زندگینامه جمیله صادقی؛ بنیان‌گذار شرکت تاکسی سرویس زنان در ایران 

 

 

 جمیله صادقی در ۱۳۳۷ در شهر کرج و در خانواده‌ای ۱۰ نفره متولد شد. پدرش «علی اصغر صادقی» کشاورز بود. زمانی که وی ۱۳ ساله شد، پدر او را مباشر مالی خود کرد. هوش و استعداد و پشتکارش باعث شده بود تا پدر رسیدگی به وضعیت حقوقی ۱۵ کارگر و بارنامه های محصولاتی را که هر روز به میدان تره‌بار ارسال می شدند به او بسپارد. او در ۱۸ سالگی ازدواج کرد.
همسرداری، خانه‌داری، تحصیل و یک سال بعد هم بچه داری. زمان تولد فرزند دومش با پولی که پس‌انداز کرده بود ماشین بافتنی خرید و برای رزمندگان لباس بافت.
۲۴ بهار را گذرانده بود که با جدیت همیشگی‌اش توانست وارد حوزه علمیه فاطمیه شود. آن زمان همسرش نیز دانشجو و شغلش تدریس بود. زمانی که بچه ها کمی از آب و گل درآمدند، تصمیم گرفت کار بیرون از خانه را شروع کند. ابتدا مسئول کتابخانه دارالعلوم فاطمیه کرج شد، اما در مدت کوتاهی به دلیل صداقت و توانایی اجرایی بالا و فعالیت‌های مؤثرش، از او برای مسئولیت مرکز آموزش و مرکز هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج دعوت شد. جسارت او در کارها و قدرت کلامش باعث شد تا این بار فرمانداری کرج از او دعوت به همکاری کند. سمتش در آنجا دبیری امور کمیسیون بانوان کرج بود و در کنار آن حکم مشاور فرماندار کرج نیز به او تفویض شد. در کنار مسئولیت‌های جدید، مدیرعامل کانون فرهنگی زنان کرج شد. برخورد با زنانی که هر روز به او مراجعه می‌کردند و تحقیق در مورد مشکلات زنان در زندان، او را به فکر انداخت که باید برای زنانی که هیچ مهارتی ندارند، سنی از آن‌ها گذشته و نمی‌توانند جذب بازار کار دولتی شوند یا سرپرستی ندارند تا خرج‌شان را بدهد کاری انجام دهد.
بهمن ماه سال ۱۳۸۰ بود که فکر تأسیس تاکسی سرویس ویژه زنان به ذهن صادقی رسید. از آنجا که خود راننده خوبی بود، می‌دانست می‌تواند از این توانمندی زنان استفاده بهینه کند. تصمیم قاطع او همه را به تکاپو انداخت که آیا یک زن می‌تواند یک شرکت حمل‌و‌نقل با راننده‌های زن داشته باشد. در همان ابتدای کار، همسرش تأکید کرد که مانع کارش نمی‌شود، اما به او هیچ کمک مادی و معنوی نخواهد کرد. ابتدا برایش سخت بود، اما همین انگیزه‌ای شد تا برای اثبات توانایی‌های زنان قطعی‌تر تصمیم بگیرد. با قرض و وام مکان مناسبی اجاره کرد و بعد از رانندگان زن که مایل به همکاری بودند، با داشتن شرایط مد نظرش دعوت به همکاری کرد.
ماه‌ها دوندگی و ایستادگی کرد. کتاب‌های قانونی را برای اثبات حقش که او هم می‌تواند مدیریت شرکت حمل‌و‌نقل ویژه بانوان را داشته باشد، زیر و رو کرد. بالاخره توانست مجوز اولین تاکسی سرویس زنان در ایران را بگیرد. تاکسی سرویس «یاس» از سازمان تاکسیرانی کرج حدود ۳۰ دستگاه تاکسی برای رانندگان زن تهیه کرد. زمانی که سازمان اتوبوسرانی کرج خبر واگذاری چند دستگاه اتوبوس را به بخش خصوصی داد، با پولی که در اختیار داشت ۱۰ دستگاه اتوبوس خرید و آن‌ها را در اختیار زنان قرار داد. جمیله صادقی در حال حاضر مشغول راه‌اندازی حمل‌ونقل برون‌شهری و برون‌مرزی ویژه بانوان است. اولین تعمیرگاه اتومبیل با کارکنان زن نیز در حال احداث است. خبر اولین تاکسی سرویس زنان با مدیریت یک زن در ایران توجه بسیاری کشورهای را جلب کرد. خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بیش از ۱۵ کشور جهان برای تهیه فیلم و گزارش به ایران آمدند. خبر اولین زنی که در ایران دست به ابتکاری جالب و ایده‌ای بزرگ زده است در رسانه‌های امریکا، کره جنوبی، کره شمالی، ترکیه، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و پخش شد.

 

آیا روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین به انگلیسی: Bitcoin یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه (پول بی‌پشتوانه) یا پول حکومتی است. نوآوری بودن بیتکوین به این معناست که خالقان آن توانسته‌اند آنرا در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند. زیرا در چندسال گذشته ارزش بیتکوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به چندهزار دلار افزایش یافته‌است[۱] اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیتکوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌ها است. تا کنون هیچ دولتی بیتکوین را به رسمیت نشناخته‌است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین بر کالا بودن بیتکوین تأکید دارند. البته از لحاظ فنی و کارکردی این عبارت صحیح است که بیت کوین نوعی پول دیجیتال بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر است و به کاربران امکان می‌دهد که بدون هیچ واسطه‌ای، انتقال پول غیرقابل بازگشت انجام دهند. گره‌های شبکه هر معامله را در شبکه اعلام می‌کنند که پس از تأیید در یک سیستم اثبات کار، در یک تاریخچه عمومی به نام Blockchain ذخیره می‌شود. مشخصات اولین بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد. ناکاموتو پروژه را به اواخر سال ۲۰۱۰ موکول کرد و در سال ۲۰۱۱ هم ایمیلی از سوی ساتوشی ارسال شد که می‌گفت او دیگر از بیت کوین دست کشیده و به سوی پروژه‌های دیگر متمایل شده‌است.

سرمایه گذاری در بیت کوین:

از بیت کوین همواره به عنوان یک ارز دیجیتالی صحبت می‌شود که دنیا را تغییر خواهد داد، اما این پول دیجیتال یک دارایی ملی بسیار پر نوسان هم به شمار می‌رود. بر خلاف اینکه بسیاری از بازرگانان بیت کوین را داد و ستد می‌کنند، اما در حقیقت بسیاری از دولت‌ها هنوز بیت کوین را به رسمیت نشناخته‌اند؛ بسیاری از فعالیت‌هایی که پیرامون بیت کوین انجام می‌شود، از طریق معامله‌گرانی است که به دنبال کسب ثروت از نوسانات در ارزش آن است. این نوسانات مالی می‌تواند دراماتیک باشد؛ برای مثال در آوریل سال ۲۰۱۳ قیمت بیت کوین از ۴۰ دلار در ماه پیشین به ۱۴۰ دلار رسید و در پایان سال ۲۰۱۳، بیت کوین یک جهش قیمتی را تجربه کرد و به ۱۰۰۰ دلار رسید و تا سال ۲۰۱۶ ارزش آن به ۳۰۰ دلار افت پیدا کرد. به سبب همین نوسانات مالی، خیلی‌ها توانستند سرمایه هنگفتی به دست بیاورند؛ خیلی‌ها هم بخشی از سرمایه‌ خود را از دست دادند. روش‌های مختلفی برای به‌دست آوردن بیت کوین وجود دارد، ساده‌ترین راه خرید میزان زیاد بیت کوین، ثبت نام در مراکز مبادله بیت کوین و خرید بیت کوین با استفاده از ارزهای سنتی است. بسیاری از افراد به این صورت سرمایه گذاری روی بیت کوین انجام می‌دهند که بیت‌کوین را می‌خرند و برای مدت طولانی آن را نگهداری می‌کنند. آن‌ها باور دارد Bitcoin در مدت طولانی پیشرفت خواهد کرد و نوسانات کوتاه‌مدت تاثیری در رشد طولانی‌مدت آن نخواهد داشت.

مهم است بدانید که بیت کوین بی دلیل یک دارایی پر نوسان نیست. Bitcoin یک دارایی جوان محسوب می‌شود که هنوز حجم نقدینگی در بازارهای آن خیلی زیاد نیست و حجم تبادلات آن هم نسبتا پایین است.

 

اما هیچ‌کدام از این دلایل به این معنی نیست که شما نباید در بازار بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، بلکه این موضوع مهم است شما بدانید روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید و طوری سرمایه‌گذاری کنید که متضرر نشوید. فراموش نکنید که هرچه بازار پر ریسک‌تر باشد به میزان سود سرمایه‌کذاری شما هم افزوده می‌شود. پس به جای اینکه همه سرمایه‌ خود را بدون دانش روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید با روش‌های مختلف سرمایه گذاری روی بیت کوین آشنا شوید تا سود بیشتری از Bitcoin کسب کنید.

مقایسه وضعیت هزینه‌ی استخراج بیت‌کوین در ایران و جهان

 

 این ایده که به راحتی کامپیوتر خودتان را روشن کنید و یا اینکه به وسیله تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال در اینترنت به پول درآوردن با کمترین زحمت بپردازید، به شدت در حال محبوب شدن است. اما، این مسئله به این سادگی‌ها که به نظر می‌رسد نیست و بخش استخراج بسیار رقابتی و محتاج مهارت فراوان هست!

کجا برای استخراج بیت کوین توجیه اقتصادی دارد؟

با این حال افرادی که به استخراج ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستند همچنان می‌توانند وارد این کار بشوند و با کاهش هزینه‌های سربار سود قابل قبولی را به دست آورند. سود اقتصادی مناسب به ارزان بودن منابع مورد نیاز مربوط هست که در مورد استخراج ارزهای دیجیتال این منبع مطمئناً چیزی نیست جز نحوه تأمین و هزینه برق مصرف شده. اختلاف قیمت برق مصرفی در جای جای دنیا این نتیجه را حاصل می‌کند که استخراج بیت‌کوین در یک کشور خاص می‌توانید بسیار سودآورتر از استخراج در کشورهای دیگر باشد.

هزینه استخراج چگونه محاسبه می‌شود؟

شکل زیر لیستی از هزینه دلاری استخراج یک بیت‌کوین در کشورهای مختلف را نشان می‌دهد. این اطلاعات براساس گزارش مصرفی سه استخراج‌کننده AntMiner S7,AntMiner S9 و Avalon 6 به صورت میانگین برای استخراج بیت‌کوین ارائه شده است. در این مطالعه، اطلاعات مربوط به قیمت‌ برق مصرفی از سه منبع دولت هر کشور، شرکت‌های محلی تأمین برق و آژانس بین‌المللی انرژی تأمین تهیه شده است.

بهترین کشور برای استخراج کجاست؟

با توجه به اطلاعات بالا، به سرعت تفاوت استخراج در قسمت‌های مختلف دنیا قابل لمس خواهد بود. کشور ونزوئلا بهترین مکان برای کسب سود بالا از راه استخراج بیت‌کوین است. روند استخراج فقط ۵۳۰ دلار هزینه برمی‌دارد. ضمناً این کشور با توجه به ساختار اقتصادی خود به دنبال یک عرضه اولیه سکه (ico) با نام پترو که بر پایه نفت آن کشور قرار دارد، است. این موضوع توسط شخص رئیس‌جمهور آن کشور دنبال شده و گزارش عملکرد آن در هفته پیش معرفی شد. قیمت عرضه این سکه حدود ۶۰ دلار است که درصورت تحقق، بیشترین قیمت برای عرضه اولیه یک سکه در بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود. در همین بین نیز رایزنی‌های خاصی هم با کشورهای آمریکای جنوبی و کشور قطر انجام شده است.

با توجه به قیمت فعلی بیت‌کوین که روی ۱۰ هزار دلار در نوسان است، این پتانسیل برای استخراج‌کنندگان آمریکای جنوبی با نرخ بهره‌وری بسیار بالا وجود دارد. به علاوه اینکه براساس وضعیت سیاسی و اقتصادی آن کشور، بسیار منطقی است که شاهد کسب سود بالای مردم ونزوئلا از استخراج ارزهای دیجیتال باشیم. این سود استخراج در کشور ونزوئلا نه تنها در زمان صلح به کار می‌آید بلکه مردم آمریکای جنوبی از این برق ارزان در جهت بهره‌برداری در زمان بحران نیز استفاده می‌کنند در حالی که ارز داخلی کشور خودشان با تورم شدیدی مواجه است.

استخراج در چه کشورهایی صرفه اقتصادی کمی دارد؟

 

خیلی از کشورهای اروپایی مانند آلمان و دانمارک در جایگاه گران‌ترین کشورها برای استخراج بیت‌کوین و اتریوم قرار دارند. در واقع در حال و هوای امروز استخراج بیت‌کوین در دو کشور فوق‌الذکر در حدود ۱۴ هزار دلار هزینه خواهد داشت!

با توجه به پراکندگی استخراج بیت‌کوین و سایر ارزها در دنیا و وابستگی آنها به قیمت برق، دانشگاه کمبریج انگلستان تحقیقی را انجام داده است که براساس آن کشورهای شرق دور به ویژه کشور چین ملقب به پایتخت‌های استخراج در دنیا هستند.

غول‌های استخراج‌کننده بازار کدام‌اند؟

قدرتی که چین و همچنین روسیه به عنوان غول‌های استخراج گر بازار شناخته شده‌اند، برآمده از قیمت برق مصرفی آنهاست. براساس تحقیق به عمل آمده، چین در جایگاه نسبتاً متعادلی از ۳۱۷۲ دلار برای هر بیت‌کوین قرار دارد که سود ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

کشور چین همچنین از وجود دولتی که به استخراج‌کنندگان اجازه می‌دهد تا از قدرت اضافی در استخراج خود استفاده کنند سود می‌برد؛ اما اخیراً دولت به صورت موشکافانه‌ای وارد این فضا شده است و با نظارت بر استخراج سعی در سختگیری در مقابل مافیاهای ارزی دارد.

روسیه کشور دیگری است که نسبتاً از ارزانی برق مصرفی و یارانه های دولتی برای ماینینگ سود می‌برد. در این کشور می‌توانید با هزینه ۴۶۷۵ دلار صاحب یک بیت‌کوین شوید. احتمالا به زودی قوانین و کنترل‌گرهای سیستمی در بحث استخراج این کشور نیز فعال شود.

آینده استخراج چگونه خواهد بود؟

 

با توجه به اینکه الکتریسیته یکی از اولین هزینه‌هایی است که باید در استخراج آن را در نظر گرفت، می‌توان به راحتی فهمید که کشورهایی با هزینه برق ارزان می‌توانند برای استخراج بسیار جذاب‌تر باشند. با پیش‌بینی اینکه قیمت بیت‌کوین رشد داشته باشد، بازار به دنبال جنبه‌های مختلف مخصوصاً بحث استخراج، خواهد بود.

البته کشورهای دیگری نیز هستند که برق در آنها گران است اما مقررات ساده تر و راحت تری در بحث استخراج دارند، از این دست می‌توان به کشور ژاپن اشاره کرد. همچنین بسترها و ICO هایی وجود دارند که به دنبال بنا کردن عملیات و سیستم‌های خود در نزدیکی منابع تجدید پذیر و سبز می‌باشند تا با این کار بتوانند هزینه استخراج را نه تنها برای کیف پول‌های خود بلکه برای کل محیط زیست نیز کاهش دهند.

وضعیت استخراج در ایران به چه صورت است؟

 

هزینه استخراج در ایران حدود ۳۲۰۰ دلار است. این رقم در مقایسه با کشورهای همسایه و با توجه به پتانسیل‌های کشور، امکان رقابت خوبی را دارد. البته که جایگزینی وضعیت تأمین برق مورد نیاز از سیستم فعلی به نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و سیکل‌های ترکیبی امکان این را فراهم می‌سازد که با تغییر زمین بازی از خروج ارز جلوگیری کرده و از فرصت استراتژیک موجود به یک ردیف درآمد ارزی بلندمدت دست یافت. در حال حاضر کشور روسیه با بررسی و امکان‌سنجی انجام شده در کشور خود نقاطی را مشخص کرده که با سرمایه‌گذاری سایر کشورها نسبت به استخراج ارزهای دیجیتال با کمترین هزینه اقدام نماید. همان‌طور که آینده‌پژوهان به تغییرات بازار بانکی و کسب‌وکارهای نوین اشاره کرده‌اند؛ این تغییرات بی‌تردید اتفاق خواهد افتاد و شرکت‌ها و سازمان‌هایی برنده هستند که خود را با تغییرات همگام کرده باشند. وجود جوانان متخصص و جویای کار و نیز پشتیبانی سازمان‌ها و ارگان‌های قانون‌گذار می‌تواند فرصت‌های خوبی را برای قشر تحصیل‌کرده و متخصص در داخل کشور فراهم سازد.

پیش بینی قیمت دلار سال 97

 

 

نرخ ارز به خصوص نرخ دلار یکی از متغیرهای اقتصادی بسیار مهم در کشور ایران، در تعیین قیمت اکثر کالاهاست.با توجه به افزایش قیمت کالاها و تاثیرپذیری آن از افزایش نرخ دلار، سوالی که در اینجا ایجاد میکند اینست که افزایش نرخ ارز چگونه صورت میگیرد؟ نرخ ارز(دلار) از اختلاف بین تورم داخلی و تورم خارجی افزایش پیدا کند، به طور مثال اگر تورم داخلی ایران 40 درصد و تورم خارجی 2 درصد باشد، نرخ ارز حدودا 38 درصد افزایش پیدا میکند. ولی ایا به همینجا افزایش قیمت دلار ختم میشود؟ خیر، عامل بعدی که بر روی افزایش و کاهش قیمت دلار میتواند تاثیر بسزایی بگذارد، عرضه و تقاضا است. در بعضی از مواقع سال تقاضا برای دلار افزایش میابد، به طور مثال زمان کریسمس یا به طور مشابه آن عید نوروز که سفرهای خارجی افزایش میابد، تقاضا برای دلار و ارزهای دیگر افزایش میابد و همین امر باعث افزایش قیمت دلار و سایر ارزها خواهد شد. البته در بعضی مواقع استثنایی، سیاست های دولت به گونه‌ ای عمل میکند که باید قیمت دلار افزایش پیدا کند.

با توجه به افزایش قیمت دلار تا 4900 تومان و احتمال افزایش آن تا بالای 5000 تومان به دلیل نزدیک شدن به عید نوروز و آغاز سفرهای نوروزی به خارج از کشور و افزایش تقاضا دلار وجود دارد.

 

میتوان برای پیش بینی دقیق قیمت دلار در سال 1397 چند دوره زمانی در نظر گرفت و به تحلیل هر کدام از آنها پرداخت:

1- فصل بهار به دلیل بازگشت از سفرهای خارجی و تبدیل ارزهای باقی‌مانده از سفر به ریال، شاهد کاهش قیمت دلار خواهیم بود.

2- فصل تابستان به دلیل شروع سفرهای خارجی تابستانی و سفرهای زیارتی مثل حج باعث افزایش تقاضا برای دلار شده و همین افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت میشود.

3- زمانهایی که صادرات زیاد باشد ارز به کشور وارد شده و عرضه دلار زیاد شده و قیمت آن کاهش میاید. افزایش قیمت نفت یا بالا رفتن تولید نفت خام و محصولات پتروشیمی هم موثر می باشند.

4- زمانهایی که واردات زیاد باشد باعث خروج ارز از کشور شده وتقاضای دلار افزایش میابد و قیمت آن افزایش میابد.

5- تحریم ها هم در بالا رفتن قیمت دلار و عدم سرمایه گذاری خارجی (ورود ارز برای سرمایه گذاری) موثر می باشد. با بالا رفتن تنش های سیاسی ایران با کشورهای دیگر هم خروج ارز بیشتر خواهد شد. جنبه روانی تنش های سیاسی هم قابل توجه می باشد.

در نتیجه با توجه به افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر و تمام شدن سفرهای خارجی تا اخر امسال و ... برای سال بعد میتوان چنین پیش بینی کرد که:

قیمت دلار تا مرز 5000 تومان بالا خواهد آمد و با توجه به نمودار زیر تا مرز 4500 الی 4600 تومان کاهش پیدا خواهد کرد و متعادل خواهد شد. در نمودار زیر شما مشاهده میکنید که در وضعیت هیجان خرید ناشی از افزایش بی رویه قیمت دلار هستیم.

دوره‌های آموزشی سایت سرمایه‌دار به شما کمک می‌کند تا تحلیلی درست از سهام شرکت‌ها داشته باشید و به‌تنهایی بتوانید وارد بازار بورس شوید و کسب درآمد کنید. برای ثبت‌نام از طریق شماره 02177451966 یا آی‌دی تلگرام سرمایه‌دار با ما در تماس باشید.

 

 قیمت دلار در حال صعود است و rsi  و stoch در حال صعود به ترتیب به بالای 70 و 80 هستند. و احتمال افزایش قیمت دلار تا محدوده 5000 تومان نیز دیده میشود.

برای سال 97 احتمال کاهش و تعدیل قیمت تا محدوده ی 4500 تا 4600 وجود دارد. برای پیش بینی دقیق تر می توان روی خطوط حمایتی تمرکز بیشتر کرد و در زمانهای برخورد با این خطوط بیشتر احتیاط کرد.

تبعات افزایش و نوسانات نرخ ارز

 

قیمت دلار روز گذشته به مرز ٥ هزار تومان نزدیک شد و با ثبت ٤ هزار و ٨٨٠ تومان به ازای هر دلار، رکورد جدیدی به نام خود زد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، صف‌های طولانی برای خرید ارز در روز شنبه گذشته علامتی بود که نشان می‌داد بازار دلار در هفته جاری با نوسان‌های قیمتی شدیدی همراه خواهد بود. در این میان فعالان بازار ارز روز گذشته نیز روز شلوغی را پشت سر گذاشتند تا پول داغی که این روزها در دست مردم قرار گرفته را به سمت خود جذب کنند و دلار را در اختیار آنان قرار دهند.

در ادبیات اقتصادی پول داغ به پس‌اندازی گفته می‌شود که آنقدر سوزان است که نمی‌تواند در دست افراد قرار گیرد و بهتر است در بازاری آرام گیرد.

پول داغ این روزهای مردم به بازار ارز سرازیر شده تا با جا خوش کردن در این بازار و تبدیل آن به دلار، سرمایه‌گذاری مطمئنی برای دارندگان اسکناس دلار شکل بگیرد. شاید به همین خاطر است که رییس کل بانک مرکزی در اقدامی برای مدیریت بازار روز گذشته به رییس سازمان امور مالیاتی نامه نوشت و اسامی خریداران ارز را به او اعلام کرد و خواستار آن شد تا از همه این افراد به اندازه میزان ارزی که خریداری کرده‌اند، مالیات بگیرد. حال سوال اینجاست که تبعات این افزایش چه خواهد بود؟ آیا همانند بعضی از کشورها با بحران ارزی مواجه خواهیم شد یا خیر؟ این افزایش‌ها صرفا نوساناتی ناشی از هیجانات بوده و در روزهای آتی متوقف خواهد شد؟ پس از دولت دوازدهم و از میانه شهریور ماه تاکنون قیمت ارز با افزایش قابل توجهی رو به رو شده که به عقیده برخی کارشناسان اقتصادی اقتضای وضعیت بازار آن را رقم زده و برخی دیگر از کارشناسان چنین وضعیتی را نشانه بحران در اقتصاد دانسته و به دولت توصیه می‌کنند که با توجه به اینکه هدایت بخش عمده بازار ارز با دولت است، برای جلوگیری از افزایش آن اقدامات لازم را انجام دهد. نوسانات اخیر نرخ ارز دلایل متعددی داشته که از مهم‌ترین دلایل می‌توان به کاهش نرخ سود بانکی توسط بانکی مرکزی اشاره کرد. کاهش عایدی سپرده‌های بانک، افزایش قیمت‌ها در بازار ارز را برای مردم جذاب‌تر کرده است. همچنین براساس آخرین آمار منتشر شده حساب جاری کشور با کسری مواجه بوده و این بدان معناست که میزان صادرات غیر نفتی کمتر از میزان واردات بوده که عرضه ارز در بازار را با کاهش مواجه کرده و به عاملی در جهت افزایش قیمت ارز تبدیل شده است. در این میان تقاضای سوداگرانه قیمت ارز نیز بسیار موثر بوده و انگیزه کسب سود از این نوسانات مردم را به ورود به این بازار تشویق کرده و با افزایش تقاضا برای ارز این نرخ همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است. از طرفی چون اقتصاد ایران وابستگی بالایی به نفت دارد لذا ورود ارز ناشی از صادرات آن، نقش بالایی در تعیین قیمت ارز در بازار داخلی دارد و دولت می‌تواند با کاهش و افزایش عرضه ارز خود بر قیمت‌ها اثر بگذارد. بنابراین انگیزه‌های سیاسی و سیاستگذاری‌های دولت و مقامات پولی نیز از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت ارز در ماه‌های گذشته بوده است.

به عقیده برخی از کارشناسان اقتصادی افزایش نرخ ارز از طریق افزایش صادرات باعث رونق گرفتن تولیدات داخل می‌شود. با این افزایش، صادرکننده بابت صادراتش ریال بیشتری دریافت می‌کند و در نتیجه انگیزه خواهد داشت تا با تولید بالاتر سود بیشتری به دست آورد. از طرفی این افزایش هزینه قاچاق کالا را برای قاچاقچیان افزایش می‌دهد زیرا در این حالت باید ریال بیشتری بابت وارد کردن هر دلار کالا پرداخت کنند و درنتیجه برای کشوری همانند ایران که بالغ بر ١٢ میلیارد دلار ارزش کالاهای قاچاق شده آن است، امری مثبت قلمداد می‌شود. البته بعضی کارشناسان این ادعا را رد کرده و معتقدند که برای کاهش میزان کالای قاچاق راه‌های بهتری پیش روی دولت بوده و نرخ ارز اصلا راه‌حل بهینه‌ای نیست زیرا در این حالت احتمال افزایش قاچاق کالا‌های صادراتی نیز بیشتر می‌شود.

در مقابل برخی اقتصاددانان بیان می‌کنندکه افزایش صادرات نیازمند افزایش کیفیت کالاها و رقابت‌پذیری بین بنگاه‌ها است نه افزایش نرخ ارز و چون تولید‌کنندگان ما این ویژگی‌ها را ندارند لذا نباید انتظار بالایی برای افزایش صادرات داشته باشیم. همان‌گونه که نباید انتظار کاهش واردات را به علت افزایش نرخ ارز داشته باشیم زیرا بخش اعظمی از واردات ما کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای است.

از طرفی تولیدات داخل نسبت به این کالاها از کشش قیمتی پایینی برخوردار هستند یعنی اینکه با افزایش قیمت میزان تقاضا برای این دست کالاها افزایش نمی‌یابد در نتیجه با افزایش نرخ ارز قیمت تولیدات داخلی افزایش یافته و لذا نتیجه‌ای جز افزایش تورم داخلی را به همراه نخواهد داشت.

افزایش تورم باعث افزایش ناطمینانی در اقتصاد شده و خود تبعات بدتری را نیز به دنبال دارد. اما به‌راستی افزایش نرخ ارز و به‌دنبال آن افزایش تقاضای سفته بازی در این بازار صرفا در تبعات گفته شده بالا خلاصه می‌شود یا اینکه آثار دیگری نیز به همراه خواهد داشت؟

تجربه تایلند

در سال ١٩٩٧ اقتصاد تایلند اقتصادی حبابی بود، اقتصادی که از پول داغ تامین می‌شد. پول داغ بدین معنا که وجوه سرمایه‌گذاری در جهت کسب سود کوتاه‌مدت تحت تاثیر نوسانات نرخ بهره و ارز قرار گرفته و با انتقال وجوه بین بازارها، به ایجاد نوسانات و بی‌ثباتی در بازارها دام می‌زد. در آن سال بازار ارز تایلند به علت مجموعه از عوامل دچار بحران شدید شد به‌طوری که ارزش پول تایلند به‌شدت کاهش یافت. این قضیه باعث کاهش ارزش پولی سایر کشورهای منطقه شد و طی این فرآیند روپیه اندونزی ۷٥ درصد، رینگیت مالزی و پزو فیلیپین ۴٠ درصد و وون کره نیز افت ارزش داشتند. بعد از این اتفاقات بود که با کمک‌های مالی و وام‌های پرداخت شده از سوی صندوق بین‌المللی پول این کشور مجبور به برخی اصلاحات و پیگیری سیاست‌هایی پیشنهادی از سوی این نهاد بین‌المللی شد. در قالب این پیشنهادها دولت تایلند باید میزان مخارج دولت را کاهش و نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت را افزایش می‌داد. از طرفی دولت تایلند باید سیاست تعدیل نرخ ارز در طول زمان را به اجرا در می‌آورد. یعنی اینکه در هرسال نرخ ارز تعیین شده برای این کشور بر حسب شرایط اقتصادی تعدیل می‌شد. در واقع نظام نرخ ارز ثابت میخکوب شده به نظام نرخ ارزی شناور مدیریت شده تبدیل شد که از دوم جولای سال ١٩٩٧ اجرا شد. بحران ارزی تایلند می‌تواند دلالت‌های مهمی برای سیاستمداران و سیاستگذاران ارزی در داخل کشور داشته باشد. اولین نکته مهم این است که بحران ارزی سال ۱۹۹۷ ممکن است بار دیگر رخ دهد. به همین دلیل دولت‌ها و بانک‌های مرکزی باید مراقب روندهایی که ممکن است زمینه را برای تکرار این نوع بحران‌ها فراهم کنند، باشند. دومین نکته اینکه افزایش نوسانات در بازار‌ها به ویژه بازار ارز و بهره بانکی می‌تواند در کوتاه‌مدت اقتصاد را به ورطه ورشکستکی بکشاند. زیرا این نوسانات و افزایش‌های یک‌باره هزینه‌های سنگینی را بر اقتصاد تحمیل می‌کند. بنابراین بهترین روش برای مقابله با این نوسانات تغییر و تعدیل تدریجی نرخ ارز همراه با تغییر شرایط اقتصادی است. زیرا هر نرخ ارزی برای یک شرایط خاص اقتصادی بهینه است در نتیجه نرخ ارز امسال لزوما نرخ ارز بهینه سال دیگر نیست و همواره باید متناسب با وضعیت اقتصاد کشور تعدیل شود. این مطالب برای نرخ بهره بانکی نیز صادق است. در واقع نرخ بهره تعادلی از میزان عرضه و تقاضای وجوه به دست می‌آید. لذا نرخ بهینه نرخی است که حاصل از تعادل بازار باشد نه نرخی که توسط دولت تعیین شود. چون نرخ بهره تعادلی چیزی نیست که از اتاق هیات دولت خارج شود. بلکه نرخی است که ناشی از انگیزه پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌گذاران است. بنابراین دولت نمی‌تواند در بلندمدت متغیرهای اصلی کلان را از حالت تعادل خود دور نگه دارد زیرا در این حالت منابع به صورت غیر بهینه تخصیص داده می‌شوند وگرنه با تغییر نرخ بهره بانکی توسط دولت، منابع به سمت دیگر بازارها ازجمله ارز که تقاضای سفته بازی نیز در آن بالا است، روانه می‌شود و این یعنی تخصیص غیربهینه منابع. در صورتی که این منابع می‌توانست با تخصیص بهینه‌تر به تولید کمک کند. نوسانات اخیر بازار ارز نشان داد که حتی کوچک‌ترین تفاوت در بازدهی دارایی‌ها، منابع را به سمت بالاترین بازدهی سوق می‌دهد و درنتیجه داشتن برنامه و راهکار مناسب برای جذب سپرده‌ها درجهت افزایش توان تولیدی می‌تواند، نیروی محرکه رشد اقتصادی کشور باشد.

جذب سپرده‌های خرد

برای جذب منابع خرد و منابع افرادی که اطلاعات کافی از بازار نداشته و نمی‌دانند که نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری‌های مختلف چگونه است در بیشتر کشورها، یکی از ابزارهایی که این فرصت را دراختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، صندوق سرمایه‌گذاری است. صندوق سرمایه‌گذاری یکی از فرصت‌های مطلوب سرمایه‌گذاری در گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری مثل بازار سرمایه است، خصوصا برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس را دارند و خودشان سرمایه، وقت یا اطلاعات کافی را برای انجام این کار ندارند. با این کار فرد سرمایه‌گذار امکان دستیابی به بازدهی‌هایی بالاتر از سود بانکی را به دست خواهد آورد. به‌طور خلاصه یک صندوق سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. در واقع می‌توان آن را به صورت شرکتی در نظر گرفت که در آن افراد مختلف پول‌های خود را روی هم می‌گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حال حاضرتعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران به بیش از ١٨٠صندوق سرمایه‌گذاری رسیده است. از مهم‌ترین مزیت‌های این صندوق می‌توان به مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، نظارت و شفافیت اطلاعات، نقد شوندگی بالا و صرفه‌جویی نسبت به مقیاس نام برد. صندوق سرمایه‌گذاری ابزاری برای سرمایه‌گذاران خرد است تا بتوانند از توانایی‌ها و مهارت‌های افراد حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری و نظارت بر دارایی‌های‌شان استفاده کنند. چرا که این صندوق‌ها دارای تحلیلگران و مدیران سرمایه‌گذاری هستند که پیوسته تلاش می‌کنند تا با یافتن گزینه‌های مناسب و خرید و فروش به موقع آنها، عملکرد ممتازی برای سرمایه‌گذاران خود فراهم کنند. از طرفی بخشی از این دارایی‌ها شامل دارایی‌های با درآمد ثابت همچون سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. همچنین سرمایه‌گذاری در صندوق این امکان را به فرد می‌دهد که خیلی زود پول خود را نقد کند.

به‌طوری که فرد برای فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شود. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می‌شود و فرد هر زمان که تصمیم به نقد کردن دارایی خود بگیرد ضامن نقد شوندگی صندوق این وظیفه را به عهده می‌گیرد. از طرفی با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از گردآوری سرمایه‌های خرد تشکیل می‌شوند، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه‌گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می‌شود.

در این میان یک فرد شاید با یک میلیون تومان توانایی سرمایه‌گذاری در گزینه‌های متنوعی را نداشته باشد. اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق سرمایه‌گذاری، این امکان برای او فراهم می‌شود.

 

ضمنا به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق‌ها هزینه‌هایی از قبیل تحلیل، بررسی، ارزشگذاری، خرید و فروش و سایر هزینه‌ها در بین سرمایه‌گذاران سرشکن می‌شود و برای سرمایه‌گذار صرفه‌جویی زیادی خواهد داشت.

 

 

 

 

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

چرا در سال ۲۰۱۷ سه بار بیت کوین سقوط کرد؟

بیت کوین در حال حاضر یکی از بهترین ارزها برای سرمایه‌گذاری است. اما این ارز رمزپایه محبوب در سال ۲۰۱۷ سه افت قیمت شدید را تجربه کرده است. سقوط بیت کوین نگرانی‌هایی را برای دوستاران این ارز دیجیتال به ارمغان آورده است. در همین دو هفته اخیر هم بیت کوین شاهد چندین بار افزایش و کاهش قیمت بوده و حتی رکورد بیشترین قیمت را هم شکسته است. البته بیت کوین هنوز گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است اما سرمایه‌گذاران از سرعت و کیفیت نوسانات قیمت بیت کوین نگران هستند. در این پست تاثیر این نوسانات به ویژه افت قیمت‌ها را روی آینده بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه بررسی می‌کنیم. با پیمنت۲۴ همراه باشید.

سقوط بیت کوین را بررسی خواهیم کرد. در دو هفته گذشته بیت کوین نوسانات زیادی داشته است. برنامه های توسعه‌دهندگان برای هارد فورک SegWit2x به طور رسمی به تعویق افتاد و بیت کوین اشباع شده به بیشترین سطح قیمت یعنی ۷۸۸۸ دلار رسید. البته بیت کوین خیلی در این سطح نماند و افت قیمت خیلی زودتر از انتظار رخ داد.

سقوط بیت کوین

بعد از شکستن رکورد قیمت بیت کوین، این ارز دیجیتال در یک مسیر نزولی قرار گرفت و ارزش آن ۲۹ درصد کاهش یافت. عوامل زیادی در کاهش ارزش بیت کوین دخیل هستند و تاثیرگذاری آنها آنقدر زیاد بوده که ۳۸ میلیون دلار از ارزش بازار بیت کوین کم کرده است. این وضعیت بازار به سودبیت کوین کش بوده و قیمت این ارز در روزهای گذشته افزایش یافته است. ما به نظر می‌رسد بازار ارزهای رمزپایه در حال بازگشت به وضعیت عادی است.

قیمت بیت کوین هنوز هم بالا است

از جمعه پیش تا کنون، ارزش بیت کوین در واکنش به خبر توقف افزایش سایز بلوک ها ۲۹ درصد کاهش سقوط کرده است. در نتیجه این وضعیت، تریدرها بیت کوین کش را به عنوان جایگزین انتخاب کردند. بیت کوین کش آخر هفته شلوغ و البته پررونقی داشت و افزایش ۴۰ درصدی را تجربه کرد. حتی برای یک بازه زمانی کوتاه، جای اتریوم را گرفت و دومین ارز رمزپایه ارزشمند شد.

ارتقادهندگان بیت کوین کلاسیک که اواخر هفته گذشته از بازار خارج شد هم در اظهار نظری اعلام کردند بیت کوین کش می‌تواند در عرض شش ماه از بیت کوین اصلی جلو بزند.

همه این آمارها و اظهارنظرها به نظر نگران کننده می‌رسند اما بیت کوین روزهای بدتری هم داشته است. درست است که کاهش قیمت اخیر، ۳۸ میلیون دلار هزینه داشته اما بیت کوین همین امسال هم افت قیمت‌های شدیدتری را تجربه کرده است.

در ماه سپتامبر و بعد از نجات فورک بیت کوین کش، ارزش بیت کوین به یکباره ۴۰ درصد سقوط کرد. این افت قیمت بیت کوین دو دلیل عمده داشتممنوعیت معاملات ارزهای رمزپایه در چین و موضع گیری جیمی دایمن علیه بیت کوین.

قبل از این دو سقوط بیت کوین را شاهد یودیم. افت ۲۹ و ۴۰ درصدی تنها تجربه‌های منفی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ نیستند. بعد از انتشار هارد فورک منتشر شده در اول آگوست، سرمایه‌گذاران ترس و تردید زیادی درباره آینده بیت کوین داشتند. همان طور که انتظار می‌رفت تردیدهای جامعه بیت کوین روی بازار اثر گذاشت و یک افت ۳۸ درصدی رخ داد.

سرمایه‌گذاران باید انتخاب کنند

سقوط بیت کوین و لغو هارد فورک SegWit2x، سرمایه‌گذاران بیت کوین را خیلی زودتر از چیزی که انتظار می‌رفت به واکنش وا داشت. کسانی که دنبال ارزی با تراکنش‌های سریع‌تر و تحمل داده‌های بیشتر بودند، سراغ بیت کوین کش رفتند که بلوک‌های بزرگ‌تری هم داشت.

با این حال سرمایه‌گذارانی که به ارز اصلی وفادار ماندند، باید با SegWit کنار می‌آمدند. SegWit اطلاعات غیرضروری را از بلوک‌ها حذف کرد اما آنقدر که انتظار می‌رفت به مقیاس‌گذاری کمک نکرد.

حامیان بیت کوین بر این باورند که چشم‌انداز بیت کوین کش بسیار محدود است. استدلال این افراد این است که توسعه بلاک چین با تکنولوژی SegWit می‌تواند بیت کوین را به یک نوع دارایی دیجیتال جدید تبدیل کند که نه تنها یک روش پرداخت است بلکه قابلیت‌های بی‌شمار دیگری هم دارد.

بیت کوین کش هنوز اول راه است. در حال حاضر هدف این ارز ارز رمزپایه پذیرش تراکنش‌های بیشتر است چون سایز بلوک‌های آن بیشتر از بیت کوین است. با این حال باید دید این روش مقایس‌گذاری در آینده هم به کار بیت کوین کش می‌آید یا نه.

بیت کوین کش روش خوبی برای پرداخت‌های دیجیتال است

با تمام این تفاسیر، بیت کوین کش مشکلات خودش را دارد. با وجود اینکه قیمت بیت کوین کش به مرز ۲۵۰۰ دلار هم رسید اما خیلی زود به ۱۲۰۰ دلار سقوط کرد.

 

تحولات اخیر بازار ارزهای دیجیتال بسیاری از کارشناسان را به این نتیجه رسانده که کسانی که به یک سکه دیجیتال به عنوان ارز و برای پرداخت نیاز دارند، بیت کوین کش را انتخاب کنند. اما اگر کسی دنبال یک ارز دیجیتال مطمئن برای سرمایه‌گذاری می‌گردند، بیت کوین را انتخاب کنند. قابلیت‌های سرمایه‌گذاری و درآمدزایی بیت کوین همچنان قوی است.