مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

معرفی شغل پرستار

معرفی شغل پرستار

پرستار - مسیر ایرانی


اگر مراقبت از دیگران را دوست داشته و به دنبال شغلی متنوع هستید، این شغل برای شما مناسب است.

پرستار، فردی که در زمینه اصول علمی و مهارتهای حرفه‌ای مراقبت، درمان و آموزش بیماران تحصیل کرده و در آن مهارت داشته باشد. پرستار عضوی از تیم درمانی در بیمارستان ها و درمانگاه ها می باشد. در قدیم شاید داشتن تحصیلات دانشگاهی برای پرستار ضروری نبود ولی امروزه پرستاران باید مدرک معتبر دانشگاهی داشته باشند.

 پرستار وضعیت بیماران را کنترل کرده و مطابق با نظرات پزشکان از آنها مراقبت می کند. او به بیماران و همراهان شان اطلاعات لازم را داده و آنها را در مورد نحوه برخورد با بیماری و مراقبت از بیمار راهنمایی می کند.

پرستارانی که پست های مدیریتی و سرپرستی دارند، مسئولیت هایی از قبیل نظارت و کنترل کارهای گروه پرستاری، شناسایی و بررسی مشکلات بخش پرستاری و خدمات آنها و … را برعهده دارند.

 پرستار باید مهارت ارتباطی خوب، اخلاق مناسب، درک بالا و صبر زیادی داشته باشد. همچنین باید بتواند فشارهای کاری را تحمل کرده و آرامش خود را تحت هر شرایطی حفظ کند. باید دلسوز و مهربان بوده و با بیماران همدردی کند.

ساعت کاری پرستار به صورت تمام وقت است. البته گاهی باید به صورت شیفتی در شبها و روزهای تعطیل هم سرکار باشد. محل کار او نیز در بیمارستان ها، کلینیک ها، سایر مراکز درمانی و گاهی مراکز نگهداری سالمندان و کودکان می باشد.شرایط محیط کار پرستاران با هم متفاوت است. به عنوان مثال پرستاری که در بخش کودکان بیمارستان کار می کند با پرستاری که در بخش اورژانس مشغول به کار است، بسیار متفاوت است.
 
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد پرستار و برخی از پرستاران معروف ارائه می شود.

 

مهارت و دانش  مورد نیاز

 • مهارت ارتباطی خوب
 • شنونده خوبی بودن
 • علاقه و تمایل قلبی برای کمک به دیگران
 • کار تیمی همراه با استفاده از قدرت ابتکار خود
 • توان ذهنی و جسمی مناسب
 • مهارت های عملی خوب
 • صبر و همدردی
 • توانایی جلب اعتماد بیماران
 • توانایی تصمیم گیری درست و سریع در شرایط بحرانی
 • توانایی حفظ آرامش هنگام فشار کاری زیاد
 • مهارت مدیریت زمان و سازماندهی
 • مهربان و دلسوز بودن

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل پرستاری

علاقه مندان به این شغل باید تحصیلات دانشگاهی مرتبط داشته باشند. این افراد می توانند در رشته پرستاری در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند. کسب تجربه در این شغل بسیار مهم می باشد به طوری که برای احراز پست هایی مانند سرپرستار،  پرستار بخش های ویژه و … داشتن تجربه از شرایط لازم و اساسی است.
 
 

فرصت های شغلی و بازارکار پرستاری

پرستار - مسیر ایرانی

پرستار می تواند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی کار کند. شرایط محیط کار پرستار بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که در آن مشغول می باشد، دارد مثلا یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش  داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند . پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد، دکتری ) و سابقه کار، در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .همچنین می تواند به صورت پرستار خصوصی در منازل بیماران کار کند.

در ایران با این که پرستاران جایگاه واقعی خود را نیافته‌اند و در چند سال اخیر نیز با تعداد قابل توجهی فارغ‌التحصیل رشته پرستاری از دانشگاه آزاد و دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی روبرو بوده ایم،  اما هنوز مراکز بهداشتی – درمانی به پرستارانی متخصص، مجرب و توانمند نیازمندند و در واقع بازار کار برای فارغ‌التحصیل خوب این رشته وجود دارد.

برخی از کارشناسان این شغل را از لحاظ سختی کار در رده دوم مشاغل قرار داده اند. پرستاران با بیماران مختلف جسمانی و روانی سر و کار داشته و در معرض بیماری های مختلف نیز قرار دارند. وجود فشار کاری،  ساعت های کار طولانی، استرس بالا و کم بودن حقوق و مزایا نیز از مشکلات دیگر این شغل می باشد. اما به نقل از برخی پرستاران شور و شعف سلامتی یک بیمار حسی است که در هیچ شغل دیگری وجود ندارد و این برای آنها کافی است.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام پرستاران بین سال های2010  تا2020 ، رشد26  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل14  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی5  سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد27.4  درصدی داشته و رشد بسیار سریع درآینده برای آن پیش بینی می شود.

 

درآمد پرستار

حقوق پرستاران در بیشتر موارد متناسب با سختی کاری که دارند، نیست. در بیمارستان های خصوصی معمولا حقوق بیشتری نسبت به بیمارستان های دولتی به پرستاران داده می شود. برخی گفته های حاکی از آن است که درآمد پرستار و پزشک بیمارستان اختلاف فاحشی با هم دارند که شاید خیلی عادلانه نباشد. از طرفی در مقایسه، درآمد پرستار در ایران با سایر کشورها بسیار متفاوت و کمتر می باشد که گاهی باعث مهاجرت پرستاران به خارج از کشور شده است.  
 

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد پرستار در گروههای شغلی مختلف استخراج شده است.مطابق با این تحقیق حقوق پرستار که در حوزه های مختلف مشغول بکار است، بین 1200000 تومان تا 4000000 تومان می باشد.

البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و …. بستگی دارد.


درآمد پرستار در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه پرستاران 64.690 دلار (برای همه مشاغل33.840  دلار) در سال 2010  و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 66.150 دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه پرستاران57.600  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای  افراد تازه کار بین32.000  تا42.000  دلار، افراد با تجربه و مسئول تیم پرستاری بین39.000  تا61.000  دلار و برای پرستاران مشاور بین58.000  تا102.000  دلار می باشد.

 

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

سختی های رشته پرستاری

پرستاری از آن دست شغل هایی است که تنها با عشق می توان در آن ماند و ادامه داد. شغل پرستاری از جمله مشاغل سخت و زیان آور است، مسائلی چون کار شیفتی، حقوق و مزایای کم نسبت به حجم کار، همراهی با بیمار و فشارهای روحی، صدمات جسمی ناشی از کار در بیمارستان، فشار ناشی از اهمیت دقت و توجه در کار و دیده نشدن زحمات این شغل بخشی از دشواری های این شغل هستند. به دلیل کمبود نیرو، بازنشستگی زودهنگام پرستاران به این سادگی ها ممکن نیست. ضمن آنکه همچنان سختی های این حرفه از چشم مردم و مراجعان بیمارستان ها مخفی مانده و نفسِ این شغل، به دلیل مواجهه با افراد بیمار و غمگین و هراسیده از بیماری همچنان باعث ایجاد توقعات زیادی از سوی مردم شده، بدون آنکه به شرایط پرستاران و وضعیت سختی حرفه آنها توجه شود. پرستاری شغلی است که بیشترین شاغلان آن را زنان تشکیل می دهند و به لحاظ سختی و سنگینی کار اساساً با شغل های دیگر قابل مقایسه نیست. مثلاً معلمی هم شغل سختی است، اما تعطیلات تابستان و وضعیت نرمال کاریش باز هم آن را بسیار راحت تر از پرستاری می کند. در واقع به دلیل همین سختی و فشار کاری است که بسیاری از پرستاران ازدواج نمی کنند؛ چراکه وضعیت کاری معمول و مناسبی نداریم و بسیاری از مادران پرستار شدیداً گرفتار ناهماهنگی های شغلیشان با رسیدگی به فرزندانشان می شوند. با توجه به نيازهاي جامعه به پرستار و ديدگاه مثبت در خصوص پرستار و موقعيت او در جامعه بخصوص در چند سال اخير كه تحول در اين حرفه ايجاد شده است و رو به پیشرفت است.

بازارکار رشته پرستاری

اگر مي خواهيد زود استخدام بشوید و شغل و حقوقتان تضمين باشد پرستاری بهترين رشته است. رشته پرستاری با وجود سختی های که دارد از یک بازارکار عالی برخوردار است از بین تمام رشته های کارشناسی تنها رشته ای است که بیکار ندارد (مگر اینکه کسی خودش نخواهد کار کند). درآمد یک پرستار بستگی به محل استخدام، پست های بیمارستان، ساعت شغلی و موقعیت جغرافیایی دارد. برخی گفته های حاکی از آن است که درآمد پرستار و پزشک بیمارستان اختلاف فاحشی با هم دارند که شاید خیلی عادلانه نباشد. از طرفی در مقایسه، درآمد پرستار در ایران با سایر کشورها بسیار متفاوت و کمتر می باشد که گاهی باعث مهاجرت پرستاران به خارج از کشور شده است. پرستار می تواند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی کار کند. شرایط محیط کار پرستار بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که در آن مشغول می باشد، دارد مثلا یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند . پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد، دکتری ) و سابقه کار، در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .همچنین می تواند به صورت پرستار خصوصی در منازل بیماران کار کند.

توانایی های مورد نیاز پرستار

پرستاران یک بیمارستان ، عامل اصلی موفقیت بیمارستان هستند یعنی اگر پرستاران یک بیمارستان ، خوب ، دلسوز و کارآمد باشند . اکثر بیماران از آن بیمارستان راضی خواهند بود چون بیشتر ارتباط بیمار با پرستاران می باشد و رضایت از پرستار مساوی است با رضایت از بیمارستان .

دانشجوی پرستاری باید عاشق انسان و انسانیت باشد تا بتواند در شرایط بحرانی و سخت حتی زمانی که خسته است یا آمادگی روحی و جسمی لازم را ندارد ، به دیگران کمک کند .

پرستار باید فردی منظم و دقیق باشد و بداند که نظم و سختگیری اساس کار رشته پرستاری است .

پرستار از لحاظ درسی نیز لازم است به شیمی ، زیست شناسی و زبان انگلیسی مسلط باشد چون برای روزآمد بودن و اطلاع ازآخرین دستاوردهای دانش پرستاری ، لازم است که از مجلات و منابع علمی به زبان انگلیسی استفاده کند .

دانشجوی پرستاری همچنین باید از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشد تا با شنوایی خوب صدای قلب را حتی اگر ضعیف باشد ، بشنود و با یاری دید قوی بتواند کارهای ضعیف و دقیق پرستاری را به خوبی انجام دهد .

داشتن قدی متناسب و عدم لرزش دست یا لکنت زبان در این رشته ضروری است چون همین مشکلات به ظاهر کوچک در کارایی یک پرستار بسیار موثر است .

کار در بیمارستان یک کار مشخص و کلاسه شده نیست پرستار باید بیش از هر چیز متواضع بوده و هدفش خدمت به مردم باشد زیرا گاهی در صورت ضرورت باید هرکاری حتی کاری که از یک فرد بیسواد نیز برمی آید ، انجام دهد .

پرستار باید روابط عمومی خوبی داشته باشد زیرا پرستار نزدیک ترین فرد به بیمار است و حتی بعضی از بیماران مشکل خود را به راحتی با پزشک در میان نمی گذارند اما با پرستاری که روابط عمومی خوبی داشته و توانسته اعتماد بیمار را جلب کند ، در میان می گذارند .

اطلاعات عمومی خوب در زمینه پزشکی برای یک پرستار ضروری است چون پرستار به نوعی دیگر درمانگر بیمار است و حتی دروسی که می خواند همان دروس پزشکی است با دیدگاهی دیگر .

پرستار باید علاوه بر دانش لازم ، از آمادگی روحی و روانی ، روابط عمومی خوب ، صبر و حوصله و قدرت تجزیه و تحلیل بالا برخوردار باشد . 

یک پرستار نمی تواند تنها با تکیه بر دروس دانشگاهی ، در کار خود موفق شود بلکه باید از دانش خود در شرایط متفاوت و مختلف به درستی استفاده کند و این نیاز به سرعت عمل و آمادگی روحی و روانی و قدرت تجزیه و تحلیل خوب نیاز دارد .

پرستار باید از لحاظ جسمی قوی و از نظر روحی توانا باشد زیرا او با دردمندترین افراد جامعه در ارتباط است او باید بتواند از عهده شب کاری یا کار در بخش هایی حساس و دشوار برآید و در ضمن دچار فشارهای روحی و روانی یا ناتوانی های جسمی نشود .

نمونه وظایف و مسئولیت‌ها:

 • ثبت مشخصات بیمار در کلیه برگه‌های پرونده پزشکی بیمار و گزارش‌های پرستاری.
 • انجام اقدام‌های اولیه (تهیه نوار قلبی، کنترل علائم حیاتی، رگ‌گیری، آزمایش‌های و …).
 • اجرای دقیق دستورات دارویی تجویزشده و ثبت دقیق و صحیح آن.
 • ثبت صحیح گزارش‌های پرستاری (ذکر اولویت‌ها، پیگیری‌ها، ذکر ساعت برچسب نوع هدف و اجرا، مشاوره‌ها، سونوگرافی و …).
 • ثبت دقیق و صحیح وقایع اتفاقی در مورد بیمار (سقوط از تخت، زدوخورد و…) و گزارش آن و اقدامات انجام‌یافته به مافوق.
 • احترام و رعایت حقوق بیماران.
 • کنترل دستگاه الکتروشوک، وسایل و تجهیزات احیای قلبی- ریوی و شوک قلبی و آشنایی کامل با تجهیزات بخش قلب.
 • تحویل گرفتن بیماران (کلیه بیماران بستری در بخش) و تجهیزات بخش در تمامی شیفت‌ها.
 • رعایت اصول احتیاطات همه‌جانبه استاندارد به‌منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های منتقله از راه خون، ترشحات، تنفس و تماسی.
 • هماهنگی با تیم درمان در انجام فرایندهای تشخیصی، درمانی و توانبخشی.
 • پیش‌بینی نیازهای واحد مربوطه از نظر امکانات، تجهیزات موجود و لوازم مصرفی و پیگیری جهت تأمین آن.
 • ایجاد هماهنگی و ارتباطات لازم با سایر بخش‌های بیمارستان جهت انجام امور مربوطه.
 • تشکیل پرونده بهداشتی و تنظیم برنامه معاینات دوره‌ای و واکسیناسیون برای کارکنان بیمارستان و ارائه گزارش از موارد مثبت
 • ارزیابی وسایل و تجهیزات لازم برای عفونت‌های خطرناک و ارائه راهکاری مناسب با همکاری پزشک متخصص عفونی به کمیته کنترل عفونت بیمارستان.
 • ارائه مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از زخم بستر و انجام مراقبت از زخم‌ها (بازدید زخم، شستشو، بررسی درد، گزارش نیاز به واکسیناسیون و جراحی در صورت لزوم)
 • بررسی و ارزیابی عروق وریدی محیطی برای دسترسی به آن در شرایط تا حد امکان با ثبات با کمترین تحرک و کمترین خطر عفونت و مراقبت مؤثر از آن برای پیشگیری از عوارض مرتبط با محل رگ‌گیری و انجام آموزش‌های ضروری به بیمار و همراهان ایشان و تعویض به‌موقع آن.
 • برنامه‌ریزی برای استقرار تیم پرستاری رگ‌گیری.
 • آرام‌سازی محیط فیزیکی، کنترل دما و نور، سروصدای محیط و سایر عوامل محیطی و تأمین شرایط استراحت به آرامش بیمار.
 • مراقبت و کنترل کاتترهای شریانی، وریدهای مرکزی و شنت ها و گزارش هرگونه اختلال در کارکرد و عوارض ناشی از آن‌ها.
 • ارائه مراقبت‌های لازم از بیمار پس از انجام اقدامات تشخیصی و درمانی تهاجمی شامل کنترل وضعیت همودینامیک، سطح هوشیاری و سایر مراقبت‌های مرتبط با اقدامات انجام‌شده.
 • انجام کار با تجهیزات مراقبت‌های ویژه در مراحل مختلف درمان بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه.
 • کنترل وضعیت تغذیه بیمار و انجام اقدامات پرستاری لازم در موارد تغذیه از طریق لوله‌های گوارشی و تغذیه کامل وریدی.
 • آموزش بیمار در نحوه استفاده از وسایل مصنوعی، پروتزها و کمکی.
 • شرکت در ویزیت بیماران و انجام امور مربوطه در صورت نیاز.
 • کنترل ثبت گزارش‌های پرستاری در شیفت‌های بعدی و ثبت دقیق گزارش‌ها در شیفت مربوطه.
 • مراقبت و نظارت در توزیع غذای بیماران.
 • آموزش دستورالعمل‌ها و مطالب علمی در خصوص راه‌های کنترل عفونت در بیمارستان به گروه پرستاری.
 • برنامه‌ریزی در جهت اجرای استانداردهای مراقبتی.
 • برنامه‌ریزی جهت ارتقاء کیفیت خدمات ارائه‌شده توسط کادر تحت سرپرستی.
 • شرکت در کمیته‌های مربوطه در حوزه خدمات پرستاری و تنظیم ضوابط و دستورالعمل‌های پرستاری
 • سرپرستی و هماهنگی در تقسیم فعالیت‌های پرستاری با توجه به تجربیات و معلومات هریک از اعضا گروه پرستاری، آموزش، مشاوره و راهنمایی
 • تأمین و ایجاد شرایط مناسب و اقدام در زمان بروز فوریت‌های تأمین نیروی انسانی، تجهیزات، امکانات و …
 • بازدید مستمر از واحدهای مرتبط به‌منظور حصول اطمینان از حسن ارائه خدمات، ثبت و ارائه گزارش به مافوق.
 • همکاری با تیم کنترل عفونت بیمارستانی برای تشخیص، تحقیق، کنترل و ارزیابی عفونت‌های بیمارستانی.
 • تهیه و تنظیم گزارش‌های کمی و کیفی از وضعیت موجود گیرندگان خدمت، ارائه‌کنندگان خدمت و عملکرد واحدهای ذی‌ربط.
 • مشارکت در توزیع کارکنان پرستاری بر اساس توانایی‌ها، نیازها در واحدها و شیفت‌های مختلف.
 • شرکت فعال در دوره‌های کارآموزی، مهارتی و آموزشی در جهت ارتقاء معلومات و توانمندی‌های شغلی و به‌کارگیری نتایج آن در انجام وظایف محوله

شرایط احراز:

تحصیلات و معلومات:

مدرک تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا دکترا در یکی از رشته‌های پرستاری، آموزش پرستاری، مدیریت خدمات پرستاری.

مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته فیزیولوژی، تکنولوژی گردش خون، آموزش جامعه نگر در نظام سلامت، سلامت سالمندی، آموزش بهداشت، آموزش پزشکی، اپیدمیولوژی مشروط به دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی پرستاری مدرک تحصیلی دکتری فیزیولوژی، سالمند شناسی، آموزش پزشکی، آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، اپیدمیولوژی، اخلاق پزشکی مشروط به دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد پرستاری

مهارت:

مهارت ارتباطی و رفتاری با بیمار، مهارت معاینات فیزیکی، مهارت پایش همودینامیک، مهارت انجام محاسبات دارویی، مهارت تحلیل نتایج آزمایش گازهای خونی و سایر آزمایش‌های خونی معمول، مهارت تحلیل مسائل مبتنی بر اطلاعات به‌روز پرستاری، مهارت تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی، مهارت‌های مراقبتی و توانبخشی، مهارت برنامه‌ریزی مراقبت از بیماران، مهارت آموزش نکات بهداشتی و مراقبتی به بیماران و خانواده‌های آن‌ها، مهارت انجام پژوهش، مهارت مشاوره دادن، مهارت برنامه‌ریزی برای کارکنان پرستاری، مهارت تحلیل اطلاعات، مهارت برآورد هزینه‌ها، مهارت اعمال نظارت و ارزیابی فعالیت‌ها

دوره‌های آموزشی:

آگاهی از قوانین و مقررات پرستاری، احیای قلبی و ریوی پیشرفته، مدیریت فرایند مراقبت از بیمار، آشنایی با اهداف و برنامه‌های استراتژیک بیمارستان

بررسی آینده شغلی

با توجه به اینکه بازار کار رشته پرستاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است اما باید در ابتدا بگوییم پرستاری جز آن دسته از شغل هایی است که فقط با عشق می توان در این رشته ماند و کار کرد .
به دلیل کمبود نیروی پرستار امکان بازنشستگی زود هنگام برای پرستاران بسیار سخت هست و رشته پرستاری جز رشته هایی است که بیشتر شاغلان آن را بانوان تشکیل می دهند .

 • محل استخدام

فارغ التحصیلان رشته پرستاری می توانند در درمانگاه ها ، بیمارستان ها ، مراکز درمانی و مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی به عنوان سرپرستار ، پرستار شیفت ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر بالینی ، ریاست پرستاری بیمارستان و سوپروایزر آموزشی مشغول به کار شود .
همچنین پرستاران می توانند به صورت مستقل برای تاسیس مرکز بهداشت خصوصی و یا تاسیس مهدکودک اقدام نمایند .

 • شرایط محیط کار پرستاران

شرایط محیط کار پرستاران بستگی به نوع مسئولیت و بخش های بیمارستان و مراکز درمانی که پرستار در آن مشغول می باشد دارد .
به طور مثال یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان و یا بخش داخلی و جراحی یا ..و .. و. و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار باهم تفاوت دارند .

 • مشکلات استخدامی پرستاران

یکی از مشکلاتی که در مسیر استخدام پرستاران وجود دارد این است که بسیاری از آن ها به خاطر عدم تناسب بین پرداخت ها و سختی فوق العاده کارشان حاضر به کار در مراکز درمانی با شرایط حداقلی نیستند و این طبیعی است که به شغل های دیگری رو می آورند و یا خیلی ها بیکار می مانند .
در شرایط بحرانی بیکاری پرستاران وزارت بهداشت اعلام کرده است که ظرفیت دانشجوی پرستاری در دانشگاه به 200 تا 300 درصد افزایش می یابد و به طور حتم فارغ التحصیلان کثیر این رشته به جمع بیکاران اضافه خواهند شد .

 • حقوق و مزایا پرستاران

حقوق یک پرستار به مواردی همچون موقعیت جغرافیایی ، محل استخدام و ساعت کار بستگی دارد و همچنین اگر پرستار اسخدام موسسات یا وزارتخانه ها باشد براساس قوانین اداره امور استخدامی کشور حقوق ماهانه و ترفیع دریافت می کند .
لازم به ذکر است در حال حاضر مبلغ دریافتی ماهانه یک پرستار رضایت بخش نیست و مخصوصا در مراکز خصوصی با حداکثر کار و شیفت های اجباری حداقل دریافتی را به پرستاران می دهند .

 • درصد اشتغال پرستاران

طبق مقاله بررسی وضعیت اشتغال دانش آموختگان رشته های کارشناسی پرستاری از تعداد 560 دانش آموخته ، 487 مورد قابل دسترسی بوده و داده های آن ها مورد تحلیل قرار گرفت . مطالعه حاضر نشان داد بیش از 85 درصد دانش آموختگان سال های 89 – 94 در رشته های پرستاری ، هوشبری ، مامایی و اتاق عمل شاغل و کمتر از 3 درصد دانش آموختگان در هر رشته بیکار بودند .

ادامه تحصیل در رشته پرستاری

دانشجویان رشته پرستاری در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا قادر به ادامه تحصیل می باشند.

گرایش های دوره ارشد: داخلي جراحي، اطفال، مديريت، بهداشت، روان پرستاري، پرستاري ويژه، اپيدميولوژي، آناتومي، فيزيولوژي، بافت شناسي

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید