مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

بررسی شغل معلم

معرفی شغل معلم

معلم مسیر ایرانی


اگر بچه ها را دوست دارید و می خواهید به آنها در مسیر موفقیت کمک کنید، این شغل برای شما مناسب است.

معلمی عشق است. معلمی هنر آموختن است، آموختن دانش و مهارت های زندگی به فرزندان این کشور. معلم سازنده نسل های آینده هر کشوری می باشد. این شغل یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین مشاغل در دنیا به حساب می آید.

معلم باید زمان زیادی از وقت خود را با بچه ها گذرانده، اشتیاق زیادی به آموزش داشته و از مهارت های ارتباطی خوبی برخوردار باشد. او باید صبور و خوش اخلاق بوده و روابط خوب و نزدیکی با بچه ها و والدین آنها برقرار کند.

شغل معلمی یکی از سخت ترین کارها می باشد. معلم با دانش آموزان مختلف که هر کدام فرهنگ، رفتار، استعداد و توان یادگیری متفاوتی دارند، سر و کار داشته و استرس های زیادی را باید تحمل کند. او همزمان کارهای زیادی را باید انجام  دهد: تدریس، کنترل و حفظ آرامش دانش آموزان ، مشاوره، ایجاد ارتباط نزدیک و دوستانه با دانش آموزان به خصوص دانش آموزان کم انگیزه و…. کار معلمی فقط یک شغل نیست زیرا با روح، فکر و ذهن انسان ها در ارتباط است. معلم باید مسایل و مشکلات مالی، خانوادگی، عاطفی و … خود را کاملا کنار گذاشته و با ظاهر و روحیه ای مناسب وارد کلاس درس شود. او نباید اجازه دهد این موارد، ذره ای روی کیفیت کار او در کلاس تاثیر منفی بگذارد.

یک ویژگی مهم و بنیادی در هر معلمی، به روز بودن و همگامی با تغییرات تکنولوژی، فرهنگی، اجتماعی و … می باشد. معلم باید با آخرین روش های آموزشی دنیا آشنا بوده  و در حد توان آنها را بکار گیرد. او باید سعی کند دروس مختلف را به صورت کاربردی به دانش آموزان آموزش دهد. متاسفانه در کشور ما این امر بسیار ضعیف است. سیستم آموزشی کشور نیاز به یک تغییر بنیادین دارد و باید خود را از روش های سنتی موجود جدا کند تا بتواند پاسخگوی مناسبی برای نسل امروزی باشد. دانش آموزان فعلی کشور نسبت به چندین سال قبل تغییرات زیادی از لحاظ بهره هوشی، استعداد و توانایی، رفتار و… کرده اند اما متاسفانه بخش آموزش متناسب با آنها تغییر نکرده است.

در سیستم آموزشی ما سطوح مختلف شامل پیش دبستان، دبستان، راهنمایی و دبیرستان وجود داشته که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. در سطح دبیرستان، به معلمان معمولا دبیر گفته می شود. با توجه به ویژگی دانش آموزان هر سطح، معلمان آن هم خصوصیات ویژه ای دارند. مثلا در سطح پیش دبستان، معلم باید بچه ها را برای ورود به سیستم آموزشی کشور آماده کند. یا مثلا در دوره راهنمایی، بیشتر دانش آموزان در سن بلوغ هستند و معلم باید با درنظرگرفتن این موضوع و کسب آگاهی های لازم، رفتارهای مناسبی را در برخورد با آنها بروز دهد.

ساعت کاری معلم معمولا به صورت تمام وقت است. برخی معلمان بعد از ساعات کاری خود به تدریس های خصوصی، برنامه ریزی دروس و شرکت در برخی جلسات با مسئولان آموزشی و یا والدین می پردازند. البته برخی نیز به دلیل کافی نبودن حقوق دریافتی، به شغل دوم روی می آورند. توجه به این نکته ضروری است که معلمان مدارس در سه ماه تابستان تعطیل هستند که این یکی از مزایای این شغل محسوب می شود.محل کاری معلمان در مدارس مختلف و برای برخی سایر مراکز آموزشی هم می باشد.
 
در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت شغلی و میزان حقوق و درآمد معلم آشنا می شوید.


وظایف معلم

 • برنامه ریزی دروس و تهیه محتوای درسی
 • تدریس و آموزش دروس به دانش آموزان
 • نمره دادن و ارزیابی کارهای دانش آموزان
 • مدیریت رفتار دانش آموزان و برخورد مناسب با آنها
 • توجه به مشکلات و مسایل شخصی دانش آموزان و کمک به رفع آنها
 • همکاری با متخصصانی مانند روانشناسان آموزشی یا مددکاران اجتماعی
 • ارتباط داشتن و صحبت با والدین در خصوص فرآیند پیشرفت بچه ها
 • شرکت در جلسات مدرسه

 

مهارت و دانش مورد نیاز

معلمی مسیر ایرانی
 • داشتن علاقه و اشتیاق زیاد به آموزش
 • توانایی خوب در تدریس
 • توانایی ایجاد و گسترش روابط خوب با دانش آموزان، والدین، مسئولان مدرسه و…
 • تعهد کاری زیاد و رعایت برابری بین دانش آموزان
 • توانایی کار تیمی همراه با داشتن ابتکار عمل
 • ایجاد انگیزه و شوق یادگیری در دانش آموزان
 • توانایی سازماندهی و مدیریت زمان
 • توانایی مدیریت کلاس و برخورد صحیح با رفتارهای نامناسب
 • صبر و خوش خلقی

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل معلمی

برای معلم شدن باید تحصیلات دانشگاهی داشت. داوطلبان شغل معلمی می توانند در دانشگاه های وابسته به وزارت آموزش و پرورش (دانشگاه های فرهنگیان (مراکز تربیت معلم سابق) و شهید رجایی) در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. جذب نیرو در آموزش و پرورش از بین فارغ التحصیلان این دانشگاه ها صورت می گیرد.
 
 گاهی بر مبنای نیاز موجود، از بین فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر در رشته های مختلف، برای شغل معلمی استخدام صورت می گیرد که این افراد باید دوره های مهارت آموزی لازم را گذرانده و صلاحیت های حرفه ای مورد نیاز را کسب کنند.

برای استخدام در آموزش و پرورش باید از طریق آگهی های استخدامی که انتشار می یابد، با شرایط آن آشنا و بعد اقدام کرد. برای تدریس در مدارس غیر انتفاعی نیز می توان به آنجا مراجعه و درخواست استخدام خود را به مسئولان مدارس ارائه داد.
 

بازارکار و آینده شغلی معلم

معلم می تواند در انواع مدارس دولتی و غیر انتفاعی تدریس کند. همچنین تدریس خصوصی و یا تدریس در مراکز آموزشی هم فرصت های کاری است که برای او وجود دارد. با کسب تجربه و سابقه کاری، می تواند به سمت های معاون و مدیر مدرسه و یا پستی دیگر در اداره آموزش و پرورش دست یابد.
 
در خصوص وضعیت بازارکار و استخدام معلمان در کشور اطلاعات موثقی در دسترس نیست. استخدام معلمان رسمی در سال های اخیر بسیار کاهش یافته و در عوض از معلمان شرکتی و حق التدریسی استفاده شده است. معلمان در سال های اخیر با مسایل و مشکلات زیادی در کشور روبرو بوده اند. برخی از آنها که هنوز نیز رفع نشده اند عبارتند از  :

 • ناکافی بودن حقوق و مزایای معلمان با در نظرگرفتن اهمیت و حساسیت کارشان
 • دو شغله بودن بسیاری از معلمان
 • نبود امکانات و تجهیزات آموزشی کافی در مدارس به خصوص هنرستان ها به ویژه در شهرستان ها و در نتیجه آموزش دروس به  دانش آموزان به صورت صرفا تئوری
 • وجود مشکلات زیاد در روند استخدام معلمان حق التدریسی
 • و …

 وضعیت استخدام معلم در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – رشد متفاوتی برای میزان استخدام معلمان دوره های مختلف پیش بینی شده است.

استرالیا  -میزان استخدام معلمان دوره های مختلف رشد متفاوتی داشته اند ولی برای سال های آتی رشد خوبی برای همه آنها پیش بینی شده است.شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

میزان درآمد شغل معلمی

همه ما، از معلم های دوران کودکیمان، خاطرات تلخ و شیرین بسیاری داریم. بسیاری از ما، رویای معلم شدن داشته ایم. امروزه نیز، هدف بسیاری از محصلین، دانشجویان و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی، استخدام در شغل معلمی است. به نظر شما، دلیل جذب شدن افراد به این شغل چیست؟

 چرا شغل معلمی پرطرفدار است؟

دلیل اول، این است که بسیاری از انسان ها، از کار کردن با آدم های بزرگ بیزار هستند و ترجیح می دهند بیشتر با کودکان سر و کار داشته باشند.

دلیل دیگری که می تواند داشته باشد این است که، شغل معلمی چهره خوبی در بین اقشار مختلف جامعه دارد.

دلیل بعدی، تعطیلات زیادی است که در سال وجود دارد. زیرا که معلمین، بابت این تعطیلات نیز حقوق دریافت می کنند و شغل آنها نسبت به شغل های دیگر، نسبتا ساده به نظر می آید.

میزان حقوق معلمین

در ماه های اخیر، آموزش و پرورش بخشنامه هایی به مدارس و سازمان های آموزش و پرورش استان ها، صادر کرده و جراید آن ها را چاپ کرده است. در این بخشنامه ها، اعلام شده است که متوسط حقوق معلمین، به حدودا ۴۱۰۰۰۰۰(چهار میلیون و صد هزار) تومان افزایش پیدا کرده است. اما به نظر شما، آیا این حقوق دریافت واقعی معلمین است؟ چند درصد از معلمان می توانند به این حقوق نزدیک شوند؟

به طور کلی، ما دو نوع معلم داریم. معلمانی که استخدام رسمی آموزش و پرورش هستند. دسته دوم معلمانی هستند که هنوز غیر رسمی هستند و آرزو دارند که روزی استخدام رسمی آموزش و پرورش شوند تا بتوانند به اعداد مالی که برای معلمین رسمی وجود دارد، نزدیک شوند.

عدد ۴۱۰۰۰۰۰ تومانی که مطرح کردیم، از طرف وزارت آموزش و پرورش برای معلمین رسمی اعلام شده است. اما این عدد، یک عدد ایده آل است که یک معلم در بهترین شرایط شغلی می تواند به این رقم برسد.

اگر با معلمانی که سابقه ۲۰ تا ۲۵ سال کار در وزارت آموزش و پرورش دارند، صحبت کنید، می فهمید حقوق نهایی که برای این افراد تعریف شده است، ۳۸۰۰۰۰۰ تومان است. اما سوال مهم این است که، آیا این بزرگواران، ۳۸۰۰۰۰۰ تومان واقعی را دریافت می کنند؟ خیر.

حقوق واقعی یک معلم با سابقه آموزش و پرورش با کسر کسورات نهایتا ۲۰۰۰۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰۰۰ تومان است. برخی از مدیران و معاونین نیز ۳۰۰۰۰۰ الی ۷۰۰۰۰۰ تومان بیشتر دریافت می کنند. پس، متوجه شدید که درآمد معلمین رسمی آموزش و پرورش نیز با رقم اعلام شده، فاصله دارد.

اما، دسته دوم معلمانی که غیر رسمی هستند. حقوق دریافتی این معلمین اکثرا زیر ۱۰۰۰۰۰۰ تومان در ماه است. پس، معلمی از نظر اقتصادی به نفع نیست.

شانس معلم شدن

آیا شما شانسی را در خود برای معلم شدن می بینید؟ آیا می دانید، سالانه، کشور به چه تعداد معلم نیاز دارد؟ چه تعداد آزمون استخدامی سالانه برای جذب معلم برگزار می شوند؟ آیا در سال های آینده نیاز به معلم خواهد بود؟ شما چه مقدار شانس را برای شرکت در استخدامی، پذیرفته شدن و مشغول شدن در آموزش و پرورش، قائل هستید؟

قطعا رقابت معلم شدن برای همه سخت است.

اما سوالی که مطرح می شود، آیا نیاز است که شما معلم شوید؟ آیا نیاز کشور را شناخته اید؟ اگر شما معلم نشوید، اتفاقی برای کشور رخ خواهد داد؟ قطعا کسانی هستند که در غیاب شما، سکان آموزش و پرورش را در دست داشته باشند و به اهداف آموزشی کشور پایبند باشند اما نیاز امروز کشور چیست که شما بتوانید با انتخاب شغل درست، آن نیاز را برطرف کنید؟

انتخاب شغل درست

همه ما میدانیم که امروزه مباحث اقتصادی و مسائل مالی برای کشور ایران بسیار مهم است. یکی از اصلی ترین مشاغلی که می تواند در اقتصاد کشور تاثیر داشته باشد، تجارت است. یک تاجر محصولی را از داخل کشور تهیه می کند. ممکن است این محصول را به مشتری داخل کشور بفروشد و یا صادرات داشته باشد. قطعا این کار ارزی را از خارج به داخل جامعه تزریق می کند و ضمن رونق تولید، باعث می شود که اقتصاد کشور از این وضعیت خارج شود.

شغل تجارت، در کنار شغل تولید و کارخانه داری، در پیشبرد اهداف اقتصادی هر کشور، بسیار مهم هستند. امروز، ایران از حیث تولید در سطح خوبی قرار دارد. نیاز به احداث کارخانه های جدید، احساس نمی شود. تاجر، باعث رونق تولید کارخانه های موجود می شود. افزایش تولیدات، صادرات بیشتر و در نهایت اقتصاد بهتر.

چرا تجارت؟

دلیل اول، درآمد بالای تجارت است که هر کسی به این کار تشویق می شود.

دلیل دوم، کمک به اقتصاد کشور و رونق تولیدات است.

دلیل سوم، امنیت شغلی است که در تجارت وجود دارد. یعنی اگر شما وارد یک حوزه از صادرات شده اید، اگر هزار نفر هم وارد آن حوزه شوند، برای کار شما هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. در مقابل، اگر شما معلم باشید و در پی استخدام شدن باشید، مطمئنا رقیبان زیادی خواهید داشت و هیچ وقت امنیت شغلی مانند تجارت نخواهید داشت.

امروزه یکی از شغل های بسیار مهم که همواره مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، شغل معلمی می باشد. این شغل دارای پتانسیل ها و خدمات بسیار زیادی می باشد که افراد باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشند. معلمی به عنوان یکی از شغل های پایه محسوب می شود و افراد می‌ توانند با انجام این شغل بهترین خدمات را به سایرین ارائه دهند. این شغل را افرادی انجام می‌دهند که علاقه کافی برای آموزش داشته باشند. شغل دبیری و یا معلمی را به عنوان یکی از مهم ترین شغل ها در سراسر دنیا محسوب می کنند و برای آن ارزش بسیار بالایی را قائل می باشند.

در ابتدا خوب است که معلمی و یا دبیری را برای افراد مورد به خوبی مورد بررسی قرار دهیم. در مورد این شغل می توان گفت که همواره شغل گفته شده به عنوان یکی از شغل های پایه و بسیار مهم در سطح دنیا محسوب می‌ شود. این شغل برای افرادی که قصد آموزش دادن را دارند بسیار مناسب می باشد. همانطور که می دانید هر فردی قبل از آن که به جایی برسد، باید از ابتدا دوران مدرسه و دانشگاه را سپری کرده و سپس با توجه به استعدادی که دارد تحصیلات تکمیلی خود را انجام داده و نسبت به انجام یک شغل و حرفه مشغول شود. پس می‌توان گفت شغل معلمی به عنوان یکی از مهم ترین شغل ها امروزه نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. زیرا اهمیت این شغل به گونه ای می باشد که اگر افرادی که برای انجام این شغل انتخاب می شوند درست نباشند و دارای کارآیی لازم نباشند، ممکن است که افراد به بی ‌راهه بروند و از همان ابتدای کودکی مشکلاتی برایشان پیش بیاید. پس توصیه ما این است که حتماً افرادی که قصد انجام این شغل را دارند علاقه خود را تقویت کنند، تا بتوانند به بهترین نحو ممکن است نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند.

 محیط های کاری معلمی

محیط های کاری متفاوتی برای فعالیت در این شغل وجود دارد و افراد به دو صورت می‌ توانند نسبت به انجام معلمی اقدام نمایند. افراد می ‌توانند به صورت استخدام در مدارس دولتی و یا استخدام در مدارس غیر انتفاعی، نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند. گفتنی است محیط های کاری به صورت دولتی و غیر دولتی می باشند. افرادی که در مدرسه های دولتی نسبت به فعالیت خود اقدام می نمایند، به دولت متعهد می ‌شوند که در زمان تعیین شده حضور پیدا کرده و نسبت به انجام فعالیت ‌های کاری خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است که مدارس غیر انتفاعی نیز سر سال از معلمان تعهد می گیرد که تا آخر سال آن ها را همراهی نمایند و درصورتی که قصد ادامه فعالیت در آن مدارس را نداشتند، پس از پایان سال تحصیلی به مدرسه اعلام نمایند. گفتنی است معلم ها می توانند علاوه بر فعالیت در مدارس به صورت خصوصی در آموزشگاه های فوق العاده که برای بچه ‌ها برنامه ‌ریزی می ‌شود به فعالیت بپردازند. توصیه ما این است که بهترین محیط کاری را برای خود انتخاب نمایید. لذا در میزان درآمد و سطح کیفیت کاری شما بسیار تأثیر گذار می باشد. در کل افراد می توانند با استفاده از این شغل یکی از بهترین شغل ها را انتخاب کرده و به راحتی در محیط های مختلف نسبت به آموزش دانش آموزان اقدام نمایند.

در آمد از شغل معلمی

از دیگر سوال هایی که برای افراد پیش می‌آید این است که درآمد شغل معلمی به چه صورت است؟ آیا کفاف زندگی افراد را می‌ دهد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که شغل معلم ها به عنوان یکی از شریف ترین شغل ها محسوب می‌ شود و بسیاری از افراد امروزه از این شغل نان می خورند. در مورد درآمد آن می‌توان گفت برای بسیاری از معلمان این درآمد کافی نبوده است. اما بعضی از آن ها نمی ‌توانند با این حقوق کنار آیند و مجبور می ‌شوند دو شیفت به جز در نظر گرفتن کلاس های خصوصی که برای آن ها گذاشته می ‌شود، نسبت به انجام فعالیت‌ های خود اقدام نمایند. در کل می ‌توان گفت که درآمد این شغل اگر به صورت حرفه ای انجام شود، بیشتر می باشد. سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید این است که حقوق دبیری بیشتر است و یا حقوق معلمی؟ در این مورد می توان گفت که حقوق دبیران در بعضی از اوقات بیشتر می باشد. اگر معلمان بتوانند با انجام دادن یک سری از فعالیت‌ های دیگر مانند، درس دادن در کلاس های خصوصی و فوق برنامه فعالیت نمایند، می توانند نسبت به انجام درآمدزایی لازم از این کار اقدام کنند. در کل می‌ توان گفت که درآمد معلمان به صورتی می باشد که بتوانند زندگی خود را به خوبی بگذرانند. اگر آن ها یک برنامه ‌ریزی مدون برای حقوق خود داشته باشند، می‌ توانند بهترین زندگی را با این حقوق داشته باشند. از طرفی با توجه به اینکه این شغل، یکی از  شغل های نیکو و سنجیده می باشد، درآمد آن هر آن چه که باشد، بیشترین برکت را در مال آن ها خواهد انداخت.

جنسیت در شغل معلمی

شغل معلمی به عنوان یکی از شغل هایی محسوب می شود که هم جنس زن و هم مرد در آن فعالیت می کنند. گفتنی است از گذشته تا به امروز بانوان و آقایان سهم مساوی از این شغل داشته اند. در مورد شغل معلمی می ‌توان گفت که جنسیت در آن، آن چنان اهمیتی ندارد. امروزه در ایران ما، جنسیت در انجام این شغل‌ اهمیت ندارد و علاوه بر آقایان، بانوان بسیار زیادی در این حرفه مشغول به کار می‌ باشند. در بعضی از اوقات بانوان در این کار می توانند بهترین کیفیت را نسبت به آقایان برجای بگذارند. توصیه ما به افراد این است که با توجه به علاقه خود و بدون در نظر گرفتن جنسیتی که دارند نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند.

سن و سال در انجام  شغل معلمی

یکی دیگر از نکاتی که پیرامون انجام این شغل وجود دارد، سن و سال افراد می باشد. چیزی که در مورد سن و سال افراد برای انجام این شغل وجود دارد، با توجه به این که این شغل بسیار حساس است، باید یک بازه زمانی برای آن در نظر گرفته شود. به طور مثال افراد از سنین ۲۵ تا ۵۵ سالگی می توانند به خوبی در این حرفه فعالیت نمایند. دلیل آن که نباید سن افراد در انجام این شغل بالا باشد، این است که افراد باید حوصله کافی برای سر و کله زدن با یک سری از دانش آموزان را داشته باشند. توصیه ما به افراد این است که پس از این که پا به سن گذاشتند، دیگر نسبت به انجام این کار اقدام نکنند و سعی کنند، بیشتر در زمینه ‌های مدیریتی فعالیت نمایند. لذا انجام معلمی بسیار مهم می باشد و اگر به خوبی انجام نشود، ممکن است عواقب منفی در جامعه داشته باشد. پس می‌ توان گفت که بازه سنی در این شغل، بسیار مهم می باشد و افراد باید با توجه به این بازه سنی در انجام این شغل اقدام نمایند. آموزش و پرورش باید معلمان کهن سال را از کار بازنشسته کند و به جای آن ها جوانان با انگیزه تر را به کار بگیرد.

بحث پایانی در مورد شغل معلمی

در پایان می توان گفت افرادی که قصد انجام این شغل را دارند، باید توجه داشته باشند که دو پارامتر مهم دیگر را در انجام این شغل به کار ببندد. اولین پارامتری که در انجام شغل معلم ها مورد توجه می باشد، علاقه است. گفتنی است این پارامتر در تمامی شغل ها وجود دارد؛ اما در این شغل باید به گونه ‌ای باشد که افراد به بهترین نحو ممکن بتوانند آن را مورد توجه قرار دهند. لذا اگر علاقه کافی در انجام این شغل وجود نداشته باشد، مطمئناً افراد پس از گذشت یک بازه زمانی آن را ترک خواهند کرد. دومین پارامتر مهم که در مورد این شغل وجود دارد، سطح تحصیلات افراد می باشد. چنانچه سطح تحصیلات افراد به گونه ای باشد که بتوانند در یک کلاس ۲۰ نفری را از علوم مختلف بهره ‌مند کنند، توانسته ‌اند شرایط لازم برای انجام این شغل را احراز نمایند. گفتنی است نوع تحصیلات با توجه به نوع معلمی و یا دبیری، متفاوت می باشد. اگر افراد شغل معلمی را انتخاب کرده باشند، باید در دانشکده های تربیت معلم به نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند. اما اگر شغل دبیری را انتخاب کنند، باید در دانشگاه ‌های مختلف با توجه به نوع رشته ای که قصد تدریس در آن را دارند نسبت به آگاهی و کسب علوم اقدام نمایند. امیدواریم که توانسته باشیم، نکات مختلف در مورد این شغل را برای افراد مورد بررسی قرار داده باشیم و نکاتی که پیرامون آن وجود دارد را به خوبی توضیح داده باشیم.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید