مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

بررسی شغل لوازم یدکی

چگونه-لوازم-یدکی-بزنیم؟

چگونه لوازم یدکی بزنیم

در قدم اول به پاسخ یک کاربر درباره ورود به شغل لوازم یدکی دقت کنید !

هر چند می دانیم شما به دنبال این هستید که روند و چگونگی تاسیس یک مرکز فروش لوازم یدکی را بدانید.اما چند لحظه درنگ کنید و از پایه به این موضوع نگاه کنید.در این تصویر نظر کاربر را به دقت ببینید!ایشان از سود دهی فروش لوازم یدکی با لحن مثبتی صحبت می کنند و در عین حال این کار را ادامه نداده اند!

توضیح می دهند که به خاطر عدم علاقه این شغل را رها کرده اند.از یکی از قدیمی های این کار پرسیدم که چگونه به چنین سود دهی فراوان رسیدید و به مرحله واردات کالا وارد شدید؟ ایشان در جواب گفتند که سود دهی هر کاری برای ادامه دهندگان مستمر آن شغل است.

بنابراین بررسی کنید و ببینید که در وحله اول آیا می توانید این شغل را به صورت مستمر ادامه دهید تا فنون کوزه گری سودآور آن را فرا گیرید؟

برای شروع شغل فروش لوازم یدکی چقدر سرمایه لازم است؟

بسیاری از دوستان در شبکه های اجتماعی از ما پرسیدند که آیا این کار را می توان با مثلا 30 میلیون تومان شروع کرد؟

بیایید این موضوع را از چند دیدگاه بررسی کنیم.

برای ورود به شغل لوازم یدکی چقدر سرمایه دارید؟

شما چقدر سرمایه برای تاسیس چنین کاری در نظر گرفته اید.این موضوع کاملا بسته به نوع سرمایه گذاری شما دارد.مسلما هر چقدر سرمایه گذاریتان در این حوزه بیشتر باشد،به سودآوری بیشتری هم خواهید رسید.برای تاسیس یک فروشگاه کامل با اجناس تکمیل بین 100 تا 200 میلیون تومان در همین تاریخ یعنی تابستان 99 و با نرخ تورم همین عصر،لازم است.

لوازم یدکی چقدر سرمایه می خواهد؟

لوازم یدکی چقدر سرمایه می خواهد؟

البته باز هم ذکر می کنم که این تنها نرخیست برای احداث یک فروشگاه و یا مغازه کاملا استاندارد و کامل است.البته که با سرمایه ای کمتر از چیزی که ذکر شد نیز می توانید کارتان را شروع کنید.

برای محاسبه سر انگشتی می توانید به صفحات زیر سر بزنید،از قیمت های درج شده 30% کسر کنید و به اینصورت قیمت خرید لوازم یدکی را ببینید.

آیا سرمایه ای برای شروع ندارید؟

در این صورت می توانید تنها هزینه فروشگاه و یا مغازه را پرداخت کنید و به عنوان واسطه با نمایندگی لوازم یدکی خودرو های چینی و یا هر خودرو دیگری به صورت واسطه ای کار کنید.

این نوع کارکرد به این صورت است که ما مرکز فروش یک شرکت تولید لوازمات یدکی و برند خاصی از لوازم یدکی خواهید شد و در سود و به صورت درصدی،شریک خواهید شد.

برند های مختلف لوازم یدکی و اخذ نمایندگی آن ها

در انتخاب مکان لوازم یدکی تحقیق کنید!

چه مکانی را برای تاسیس مغازه فروش لوازم یدکی انتخاب کرده اید؟ ابتدا تحقیق کنید مکان مد نظر از نظر کشش بازار خرید در چه حدی است و سپس بررسی کنید که در همان راستا چند همکار دارید و از همه مهمتر سطح و وسعت کارشان چقدر است؟

اگر در راستای پر از لوازم یدکی قصد دارید مغازتان را تاسیس کنید،می بایست خدمات ویژه ای را برای جذب مشتریان در نظر بگیرید.ارتباطات خود را گسترش دهید و سعی کنید به اصطلاح بازار،جنستان همیشه جور باشد.

برای تاسیس فروشگاه لوازم یدکی چه شرایطی باید داشته باشید؟

هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند مغازه و یا فروشگاه فروش لوازمات یدکی را تاسیس کند.این در صورتیست که مدارک دال بر فعالیت تجاری و در عین حال اخذ مجوز کسب یا جواز کسب* از طرف شما قابل ارائه باشد.

*جواز کسب : جواز کسب مجوزی از سازمان مشخص شده از طرف دولت است که به منظور تاسیس و یا ادامه یک شغل و یا حرفه به یک فرد و یا گروهی از افراد حقیقی و حقوقی و در عین حال صنفی،ارائه می شود.

برای گرفتن پروانه کسب، می توانید به سازمان ثبت و صدور جواز کسب مراجعه کنید و یا از طریق سامانه آنلاین iranian asnaf به آدرس http://iranianasnaf.ir مراجعت نمائید.

برای گرفتن جواز کسب فروشگاه لوازم یدکی می بایست شرایطی مانند کسب جواز سلامت و عدم اعتیاد به موارد مخدر و مواردی همچون تابعیت کامل جمهوری اسلامی ایران و دیگر موارد را در نظر بگیرید.با مراجعه به وبسایت ذکر شده می توانید تمامی شرایط را به صورت کامل مطالعه نمائید.

تصمیم بگیرید که قصد فروش چه نوع لوازم یدکی را دارید؟

فروش کدام نوع از قطعات یدکی به صرفه تر است؟

قائدتا حاشیه سود از موارد مهم و ملاکی مهم برای شروع هر کسب و کاریست.اگر قصد فروش قطعات یدکی خودرو های ایرانی را دارید باید در نظر داشته باشید که بازار فروش این برند ها به دلیل شلوغی بازار و کمبود تولید، در بخش تامین کمی دچار ضعف می باشند.

اما به تازگی و با ورود خودرو های چینی به بازار داخل کشور و مجابا استقبال عموم مردم کشور از این خودرو ها،بازار فروش لوازم یدکی خودرو های چینی به شدت روند رو به رشدی داشته است.لذا برای ورود به بازار فروش لوازمات یدکی حتما سعی داشته باشید گزینه فروش لوازم یدکی خودرو های چینی را مد نظر داشته باشید.

به فکر وبسایت اینترنتی باشید!

وبسایت های اینترنتی یکی از بستر های مناسب برای جلب و جذب مشتری به خصوص در حوزه لوازم یدکی می باشد.چنانچه در کار خود مبتدی هستید و مشتریان زیادی ندارید،می توانید در قدم اول یک وبسایت اینترنتی جامع و فروش آنلاین طراحی کنید و به وسیله سئو خود را به مشتریان نشان دهید تا بتوانند از خدمات شما استفاده نمایند.

شغل فروش لوازم یدکی خودرو

صاحبان شغل فروش لوازم یدکی خودرو با خریداری لوازم انواع خودرو های داخلی و خارجی و عرضه آن به مشتریان بازار هدف ، هزینه ای در ازای قیمت اصل جنس و مبلغی بعنوان سود خود از مشتریان دریافت می کنند.

شغل-لوازم-یدکی-خودرو

آیا شغل فروش لوازم یدکی خودرو مناسب است؟

شغل عرضه لوازم یدکی خودرو به دلایلی که در ادامه ذکر می گردد بسیار مقرون بصرفه است. کافی سرکی به وضعیت زندگی افرادی که سالها در این حوزه مشغول به فعالیت بوده اند بیندازید تا از وضعیت دارایی و سطح رفاه آنان مطلع گردید. شاید هم در میان اقوام و آشنایان خود کسی را دارید که به این حرفه مشغول بوده باشد و وضعیت اقتصادی وی گویای پررونق بودن این کسب و کار باشد.

دلایل رونق فروش لوازم یدکی خودرو

 • کشور ایران در صنعت خودرو با تمامی کشورهای جهان فرق دارد و قوانین سرسختانه حاکم بر خودروسازان سایر نقاط دنیا را بر صنعت خودرو خود وضع نمی کند و این سبب شده تا گاهی خودروهایی با کارکرد چند دهه ای نیز در خیابان های ما در تردد باشند و تا سالها به جای نوسازی ، هزینه های تعویض قطعات و تعمیر را بر صاحبان خود تحمیل کرده و همین مسأله زمینه رونق فروشندگان لوازم یدکی خودرو را فراهم نموده است.
 • تبدیل شدن خودرو به یک کالای ضروری در فرهنگ ایران سبب شده تا افراد ، تحت کمترین شرایطی زیر بار از کار افتادگی خودرو خود نرفته و هر چه سریعتر در صدد مرمت و تعمیر و جایگزینی قطعات آن برآیند.
 • تنوع خودروهای موجود در بازار اعم از خودرو های داخلی و خارجی و کثرت قطعات مورد استفاده در هر یک خوردو و عدم کیفیت برخی از قطعات یدکی خودرو ، نیاز به تعمیرت خودرو را بیش از پیش نموده است.
 • شرایط تورمی کشور بر خلاف اکثر مشاغل ، یک پشتوانه و قوت قلب برای صاحبان این کسب و کار است و گاهی از محل تورم ، سود بسیار زیادی نصیب صاحبان این کسب و کار می شود.
 • هر چند شغل فروشندگی لوازم یدکی برای راه اندازی به سرمایه بسیار بالایی نیازمند است اما هزینه های جانبی نظیر دستگاهها و تجهیزات ( مانند شغل فروشگاه خوارو بار ، شغل قنادی ، شغل چاپ دیجیتال )را روی دست صاحبان خود نمی گذارد و سرمایه اولیه مستقیم صرف خرید لوازم یدکی و قطعات خودرو می شود.

لیست لوازم یدکی خودرو

کمی بالاتر عرض نمودیم که شغل فروش لوازم یدکی و قطعات خودرو ، از تنوع و کثرت بسیار بالایی برخوردار است.کافیه بدانید هر خودرو بطور میانگین از حدود ۲۰۰۰ قطعه تشکیل شده است  و آن را در تنوع بالای خودروهای داخلی و خارجی اگر ضرب کنیم ، عدد دیوانه کننده ای بدست می آید. در زیر سعی نموده ایم لیستی از لوازم و قطعات مورد نیاز شغل قطعه فروشی خودرو را ارائه نموده ایم:

سرمایه اولیه برای راه اندازی لوازم یدکی خودرو

برای راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو علاوه بر هزینه های رهن و اجاره مغازه که بسته به مکان و موقعیت ملک از قیمت های متفاوتی برخوردار است به قفسه بندی و یک کانتر برای فروشنده نیاز دارید و به دستگاهها و تجهیزات چندانی نیاز نداشته یا بهتر است بگوییم به لوکس کاری مغازه وابسته نیست ، هر چند طراحی مغازه ای شیک و مشتری پسند در جذب مشتری بسیار کارآیی دارد.

هزینه اولیه برای لوازم یدکی

برای خرید لوازم یدکی خودرو به سرمایه ای بالا نیاز دارید که بسته به مساحت مکان راه اندازی کسب و کار متفاوت است. با توجه به افزایش قیمت سرسام آور خودرو در سال ۹۸ به سرمایه ای حداقل در حدود ۱۰۰الی ۲۰۰ میلیون تومان برای یک مغازه حدوداً  ۲۰ متری نیاز خواهید داشت.البته نوع استفاده از فضا نیز بسیار مهم است.

اگر سرمایه اولیه نداشته باشم چکار کنم؟

 • در این صورت می توانید تنها هزینه فروشگاه و یا مغازه را پرداخت کنید و به عنوان واسطه با نمایندگی لوازم یدکی خودرو های داخلی یا خارجی  را اخذ نموده و به صورت واسطه ای کار کنید.سود حاصل از فروش واسطه ای بر اساس توافق طرفینی محاسبه و پرداخت می شود.

مکان مناسب برای راه اندازی فروش لوازم یدکی خودرو

برخی مکان های مناسب برای راه اندازی یدک فروشی خودرو را به شرح ذیل توصیه می کنیم:

 • راسته و ردیف صنف قطعه فروشان ، هر چند از رقابت بسیار بالایی برخوردار است و رقیبان جدی در آنجا خواهید داشت اما بهتر است بدانید از همان روز های اولیه شروع کسب و کار خود ، مشتریان وارد مغازه شما می شوند و ترافیک پای این نواحی بسیار به فروش روزهای اولیه کار شما کمک می کند.
 • نزدیکی صنف تعمیر کاران و مکانیکی ها ، یکی از بهترین مکان های راه اندازی شغل فروش قطعات خودرو است.
 • در مکان های شلوغ و پر تردد.
مکان-یابی-مشاغل

بهترین مکان های شغل فروش لوازم یدکی خودرو

درآمد ماهیانه لوازم یدکی

درآمد ماهیانه لوازم یدکی بر اساس حجم فروش ماهانه ، میزان تخفیف های ارائه شده از طرف کارفرما ، و حاشیه سود محصول ارائه شده مشخص می شود.

حاشیه سود لوازم یدکی خودرو

 • با توجه به تحقیقات میدانی و و بررسی های به عمل آمده از صاحبان این کسب و کار و با توجه به موقعیت مکانی فعالیت شما ، بین ۱۵ الی ۳۰ درصد بطور میانگین حاشیه سود شغل لوازم یدکی خودرو برآورد می گردد که در نوع خود می تواند فوق العاده باشد.
 • البته باید توجه نمایید در تهران و مراکز استفان ها به دلیل رقابت بالا بین فروشندگان لوازم یدکی و ارائه تخفیف های مناسب ، این حاشیه سود کمتر بوده ، در عوض در شهرستانها به دلیل دوری از مراکز توزیع عمده و کمتر رقابتی بودن بازار ، این حاشیه سود می تواند بالاتر برآورد گردد هر چنید حجم فروش روزانه آنا غیر قابل قیاس است و فرصت های شغلی این کسب و کار در تهران و سایر مراکز استان بسیار مساعد تر از شهرستان های کوچک است.

چالش های شغل فروش لوازم یدکی خودرو

 • در صورتیکه در زمینه بازاریابی منفعلانه عمل کنید باید منتظر خواب سرمایه باشید و اجناس شما دیر به دیر نقد شود ، هر چند در شرایط تورم همین مسأله می تواند به صاحبان این کسب و کار در اثر گرانتر شدن لوازم یدکی که با قیمت قبل از تورم تهیه شده اند ، سد خوبی برساند.
 ریسک-شغل-فروش-لوازم-یدکی
 • وجود رقابت بسیار زیاد در این کسب و کار ( مانند اکثر مشاغل سنتی در ایران) این بازار را وارد رقابتی سخت نموده و گاهی ممکن است دخل و خرج صاحبان خود را با مخمصه مواجه کند.

سختی های شغل فروش لوازم یدکی خودرو

راه کارهای توسعه و فروش بیشتر

برای آوردن رونق به کسب وکار خود باید در زمینه بازاریابی کسب و کار خود فعالانه گام بردارید.برخی از روش هایی که به فروش بیشتر شما کمک می کند:

 • سعی کنید جنس شما همیشه جور باشد و مشتریان خود را راضی نگه دارید.
 • از فروش قطعات معیوب و تقلبی ممانعت کنید و با تهیه و توزیع قطعات اورجینال مشتریان خود را به کسب و کار خود برگردانید.
 • کانال اجتماعی مناسب با کسب و کار خود را راه اندازی نمایید و اطلاعات مثبت و موثری به مخاطبانتان ارائه کنید.
 • به سراغ مکانیکی ها بروید و آنان را متقاعد کنید ، لوازم یدکی خود را از شما تهیه کنند.برای آنان پورسانت در نظر بگیرید و انان را راضی نگه دارید.سیاست کسب سود از دو قطعه به جای یک قطعه می تواند در دراز مدت فروش شما را چندین برابر کند.
 • راه اندازی کسب و کار اینترنتی نیز راهکار مناسبی برای تجربه فروش های فرامنطقه ای می تواند باشد.اطلاعات لازم در مورد فروش اینترنتی لوازم یدکی خودرو را کسب کنید.

شرایط راه اندازی شغل فروش لوازم یدکی خودرو

 • هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند مغازه و یا فروشگاه فروش لوازمات یدکی را تاسیس کند.این در صورتیست که مدارک دال بر فعالیت تجاری و در عین حال اخذ مجوز کسب یا جواز کسباز طرف شما قابل ارائه باشد.
 • برای گرفتن پروانه کسب، می توانید به سازمان ثبت و صدور جواز کسب مراجعه کنید و یا از طریق سامانه آنلاین دبیر خانه هیأت عالی نظارت بر صنف های کشور  مراجعت نمائید.

برای گرفتن جواز کسب فروشگاه لوازم یدکی می بایست شرایطی صحت اخذ مجوز توسط شما احراز گردد که به شرح ذیل می باشد:

 • کسب جواز سلامت.
 • عدم اعتیاد به موارد مخدر.
 • تابعیت کامل جمهوری اسلامی ایران

 

سوالات متداول شغل لوازم یدکی!

1-به تازگی مغازه لوازم یدکی راه اندازی کرده ام، اما فروش ندارم! چیکار کنم؟

خب این عامل به موارد بسیار زیادی ربط دارد.

ممکن است مغازه شما در راسته ای باشد که زیاد در دید رس نباشید.

این موضوع را هم در نظر داشته باشید که هر شهری راسته لوازم یدکی دارد، مثل خیابان ملت تهران.

سعی کنید تا جایی که ممکن است در دید رس باشید و اگر نمی توانید در راسته لوازم یدکی باشید، نزدیک آن باشید.

بنابراین روش های نوین بازاریابی را روی کسب و کار خود پیاده کنید.

همچنین اگر می توانید، مزیت رقابتی داشته باشید!

2-میخوام مغازه لوازم یدکی بزنم، چقدر سرمایه نیاز دارم؟

البته درباره این سوال باید بدانید که از هزینه برای خرید یا رهن و اجاره مغازه فاکتور می گیریم.

چرا که این انتخاب شماست و هزینه لازم برای ایجاد یک مغازه فروش قطعات خودرو، ممکن است متفاوت باشد.

اما از بابت هزینه برای خرید کالا تا رسیدن به فرآیند فروش، بین 100 تا 200 میلیون تومان در همین تاریخ، سرمایه نیاز دارید.

3-فروش کدام یک از قطعات خودرو به صرفه تر است؟

یقینا قطعات مصرفی تر!

بسیاری از ما سوال می کنند که قطعات بدنه بفروشم یا موتوری؟

هر کدام به نظرتان مصرفی تر است، قطعا فروش بیشتری برایتان خواهد آورد.

به نظر در این سوال، فروش قطعات موتوری به صرفه تر است.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید