار انحصار چندجانبه، قیمت و کیفیت محصول یک رقیب، روی فروش و سود سایر رقبا اثر می‌گذارد. همین سیاست‌ها می‌تواند موجب اختلاف‌نظر یا تصمیم به همکاری بین فروشندگان شود.

در ادامه به خصوصیات این بازار پرداخته‌ایم:

۱. فروشندگان محدود و خریداران فراوان

ویژگی بنیادی بازار انحصار چندجانبه همین تعداد فروشندگان و خریداران است. در این بازار تعداد محدودی فروشنده بر کل صنعت مسلط هستند. این فروشنده‌ها می‌توانند روی قیمت یکدیگر اثرگذار باشند. به‌علاوه در الیگوپولی تعداد خریداران زیاد است.

۲. محصولات مشابه یا متمایز

در الیگوپولی ممکن است فروشندگان مانند بازار رقابت کامل محصولات کاملا مشابهی بفروشند، یا مانند بازار مونوپولی محصول‌شان متمایز باشد. اگر فروشندگان محصولات مشابهی مانند سیمان، آسفالت، بتن و آجر بفروشند، بازار «الیگوپولی کامل» نام می‌گیرد. از طرفی، اگر محصول متمایز باشد، بازار «الیگوپولی ناقص» خواهد بود.

۳. موانع ورود و خروج

 

این مورد از ورود سازمان‌های جدید به بازار جلوگیری می‌کند. موانع ورود و خروج، بازار الیگوپولی را از بازار رقابت انحصاری متمایز می‌کند. در بازار الیگوپولی سازمان‌های جدید به‌سادگی اجازه‌ی ورود به بازار را کسب نمی‌کنند. موانع زیادی مانند موانع قانونی، اجتماعی و تکنیکی برای ورود وجود دارد. در این حالت، سازمان‌های موجود روی بازار کنترل کامل دارند.

۴. وابستگی متقابل

این مورد نشان می‌دهد که سازمان‌ها از تصمیمات یکدیگر تأثیر می‌پذیرند. این تصمیمات شامل تصمیم درباره‌ی قیمت و مشخصات تولیدی سازمان‌هاست. در مونوپولی و رقابت کامل، سازمان‌ها تصمیمات و عکس‌العمل‌های رقبا را در نظر نمی‌گرفتند بنابراین در آن بازارها، تصمیم‌گیری‌ها مستقل بودند. اما در بازار الیگوپولی سازمان‌ها قادر به تصمیم‌گیری مستقل نیستند.

مثلا در بازار انحصار چندجانبه، چند فروشنده‌ی محدود با یکدیگر در حال رقابت هستند. در چنین شرایطی، فروش یک سازمان نه‌تنها به قیمت‌گذاری خودش بستگی دارد، بلکه به قیمت محصول رقیب هم وابسته است. این وابستگی متقابل، بازار الیگوپولی را از سایر بازارها متمایز می‌کند.

۵. عدم انطباق

در بازار انحصار چندجانبه، شرکت‌ها از نظر اندازه با یکدیگر برابر نیستند. برخی شرکت‌ها بسیار بزرگ‌اند، درحالی‌که سایر شرکت‌ها ممکن است کوچک باشند. مثلا ممکن است سهم بازار یک خودروسازی ۸۰٪ و سهم باقی خودروسازان هرکدام ۵٪ باشد.

۶. مشکل در تغییر قیمت

در الیگوپولی فروشندگان علاقه‌ای به تغییر قیمت محصولات خود ندارند. چون تغییر در قیمت برای سازمان‌های این نوع بازار سودآور نیست. مثلا وقتی شرکتی قیمت خود را پایین بیاورد، همه‌ی رقبا هم همین استراتژی را اتخاذ می‌کنند. پس میزان فروش تغییر نمی‌کند، اما سود پایین می‌آید! اگر هم قیمت را بالا ببرد، رقبا قیمت را ثابت نگه می‌دارند و شرکت مذکور خریداران خود را از دست خواهد داد.

منبع از سایت چطور