مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

بررسی شغل مشاور املاک

http://mobasher.ir/wp-content/uploads/2017/03/estate-consulting-jobs.jpg

 

 

 

بررسی کامل شغل مشاوره املاک ، درآمد و هزینه ها

یکی از شغل هایی که مردم به دید یک شغل نون و آبدار نگاه می کنند، شغل مشاوره املاک است. به گونه ای که خیلیا وسوسه داشتن اون رو یکبار هم شده در ذهن خودشون داشتند. با این حال همچنان به نظر می رسه حداقل در محاسبات اولیه شغل مشاوره املاک در گروه پرسودترین مشاغل باشند. شاید شما هم دوست داشته باشید که یک بنگاه مشاوره املاک راه بیاندازید امّا اطلاعات کافی در خصوص این شغل نداشته باشید. من در این نوشته قصد دارم تا شرایط، لوازم و تجهیزات مورد نیاز یک بنگاه مشاوره املاک جمع و جور رو خدمت شما عرض کنم. پس با ما تا آخر همراه باشید.

تاریخچه شغل مشاوره املاک

طبق بررسی هایی که بنده انجام دادم، می توان گفت از دوره انسان های اولیه این شغل شریف وجود داشته است. شاید بگویید مگر چنین چیزی ممکن است؟! وقتی انسان اولیه برای پیدا کردن یک غار خوب و مناسب ساعت ها و روزها در طبیعت جستجو می کرد پی به این نکته برد تا این غارها در جایی شناسایی شوند و ساماندهی شوند!! رفته رفته تا به امروز این شغل وسعت گرفت و گسترش یافت به طوری که امروز یکی از شغل های حیاتی هر کشور و سرزمینی می باشد. امروزه این حرفه دستخوش تغییرات اساسی شده است. با ورود فضای مجازی و اپلیکیشن های مبتنی بر سیستم های عامل های مختلف، این شغل به حاشیه رانده شده است

اگر این ویژگی هایی را ندارید، وارد نشوید!

شغل مشاوره املاک یک شغل ذاتی است. یعنی باید خوب حرف بزنی، موضوع را برای مشتری جا بیندازی، فروشنده را قانع کنی و معامله را ثبت کنی. اگر هرکدام از این ویژگی ها نباشد نباید وارد این کار بشوید. شاید سه ماه هم بیکار بمانید و ناگهان یک معامله با پورسانت بالا ثبت کنید. این شغل درآمد ماهیانه مشخص ندارد. پس اوایل کار ناامید نشوید. ممکن است ۶ ماه هیچ فروش و اجاره ای نداشته باشید، و ناگهان با یک فروش خوب، پورسانت رویایی کسب کنید و برای چندین سال از آن پورسانت لذت ببرید. اگر می خواهید بیشتر در خصوص ویژگی های یک مشاور املاک بدانید، ما در این مقاله به طور کامل این ویژگی ها را برشمردیم.

آیا هنوز هم راه اندازی مشاوره املاک سود داره؟!

با توجه به رشد شهرنشینی و انبوه سازی و مهاجرت، می توان این امید را داشت که هنوز به قدر کافی این شغل اشباع نشده است. طبق آخرین آمار حدودا برای هر ۱۰۰ مسکن یک بنگاه املاک وجود دارد. در این بازار شلوغ و پر تلاطم مشاوره املاک، آن کسی پیروز اصلی این میدان است که حرفی برای گفتن داشته باشد. همچنین اگر بتونید بنگاه مشاوره املاک خودتون رو در یک مکان خوب و پرتردد و دارای دسترسی های آسان راه اندازی کنید، می تونید پول خوبی در بیارید. یه این نکته توجه کنید که کسانی که وارد این صنف می شوند عمدتا افراد بازنشسته یا کسانی هستند که کار دیگری با مهارت بالا پیدا نکرده​اند. اگر شما با علم و دانش روز وارد این صنف شوید، موفقیت شما تضمینی است.

هزینه راه اندازی شغل مشاوره املاک چقدره؟

به دلیل نوسان قیمت ها در بازار نمیشه یه قیمتی رو اعلام کرد امّا بنده در اینجا می خوام انواع هزینه هایی که برای راه اندازی یک بنگاه مشاوره املاک لازمه رو خدمت تون عرض کنم:

حق عضویت اتحادیه: که در شهرهای مختلف می تونه متفاوت باشه امّا مبلغ زیادی نیست.
هزینه اجاره یا خرید مغازه: پول پیش و اجاره ی مغازه بستگی به موقعیت و اندازه مغازه داره.
هزینه تجهیزات اداری: مانند میز، صندلی، لوازم تحریر و …
هزینه های جاری: مانند شارژ اینترنت، برق، گاز و آب
هزینه تبلیغات و آگهی
هزینه مالیات و عوارض و دارایی
بیشترین هزینه های ماهیانه مشاوران املاک به پول تلفن و همچنین هزینه ماهیانه درج آگهی در روزنامه مربوط میشه.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پروانه کسب

دو قطعه عکس متقاضی
اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
اصل و کپی سند محضری ملک (بنچاق و سند ملکیت – اجاره نامه و صلحنامه محضری )
اصل و کپی پایانکار تجاری یا اداری ملک
ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد
در صورت اجاره علاوه بر مدارک بالا (اجاره نامه ۵ ساله پرینتی به همراه کد رهگیری و هولوگرام از سال ۹۴ الی ۹۹) اصل و کپی
متراژ واحد صنفی نباید کمتر از ۱۲ متر مربع باشد.

من سعی کردم نکات مهم درباره راه اندازی بنگاه املاک رو خدمت شما عرض کنم اما اگه بازم نکته ای یا سوالی بود بفرمایید در خدمت شما هستیم. همچنین از تجربه های شما استفاده خواهیم کرد و مشتاق به اشتراک گذاری تجربیات شما در قسمت نظرات هستیم.

مشاور املاک کیست؟

ذهنیتی که اغلب مردم از شغل مشاور املاک دارند کاملا شبیه یکدیگر است و معتقدند که این شغل از جمله مشاغلی است که می توان با حداقل میزان تلاش موفقیت های کاری بزرگی داشت و در نهایت بیشترین درآمد را نیز کسب نمود. از دیگر دیدگاه هایی که در مورد این حرفه وجود دارد این است که فرد در دفتر املاک پشت میز می نشیند و با استفاده از یک خط تلفن و یک میز و صندلی به کسب درآمد می پردازد و مشاوران تنها تلاشی که در این کار می کنند دریافت حق کمیسیون از دو طرف معامله ملک است. ولی این نکته را باید در نظر داشت که همان طور که حرفه ملک می تواند تا حد بسیار زیادی برای افراد درآمد زایی داشته باشد و به لحاظ درآمدی از جذابیت بالایی نیز برخوردار باشد ولی با خود دارای یک سری استرس ها و سختی هایی نیز است. این نکته را باید در نظر داشت که فردی می تواند در این حرفه موفق شود که توانایی خوب حرف زدن را داشته باشد و بتواند مشتری را قانع کند که معامله را ثبت کند.

ویژگی های شخصیتی مورد نیاز شغل مشاور املاک

مشاور املاک از جمله مشاغلی است که فرد باید توانایی خوب صحبت کردن را داشته باشد و بتواند مشتری و صاحب ملک را قانع کند تا معامله را ثبت نماید. اگر فرد نتواند این ویژگی را در خود تقویت نماید هر گز نمی تواند در این حرفه موفق شود. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در روزهای اول کاری ممکن است فرد تا مدت زمانی نتواند کسب درآمد کند ولی با کسب تجربه و مهارت در این شغل می تواند درآمد عالی را بدست بیاورد. این شغل از درآمد ثابتی برخوردار نیست، پس هر گز نباید برای موفقیت در این کار ناامید شد و این احتمال نیز وجود دارد تا 6 ماه هیچ معامله ای را ثبت نکند ولی باید امید داشت که با بستن یک قرار داد خوب می تواند از پورسانت بسیار خوبی برخوردار شود و تا مدت ها دغدغه پول را نداشته باشد. پس مشاور باید از صبر و قدرت دید مثبت برخوردار باشد تا بتواند معامله را ثبت نماید.

شرح وظایف شغل مشاور املاک

از جمله وظایفی که می توان برای مشاورین املاک بیان نمود شامل این موارد است:

 • تهیه فهرستی از ملک های مناسب برای متقاضیان
 • مقایسه و بررسی ملک های مشابه برای ارائه مشاوره بهتر به مشتری
 • مشاوره با فروشنده برای تعیین قیمت ملک بر مبنای ارزش آن
 • بررسی جزئیات مربوط به ملک برای مشاوره دقیق تر به مشتری
 • قرار دادن ملک در سایت های خرید و فروش و اجاره املاک و مستغلات
 • صحبت نمودن با صاحبین ملک برای برطرف نمودن مشکلات احتمالی مربوط به خانه
 • هماهنگ کردن یک عکاس برای گرفتن عکس برای ارائه نمای بهتری از ملک
 • ارائه تبلیغات از طریق سایت های اینترنتی
 • برنامه ریزی کردن برای بازدید مشتریان از ملک
 • بررسی بازخورد خریدار و مذاکره کردن با وی
 • بررسی و ثبت مبلغ هایی که خریداران برای ملک ارائه می دهند
 • بررسی مبلغ پیشنهادی با فروشنده
 • صحبت نمودن و مذاکره بر سر مبالغ پیشنهادی
 • بررسی و مذاکره نمودن در مورد شرایط قرارداد
 • صحبت نمودن در مورد تعمیرات احتمالی ملک
 • تنظیم نمودن تاییدیه خریدار به فروشنده ملک

 

اطلاعات مورد نیاز مشاور املاک

فردی که به عنوان مشاور املاک مشغول به فعالیت می شود باید از یک سری اطلاعات مربوط به ملک مطلع باشد که شامل: تغییرات قوانین مربوط به ملک، استفاده از آموزش های به روز در مورد فروش املاک و مستغلات، بررسی مشکلات مربوط به سایت و بروز رسانی اطلاعات مربوط به سایت، جوابگویی به درخواست های اینترنتی در مورد ملک، فعال بودن در فعالیت های گروهی، جوابگویی به تماس های از دست رفته، توجه به جذب مشتریان جدید، درج مطلب در وبلاگ های شخصی از جمله اطلاعات به روزی است که مشاور باید در جریان باشد.

سختی‌های کار شغل مشاوران املاک چیست؟

شغل و حرفه مشاور املاک

تصویری که بسیاری از مردم از شغل مشاوران املاک دارند، تقریبا شبیه هم است؛ اکثر مردم شغل مشاوران املاک را جزو مشاغلی می‌دانند که بدون کمترین زحمت و دردسر بیشترین درآمد را دارند. برخی بر این باور هستند که حرفه مشاور املاک تنها در یک دفتر املاک و خط تلفن و یک میز و صندلی بازدید ملک خلاصه می‌شود و مشاوران تنها زحمتی که می‌کشند گرفتن حق کمیسیون از طرفین معامله ملک است!

این درست است که حرفه مشاور املاک می‌تواند درآمدزا و جذاب باشد اما این شغل هرگز خالی از استرس، سختی و ریسک نیست که در این گزارش قصد داریم به برخی از دشواری‌های شغل مشاوران املاک بپردازیم. شاید شما هم با خواندن این گزارش با ما هم عقیده شوید که شغل مشاوران املاک آن طورها هم که مردم درباره آن صحبت می‌کنند، کار ساده‌ای نیست.

غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار ملک در شغل مشاوران املاک

غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار ملک در شغل مشاوران املاک

قبل از آنکه وارد حرفه مشاور املاک شوید، باید این حقیقت را بپذیرید که بازار املاک چه برای خریدار و چه برای فروشنده همیشه در حال تغییر است. تغییرات نرخ بهره بانکی، ناهماهنگی‌ها در اعطای وام و تامین مالی و از همه مهمتر مشتریان و فروشندگانی که در تصمیم‌گیری همیشه مردد هستند، بر فرآیند تصمیم‌گیری در بازار ملک تاثیر می‌گذارد. همه این عوامل بمنزله کاهش تعداد معاملات و در نتیجه کم شدن مشتریان دفتر املاک است که این موارد خود منجر به بروز ریسک دیگری در حرفه مشاور املاک می‌شود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

استرس در شغل مشاوران املاک

استرس در شغل مشاوران املاک می‌تواند منشأ‌های مختلفی داشته باشد:

·         کاهش معاملات متأثر از غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار

دانستن اینکه مردم همیشه تمایل یا توانایی خرید آپارتمان و ملک را ندارند، برای مشاوران املاکی که تمام درآمدشان به معاملات ملکی وابسته است، به خودی خود می‌تواند استرس‌زا باشد. علاوه براین، حتی اگر مشاوران املاک روی یک فایل خاص مدت‌ها هم کار کنند، باز هم تا زمانی که معامله‌ ملک انجام نگیرد هیچ پولی به مشاور تعلق نمی‌گیرد.

بنابراین، هیچ تضمینی برای میزان درآمد مشاوران املاک در پایان ماه نیست که این مسأله هم استرس آفرین است و باعث می‌شود این قشر مدام نگران درآمد ماهانه خود و احیانا اجاره دفتر املاک باشند.

·         انتظارات غیرواقعی فروشنده

وقتی صحبت از قیمت‌گذاری ملک می‌شود، برخی فروشندگان انتظارات عجیب و غریبی دارند. بنابراین، یکی از وظایف اصلی شما به عنوان یک مشاور املاک این است که فروشنده را از واقعیت بازار مطلع کنید و به نوعی به او آموزش دهید و خاطرنشان کنید که در غیر این صورت معامله ملک وارد بن بست شده و ملک مورد نظر به فروش نخواهد رسید.

·         وابستگی حق کمیسیون به ارزش ملک

از آنجا که حق کمیسیون مشاوران املاک ارتباط مستقیمی با ارزش ملک دارد، در صورت ارزان بودن ملک، درآمد مشاوران املاک از حق کمیسیون نیز کاهش می‌یابد.

·         تعداد زیاد آژانس‌های املاک

وقتی وارد حرفه مشاور املاک می‌شوید، باید برای رقابت با تعداد زیادی مشاور املاک در دفتر املاک آماده شوید. در نتیجه، هرچه تعداد مشاوران املاک بیشتر شود، مشتریان شما هم به همان نسبت کاهش می‌یابد که این امر کار مشاوران املاک را هم سخت‌تر می‌کند.

·         مشاور املاکی که خودش سرمایه‌گذار است

استرس کاری مشاور املاکی که خودش هم در ساخت و ساز و خرید و فروش و معامله ملک سرمایه‌گذاری می‌کند، دو برابر می‌شود. در نتیجه هرگونه رکود در بازار می‌تواند این گونه مشاوران املاک را دو برابر بیش از سایرین دچار بحران کند.

جالب اینجاست در مقاله‌ای که چند سال پیش «بیزنس اینسایدر» منتشر کرد، شغل مشاوران املاک در رده ۱۰ فهرست ۱۹ شغلی که بالاترین میزان خودکشی را داراست، قرار گرفت. این آمار به خوبی استرس بالای شغل مشاوران املاک را نشان می‌دهد.

مشکلات حقوقی مشتریان در شغل مشاوران املاک

از آنجا که فرآیند خرید و فروش و معامله ملک یک تصمیم مهم محسوب می‌شود، مشتریان دوست دارند بعد از بازدید ملک حتی وارد کوچکترین جزئیات بشوند تا مبادا در این تصمیم، سرشان کلاه برود. در نتیجه، یکی از مهمترین دغدغه‌ها و ظایف مشاور املاک این است تا اطمینان حاصل کند همیشه اطلاعات کامل را در اختیار مشتری قرار می‌دهد.

معمولا مشکلات و دعاوی در معاملات هنگامی رخ می‌دهد که مشاوران املاک در امر اطلاع رسانی و باخبرکردن مشتری از مشکلات ملک در بازدید ملک کوتاهی می‌کنند. این کوتاهی همچنین می‌تواند منجر به اقامه دعوی مشتری از حرفه مشاور املاک به دلیل اینکه اطلاعات کافی را به مشتری نداده است.

علاوه بر این، حرفه مشاور املاک باید اطمینان حاصل کند که تمام مراحل معامله ملک اعم از برآورد قیمت خانه و ارزیابی را به صورت کامل و صادقانه در بازدید ملک انجام داده‌اند تا مبادا در فرآیند معامله ملک به مشکل حقوقی بر بخورند.

در همین رابطه بهتر است مشاوران املاک یا از مشاوران حقوقی متخصص در حوزه معامله ملک بهره بگیرند یا در کلاس‌های آموزشی که در آنها این موارد آموزش داده می شود شرکت کنند. اتحادیه‌های املاک معمولا این دوره‌های آموزشی را حتی پیش از اعطای مجوز به مشاوران املاک برگزار می‌کنند.

تهدیدهای امنیتی در شغل مشاوران املاک

سومین گروه از ریسک‌هایی که پیش روی حرفه مشاورین املاک وجود دارد، خطرات امنیتی است که آنها را در بازدید ملک تهدید می‌کند. مشاوران املاکی که به صورت حرفه‌ای آموزش ندیده‌اند، معمولا در معرض خطرات مختلفی هستند که در این حرفه به وفور مشاهده می‌شود و معمولا خارج از دفتر املاک اتفاق می‌افتد. برخی از این تهدیدها و خطرات شامل موارد ذیل می‌شود که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

·         آسیب‌ها و جراحت‌های فیزیکی

وقتی یک مشاور املاک خانه‌ای را به مشتری نشان می‌دهد ممکن است دچار برخی صدمات شود؛ از احتمال تصادف در مسیر مراجعه به محل ملک گرفته تا سقوط از پله، سر خوردن یا سقوط اجسام و مصالح، تهدیدهایی هستند که سلامتی مشاوران املاک را تهدید می‌کند. در چنین مواردی، بیمه مسئولیت و حوادث می‌تواند میزان خسارات جانی و جسمی را به حداقل برساند.

همچنین، برای اینکه این خسارات و تهدیدها به حداقل برسد بهتر است قبل از برئن مشتری برای بازدید، خودتان یکبار ملک مورد نظر را بزدید کنید و در صورت وجود مشکلات احتمالی، آنها را رفع کنید. همچنین همیشه به یکی از همکاران خود در دفتر املاک اطلاع دهید که کجا هستید و از کدام ملک بازدید می‌کنید تا در مواقع لزوم و بروز خطرات احتمالی به کمک شما بشتابد.

·         سوار شدن بر ماشین مشتریانی که کاملا غریبه هستند

مشاوران املاک معمولا با وسیله شخصی مشتری به بازدید ملک می‌روند که سوار شدن بر ماشین افرادی که کاملا غریبه هستند خطراتی مانند زورگیری، سرقت، آدم‌ربایی و حتی ضرب و جرح را به همراه دارد.

برای دوری از اینگونه خطرات سعی کنید از مشتری بخواهید تا جدا از شما با وسیله خود به بازدید ملک بیاید. اگر چنین امکانی وجود نداشت سعی کنید حتما خودتان رانندگی کنید تا کنترل خودرو در موارد ضروری دست خودتان باشد. همچنین مشاوران املاکی که برای بازدید از ملک می‌روند، نباید خودروی خود را دور از خیابان‌های اصلی یا محل ملک پارک کنند. نزدیک بودن به شلوغی مردم همیشه در موارد خطر بهترین گزینه است.

·         حضور در ملک مورد بازدید با افراد کاملا غریبه

به عنوان یک مشاور املاک، بارها باید با افراد غریبه به بازدید ملک بروید که این مسأله به خصوص برای افراد تبهکاری که در پوشش مشتری به آنها مراجعه می‌کنند، یک فرصت ایده‌آل محسوب می‌شود.

مشاوران املاک بهتر است معمولا ساعات روشن و شلوغ روز را برای بازدید از ملک انتخاب کنند تا امنیت آنها افزایش یابد. همچنین اگر بتوانند با همراهی یکی از همکاران خود به بازدید بروند، خیالشان از هر جهت راحت خواهد شد.

همچنین پیشنهاد  می‌شود مشاوران املاک برای افزایش امنیت خود این موارد را هم در نظر بگیرند:

 • احراز هویت مشتری
 • درخواست پر کردن فرم مشخصات عمومی مشتری اعم از اطلاعات تماس به همراه فتوکپی کارت ملی، شناسنامه یا گواهینامه

همچنین بهتر است سعی کنید نخستین قرار را در دفتر املاک بگذارید. این کار هرگونه آسیب آتی ازسوی فرد تبهکار را به حداقل می‌رساند چرا که متوجه می‌شود افراد دیگری می‌توانند در صورت وقوع جرم او را شناسایی کنند.

در هنگام نشان دادن ملک نیز سعی کنید هرگز جلوتر از مشتری حرکت نکنید یا به محل‌هایی مثل زیرزمین یا انباری نروید

1. وظایف مشاور املاک

اکثر افراد فکر می کنند بودن مشاور املاک اهمیت زیادی ندارد و در معامله امکان حذف آنها وجود دارد. و خیلی از افراد مایل نیستند که هزینه ای را به مشاور املاک پرداخت کنند.

اما اگر بیشتر درباره وظایف این افراد اطلاعات داشته باشند طرز تفکرشان عوض خواهد شد. این افراد باعث می شوند در هنگام معادله به دام افراد سودجو نیفتیم.

پس اگر شما هدف راه اندازی یک دفتر املاک را دارید باید به طور کامل با وظایف آن آشنا شوید تا به خوبی مدیریت های لازم را انجام دهید تا مورد اطمینان مشتریان خود باشید.

مشاور املاک نماینده فروشندگان یا خریداران املاک هستند. مشاورین املاک به چهار دسته مشاوران فروشنده، مشاوران خریدار، مشاوران دو طرفه، کارگزاران معاملات تقسیم می شوند.

با آگاهی داشتن از وظایف مشاوران املاک می توانید با خیال راحت فروش ملک یا خرید املاک را به آنها بسپارید. صداقت، امانت، راز داری، عدالت باید توسط مشاورین رعایت شود. در واقه باید هر دو طرف دارای این ویژگی باشند تا معامله به سود هر دو تمام شود.

از وظایف مشاور املاک به طور خلاصه می توان به تهیه فهرست مناسب از املاک مورد نظر خریدار برای ارائه به او، مشاوره به صاحبان ملک، تنظیم قرارداد صحیح و بدن ایراد، بررسی جزئیات ملک، کمک به فروشنده برای قیمت گذاری مناسب و … اشاره کرد.

اگر بخواهیم درباره هزینه کسب و کار این افراد صحبت کنیم باید بدانید که در هنگام گرفتن مجوز هزینه زیادی بر دوش سرمایه گذار نیست و هزینه رهن یک مکان بستگی به شهر و موقعیت آن دارد که می تواند در هر کجا قیمت متفاوتی داشته باشد که به خود شما بستگی دارد.

بعد از شروع کار مهمترین هزینه ها مربوط به مالیات است که میزان مالیات هم برای هر دفتر می تواند متفاوت باشد. و تنها یک هزینه دیگر که به نیرویی که خواهید گرفت تعلق دارد.

پس از آمار گرفته شده این دفاتر پس از اجبار کد رهگیری برای معاملات مسکن، بیشتر بنگاه ها با مجوز رسمی فعالیت می کنند به همین دلیل میزان تخلف آنها کمتر شده است.

در گذشته افرادی که وارد این حرفه می شدند بازنشستگان و افراد مسن بودند اما امروزه به شدت مورد استقبال افراد جوان قرار گرفته که با علاقه در این زمینه فعالیت می کنند.

2. درآمد مشاور املاک

دستمزد مشاوران املاک با توجه به قیمت تمام شده معاملات بین نیم تا یک درصد کل مبلغ فروش یا اجاره طبق فرمول هایی که وجود دارد محاصبه می شود.

شاید به نظر برسد مشاورین املاک مبلغ های زیادی را دریافت می کنند  هم چنین سود خیلی زیادی بر روی معاملات خود می کنند اما آنها هم همانند شغل های دیگر خرج و مخارجی دارند که از سود آنها کم خواهد شد و در نهایت سود خالص آن چیزی که شما تصور می کنید نیست.

اما اگر یک مشاور املاک حرفه ای باشد و توانایی جذب افراد را با اعتماد و اعتبار خود جذب کنید با ابزارهای کاری قدرتمند در شهر خود می توانید با حرکت در مسیر درست به درآمد های عالی برسید فقط باید اطلاعات کامل مرتبط به این حوزه را داشته باشید.

3. نکته هایی برای اینکه مشاور املاک خوب و حرفه ای باشید

شاید بپرسید که چه مشاورین املاک می تواند بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، آنهایی که همیشه حرفی برای گفتن داشته باشند و در یک مکان پر تردد و شلوغ باشند. دومین گزینه برای یک مشاور املاک خوب بودن این است که باید شنونده خوبی باشید نه بحث کننده خوب و با حرفای تاثیرگذار بتوانید مخاطب را قانع کنید.

اگر این جمله که باید برای مشتری ملک پیدا کنید نه برای ملک مشتری، را به خاطر بسپارید می توانید موفقیت های زیادی را کسب کنید. افرادی هستند ملک هایی را که دارند را فقط به مشتری پیشنهاد می دهند در صورتی که یک مشاور املاک خوب باید متناسب با نیاز مشتری برای آنها ملک پیدا می کند.

فروش ملک از جمله معاملاتی است که باید دو طرف رضایت داشته باشند و فقط به نغع خریدار یا مشتری نباید کار کنید. برای اینکه بازار مسکن وارد یک حباب قیمتی نشود نباید بنابر قیمتی که فروشنده می گوید قیمت تعیین کنید.بلکه باید با سوادی که در این زمینه دارید و مدیریت قیمت گذاری ملک را به فروش برسانید.

.

حرف آخر در مورد شغل مشاوران املاک

برگزیدن حرفه مشاور املاک پر از ریسک است پس لازم است همه افرادی که این قشر را تنها از روی درآمدشان قضاوت می‌کنند هم با این خطرات آشنا شوند. از سوی دیگر، خود مشاوران املاک هم باید با به کار گیری برخی موارد احتیاطی، این ریسک‌ها را به حداقل برسانند.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید