مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

سرمایه گذاری در احداث واحد تولید روغن زیتون

روغن زیتون

روغن زیتون یکی از قدیمی ترین روغن های خوراکی است که بیشتر در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه تولید و مصرف می شود. روغن زیتون از میوه درخت همیشه سبز اولئا، که متجاوز از 400 گونه دارد، به وسیله استخراج مکانیکی حاصل می شود. این گیاه در نواحی معتدل و در آب و هوای استوایی رشد می کند.
کشت زیتون و روغن گیری از آن در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه از فلسطین و سوریه تا یونان، در اواسط و اواخر عصر مفرغ رایج بوده و روغن زیتون از فلسطین به مصر روانه می شده است. از کشت زیتون موادی برای سوخت و روشنایی ، ماده روان کنده، پمادهای جلدی و غیره تهیه شده و چوب درخت زیتون به عنوان هیزم برای سوخت و میوه زیتون به صورت نمک زده استفاده می شده است. بعدها میوه زیتون به عنوان منبعی از روغن خوراکی مورد استفاده قرار گرفت. زراعت زیتون در نیمه اول قرن نوزدهم، همراه با پیشرفت فن آوری و علم کشاورزی به نقطه اوج خود رسید.

روغن با روش های مختلف که همیشه فیزیکی است از زیتون استخراج و باقیمانده ای به جا می ماند که تا 8 درصد روغن داشته و توسط حلال که معمولا هگزان است روغن کشی و روغن حاصل، روغن تفاله نامیده می شود. روغن استخراج شده با روش های فیزیکی بوده و این ناخالصی ها وجه تمایز روغن تفاله به عنوان یک محصول تجاری از روغن زیتون بکر که فقط به وسیله روش مکانیکی به دست می آید و از روغن زیتون بکر تصفیه شده است.نوشته های مشابه

گروه مشاوران بین المللی روغن زیتون (IOOC) تعریف زیر را برای روغن زیتون بکر، تصفیه شده و روغن تفاله ارائه نموده اند :
روغن زیتون بکر( ویرجین) روغن میوه درخت زیتون است که توسط له کردن و فشردن مکانیکی یا سایر روشهای فیزیکی تحت شرایطی ( مخصوصا شرایط حرارتی ) که تغییری در روغن به وجود نیاورد و عملی بجز شستشو، ظرف به ظرف کردن، جداسازی سانتریفیوژی و صاف کردن انجام نگیرد، به دست آید. روغن زیتون بکر به حالت طبیعی و بدون هیچ عملکردی قابل مصرف انسان است. روغن زیتون بکر بر اساس خصوصیات ارگانولپتیکی( بویای و چشایی ) و مقدار اسید چرب آزاد موجود در آن خود به انواع درجه یک، خوب و متوسط یا معمولی تقسیم بندی می شود.

روغن زیتون تصفیه شده روغن زیتون بکری است که مقدار اسیدیته و یا خصوصیات ارگانولپتیک ان به گونه ای است که روغن مناسب برای مصرف به صورت خام نبوده و باید تصفیه شود. روغن زیتون بکر مخلوط می شود تا عطر و طعم آن مطلوب گردد.
روغن تفاله زیتون روغن استخراج شده از باقیمانده روغنکشی است که توسط حلال استخراج شده و به صورت خام غیر قابل مصرف انسان بوده و باید تصفیه شود تا ویژگی های روغن خوراکی را بدست آورد.

شرایط واردات و صادرات روغن‌ زیتون‌

روغن‌ زیتون‌ جزء محصولات غذایی که دارای استاندارهای سخت خوراکی در اروپا و آمریکا نمی باشد و ، لذا پیشنهاد می شود ، و با توجه به شرایط صادرات آسان و تعرفه ای گمرکی و هزینه حمل و نقل در ابتدا صادرات به کشورهایی که شرایط واردات آسان تری دارند مد نظر قرار گیرد. همچنین شایان ذکر است مصرف کنندگان این محصول کشورهای آسیای میانه ، خلیج فارس و اروپای شرقی وتا حدی اروپای غربی می باشند.

موارد مصرف و کاربرد روغن‌ زیتون‌

حدود 90درصد زیتون برداشت شده در سرتاسر جهان به تولید روغن و 10 درصد دیگر برای مصارف خوراکی یا تهیه کنسرو اختصاص دارد.
بر اساس آمارهای موجود روغن زیتون از نظر تولید حدود 2 درصد و از نظر ارزش 30 درصد تجارت جهانی روغن های خوراکی را تشکیل می دهد.
علاوه بر ارزش خوراکی روغن زیتون دارای خواص دارویی مختلفی نیز می باشد و از جمله مصارف آن : کاهش کلسترول خون، کاهش فشار خون و قند خون، درمان کننده بیماری های دستگاه گوارشی و بیماری های پوستی، کاهش دردهای عضلانی، درمان نقرس، جلوگیری از ریزش مو و نیز تقویت مو، دارای خاصیت نرم کنندگی و ملین بودن، رافع مسمومیت حاصل از فلزات سنگین مانند سرب، دافع سنگ های صفراوی، تسکین دهنده سرفه های شدید و خشک، رفع آفتاب زدگی و جلوگیری از تصلب شرائین ، قابل ذکر هستند.
از فراورده های زیتون همچنین در صنایع صابون سازی، برای تعلیف دام، تهیه انواع کود و نیز تولید فرآورده هایی نظیر فورفورال، انواع الکل، مواد ازته و نیز برای کشت و تکثیر انواع مخمرها استفاده می شود.
چوب تنه و شاخه های قطور نیز به دلیل نقش های زیبا و استحکام زیاد در صنایع چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

از موادی چون سرکه و آبلیمو ( در تهیه سالاد وسس ) و یا روغن های مایع و به طور عمده روغن های بدون کلسترول می توان به عنوان جایگزین های روغن زیتون نام برد.
همچنین روغن زیتون به عنوان یک روغن بدون کلسترول می تواند جایگزین روغن های نباتی شود.
روغنی که از دانه انگور ، هسته خرما و سویا گرفته می شود نیز می تواند جایگزین روغن زیتون شود.

اهمیت استراتژیک روغن‌ زیتون‌ در دنیای امروز

زیتون در کشورهایی مانند ایران که دارای آب و هوای مستعد برای کشت این گیاه است دارای اهمیت خاصی است زیرا بسیاری از نقاط کشور مانند گرگان، کوه های بانه ، کوه های زاگرس پایه های خودروی این گیاه وجود دارد.
روغن زیتون از مهمترین فراورده هایی است که از کشت زیتون بدست می آید و حدود 90 درصد از کل تولیدات جهانی را به خود اختصاص داده است. امروزه بر اثر رقابت شدید روغن های نباتی حاصل از دانه ها و میوه جات روغنی متعدد، زیتون کاری سنتی اهمیت و اولویت خود را به تدریج از دست می دهد و جای خود را به باغ های مدرن واگذار می کند.
با توجه به اینکه زیتون مرغوب در مقایسه با دیگر روغن های نباتی ارزش بالایی دارد و در دنیایی که اعلب کشورها تلاش گسترده ای برای رسیدن به مرحله خودکفایی غذایی به عمل می آورند، لذا تولید و عرضه روغن زیتون با کیفیت و قیمتی مناسب با توان خرید و ذوق و سلیقه مردم می تواند تا حدی خلاء موجود را پر کند لذا بهترین راه تامین قسمت عمده کسری روغن نباتی مورد نیاز کشور، توسعه، کاشت و پرورش زیتون است که بدون تاثیر منفی بر کاشت دیگر گیاهان بهترین بازده را نیز در واحد سطح می دهد و از این نقطه نظر دارای اهمیت استراتژیک می باشد.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده روغن‌ زیتون‌

بیش از 95 درصد درخت های زیتون جهان در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه قرار دارد، در حدود 84 درصد از کل حصول زیتون جهان در کشورهای اتحادیه اروپا ( شامل اسپانیا، یونان، پرتقال و فرانسه ) و در حدود 5.5 درصد در کشورهای غرب آسیا و خاور میانه ( ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین اشغالی، اردن و ایران) و در حدود 8.5 درصد محصول جهانی در کشورهای افریقای شمالی ( تونس، الجزایر، لیبی و مصر ) تولید و 2 درصد بقیه در کشورهای امریکایی و عمدتا در آرژانتین ، مکزیک، ایالات متحده، شیلی ، پرو و اروگوئه تولید می شود.
با آن که تجارت بین الملل روغن زیتون در بیشتر کشورهای دنیا رونق پیدا کرده است اما 92 درصد از فراورده های تولیدی در داخل کشورهای تولید کننده روغن زیتون مصرف می شود.
بالاترین میزان تولید و مصرف روغن زیتون در کشورهای حوزه مدیترانه متمرکز می باشد. بیشترین تولید روغن زیتون در جهان مربوط به اتحادیه اروپا به ویژه کشور اسپانیا می شود. در این کشورها اسپانیا با 43 درصد، ایتالیا با 33 درصد، یونان 21 و پرتقال 3 درصد بالاترین آمار تولید روغن زیتون را دارا می باشند .
مصرف سرانه روغن زیتون در جهان 500 گرم می باشد که میزان مصرف سرانه ان در کشورهای حوزه مدیترانه به طور متوسط 10 کیلوگرم می باشد، لذا کشورهای حوزه مدیترانه برگترین مصرف کنندگان روغن زیتون می باشند.

کنسرو زیتون

از قرار گرفتن زیتون در محلول مناسب آماده شده از سرکه و آب نمک کنسرو زیتون تهیه می شود.

جدول مشخصات دستگاه ها ی کنسرو زیتون

شمارهنوع دستگاهتوان مصرفی(کیلو وات)تعداد
1گرید یا درجه بندی محصولات1.51
2گل گیر خیار ودم گیر زیتون1.51
3شستشو وگل گیر تمام اتوماتیک1.51
4وان آماده سازی تمام استیل0.752
5میز کار چرخ دار –1
6خط پرکن اتوماتیک برای خیارو زیتون و سیر41
7خط بازرسی و توزین تمام استیل0.751
8مخازن آماده سازی آب نمک22
9خط شستشو و استریل شیشه تمام استیل0.751
10شوت برگردان1
11خط محلول ریز در قوطی و شیشه تمام استیل0.751
12دربند اتوماتیک شیشه2.51
13نوار ورودی به تونل پاستوریزاتور تمام استیل0.751
14پاستوریزاتور دوشی تمام استیل121
15تونل خشک کن1.51
16بسته بندی( شرینگ پک)121

روغن زیتون

برای استخراج مکانیکی روغن از میوه زیتون از سه سیستم استفاده می شود:

 1. پرس کردن
  پرس کردن از قدیمی ترین و معمولترین روش ها برای روغن کشی از زیتون است.
 2. جداسازی سانتریفیوژی
  در جداکننده های سانتریفیوژی سرعت چرخش زیاد دستگاه سبب جداشدن دوفاز سبک ( روغن) و فاز سنگین ( فاز آبی ) می شود.
 3. صاف کردن
  در استخراج به روش صاف کردن تعدادی از صفحات فولادی یا تیغه ای در خمیری که از له کردن میوه زیتون تهیه شده فرو رفته و وقتی بیرون می اید روغن از تیغه ها می چکد.

قبل از روغن کشی ، ابتدا میوه ها باید تمیز و آماده شوند. این عمل توسط خارج کردن شاخه ها و برگها ، آشغال و هرگونه موادی که ممکن است به تجهیزات صدمه بزند انجام کی شود. سپس میوه ها شسته می شوند تا گرد و خاک و آلدگیهای کشاورزی از بین برودو اسیاب می شوند تا به صورت خمیر زبری در آید. در این مرحله ترکیبات تلخ توسط عمل آنزیمی شکسته شده و ترکیبات تند کاهش می یابد در حالی که ترکیبات دوقطبی و توکوفرولها در روغن زیاد می شوند. اگر عمل انزیمی به طول انجامد ترکیبات دوقطبی به ترکیبات محلول در آب تجزیه و از روغن خارج شده و سبب کاهش پایداری روغن در مقابل اکسیداسیون می شوند.
آسیاب کردن سبب آزاد شدن روغن از سلول های روغنی شده و قطرات کوچک روغن بهم پیوسته و تشکیل قطرات بزرگ را می دهند. به این ترتیب میوه برای روغن کشی آماده می شود. باقیمانده جامد و آب که از روغن کشی توسط پرس بجا مانده قبل از تخلیه در فاضلاب باید تصفیه شود.
اگر روغن از نظر طعم و بو و اسیدهای چرب ازاد مناسب برای مصرف باشد، روغن صاف می شود تا ناخالصیهای جامد و آب از آن جدا گردد. در غیر این صورت به قسمت تصفیه فرستاده می شود. باقیمانده روغنکشی( تفاله ) که دارای تا 8 درصد روغن است قبل از انتقال به قسمت روغن کشی با حلال در یک خشک کن، خشک و سپس با حلال روغن کشی می شود.
تصفیه روغن زیتون به طریق تصفیه قلیایی و یا تصفیه فیزیکی انجام می شود. تصفیه روغن تفاله که اسیدیته آن در حدود 10 درصد است اساسا توسط تصفیه فیزیکی انجام می شود.

در زیر به بررسی دقیق تر هر یک از مراحل تولید روغن زیتون می پردازیم :

 • نگهداری
  میوه زیتون باید در شرایط مناسب نگهداری کرد. انبار کردن ، نگهداری زیتون در شرایط نامناسب از مرغوبیت روغن ان می کاهد. زیرا چربی در گوشت میوه های چربی دار زیتون کاملا ظریف در بافت آب دار پراکنده است و بدین جهت به تعرض آنزیم ها آمادگی زیاد دارد. میوه زیتون در حضور آب یا رطوبت در معرض خطر تاثیر انزیم ها با میکرو ارگانیسم هایی قرار دارد که چربی را مورد حمله قرار داده و آنها را هر چه بیشتر به اسیدهای چرب آزاد و گلیسیرین تجزیه می نماید.
  باید تا حد امکان بلافاصله پس از برداشت ( حداکثر 24 تا 48 ساعت) میوه زیتون، عمل روغن کشی انجام گیرد تا کیفیت روغن حفظ شود چرا که میوه نرم و رسیده در مقابل صدمات مکانیکی و الودگی ها بسیار حساس می باشد. از این رو تاخیر در عملیات استخراج روغن، موجب کاهش شدید کیفیت روغن می شود. شرایط مناسب نگهداری میوه زیتون و برخی از ویژگی های فیزیکی ان در جدول زیر ارائه شده است.جدول شرایط مناسب نگهداری و برخی ویژگی های فیزیکی میوه زیتوندما10 درجه سانتیگرادرطوبت85-90 درصدمدت زمان نگهداری4-6 هفتهنقطه انجماد104–  تا 204– درجه سانتیگراد
  گرمای ویژه0.84بهترین شرایط برای نگهداری زیتون ها، قرار دادن آنها در یک اتاق خنک و با تهویه مناسب با لایه ای به ضخامت 20 – 30 سانتیمتر در جعبه های پلاستیکی مشبک می باشد. تحت این شرایط تغییرات کیفی نامطلوب در روغن به حداقل می رسد. بطور معمول با افزایش زمان نگهداری، میزان ترکیبات بودار و پلیفنل در روغن کاهش یافته و اسیدیته و پراکسید به آهستگی افزایش می یابد.
 • خرد کردن زیتون
  با عمل خرد کردن ف بافت های گیاهی پاره می شوند و قطرات روغن محتوی در سلول را به طور کامل آزاد می کنند. در این عمل هر چه میوه ریز تر باشد مایع بدست امده لطیف تر و یکنواخت تر می شود و خمیر حاصل شده آماده ماشین پرس می گردد.دونوع ماشین معمولا برای خرد کردن مورد استفاده قرار می گیرد :
  1. آسیاب سنگی یا غلطکی
  2. آسیاب فلزی
  مت خرد کردن در روش استفاده از آسیاب سنگی نباید از 20 تا 30 دقیقه بیشتر شود زیرا مخصوصا اگر غلطک سنگین باشد منجر به خرد شدن خیلی ریز ذرات خمیر می شود که باعث گیر کردن خرده های ریز میوه در سوراخ های غلطک می شود و در نتیجه بر روی میزان کل روغن استخراجی اثر منفی می گذارد.
  دمای خمیر زیتون با توجه به روش های مختلفی که برای خرد کردن زیتون استفاده می شود متفاوت است. اگر دمای اتاق 14-15 درجه سانتیگراد باشدف دمای خمیر زیتون بدست امده توسط آسیاب سنگی 18 -19 درجه سانتیگراد و دمای خمیر زیتون بدست آمده با خرد کن فلزی 27-30 درجه سانتیگراد می باشد.در خردکن های فلزی به علت ایجاد گرمای بیشتر امکان تشکیل امولسیون و در نتیجه کاهش راندمان استخراج زیاد تر است.
 • مالش دادن
  برای افزایش بازدهی و تسریع در استخراج روغن از میره زیتون، آنرا مالش می دهند. در طی خرد کردن و مالش دادن سلول های خمیر زیتون از هم گسسته شده و اندازه قطرات روغن افزایش می یابد. مالش دادن خمیر زیتون در طی مراحل استخراج روغن ممکن است چندین مرتبه تکرار شود. بطور معمول بعد از مالش دادن خمیر زیتون، ان را به وسیله چرخ گوشت مجددا خرد می کنند.
  در این مرحله ترکیبات تلخ توسط آنزیمی شکسته شده و ترکیبات تند کاهش می یابد در حالی که ترکیبات دوقطبی و توکوفرول ها در روغن زیتون زیاد می شوند. اگر عمل آنزیمی به طول انجامد ترکیبات دوقطبی به ترکیبات محلول در آب تجزیه و از روغن خارج شده و سبب کاهش پایداری روغن در مقابل اکسیداسیون می شود.
 • جداسازی فازهای جامد و مایع
  برای روغن کشی میوه نباید نارس یا زیاد رسیده باشد . اگر میوه ای که هنوز خوب نرسیده است مورد استفاده روغن کشی قرار گیرد میزان روغن حاصل کم و طعم آن تلخ خواهد بود. روغنی که از زیتون زیاد رسیده ، بدست می آید شیرین و دارای رنگ مایل به زرد است. اگر میوه زیاد رسیده باشد از میزان روغن آن کاسته می شود. بطورکلی روغن بدست آمده از میوه های نارس و یا زیاد رسیده چندان مرغوب نیست.
  خمیر زیتون حاوی سه فاز مختلف روغن، تفاله و آب گیاهی است که باید برای استخراج روغن آنها را با روش صحیح از هم جدا نمود. همانطور که گفته شد عموما از سه روش پرس کردن، سانتریفیوژ و پرکولاسیون( صاف کردن) یا روش ترکیبی برای جداسازی استفاده می شود.
  هسته زیتون هم که جزو فاز تفاله می باشد در این مرحله جدا می شود.
  سیستم های فشاری فرآیندی غیر پیوسته با ظرفیت پایین می باشد در حالی که سیستم سانتریفیوژ روشی پیوسته بوده و اغلب بصورت ترکیبی با روش پرکولاسیون استفاده می گردد. در سیستم سانتریفیوژ نوع سه فازی، ازآب گرم 20-30 درجه سانتیگراد برای بهبود جریان پذیری و جداسازی روغن استفاده می شود. مقدار آب افزوده بر روی بازدهی روغن و میزان ترکیبات فنلی آن تاثیر می گذارد زیرا بخشی از ترکیبات فنلی همراه پساب از دست می رود. در سیستم های فشاری و سانتریفیوژی با حجم زیادی از پساب و در نتیجه آولدگی و مشکلات زیست محیطی و هزینه های مرتبط با آن مواجه هستیم. البته در سیستم های سانتریفیوژی جدید ( نوع دو فازی ) نیاز به افزودن آب نمی باشد. بازدهی استخراج روغن بطور تجاری 80-90 درصد می باشد. روش های مختلف استخراج روغن بر روی ویژگی های کیفی محصول نهایی اثر می گذارد.

روش های روغن کشی از زیتون

 1. پرس کردنپرس کردن از قدیمی ترین و معمول ترین روش های برای روغن کشی از زیتون است. روغن بدست امده از پرس اول فوق العاده مرغوب بوده و در اروپا به روغن پروانس موسوم است. تفاله روغن دار باقیمانده را خرد نوده و دوباره با فشار و حرارت زیاد می فشارند، تفاله را می توان سه تا چهار بار بدین ترتیب فشرد. تفاله هایی که در مرحله آخر باقی می مانند هنوز 8-15 درصد روغن دارند که معمولا به وسیله حلال ( سولفور کربن) استخراج می شود. این روغن که حاوی مقداری از حلال در خود می باشد به روغن زیتون گوگردی یا به طور کلی فوتس زیتون مرسوم است که برای مصارف صابون سازی و سایر مقاصد صنعتی به کار می رود.
  روغن زیتون گوگردی که به نام روغن سانسا یا اروژونیز خوانده می شود دارای رنگ تیره و مقدار زیادی اسیدهای چرب آزاد می باشد. استخراج روغن توسط پرس ممکن است با پرس های خیلی ابتدایی و قدیمی که نیروی دست کارگران و یا حیوانات کار می کنند و یا توسط پرس هیدرولیکی ابتدا عملیات پاک سازی توسط الک کردن و شستشو با آب انجام گرفته سپس یک پرس ملایم و آنگاه پرس با فشار بیشتر صورت می گیرد و در انتها باقیمانده تفاله توسط حلال روغن گیری می شود.در زیر مراحل مختلف استخراج روغن با استفاده از سیستم پرس نشان داده شده است.مراحل مختلف استخراج روغن زیتون با استفاده از سیستم پرسمزایای استفاده از این روش عبارتست از :
  • سرمایه گذاری محدود
  • ماشین های مورد نیاز بسیار ساده و کم هزینه هستند.
  • توان الکتریکی کمی نیاز دارد و همچنین مصرف انرژی ان بسیار کم است.
  • تفاله بدست آمده در این روش رطوبت بسیار پائینی دارد.
  • مقدار خیلی کمی آب گیاهی تولید می شود که حاوی روغن بسیار کمی می باشد.معایب این روش به شرح زیر می باشد :
  • ماشین های مورد استفاده فضای بسیار زیادی را اشغال می کنند.
  • نیاز به کارگر و نیروی کار زیاد دارد.
  • این سیستم بصورت غیر مداوم کار می کند.
 2. سانتریفیوژ کردندر سانتریفیوژ از نیروی گریز از مرکز استفاده می شود. جداکردن سیستم های ناهمگن که محتویات آنها دارای وزن مخصوص متفاوت می باشند، جداسازی فاز جامد از فاز مایع و بالعکس و نیز جداسازی فاز مایع از فاز گاز با استفاده از سانتریفیوژ امکان پذیر است.
  استفاده از جداکننده ها یا دکانترهای سانتیفیوژی در بازیابی روغن، مراحل پخش کردن خمیر زیتون بر وری کیسه های پرس و جا دادن کیسه های پرس و جا دادن کیسه ها در داخل صفحه پرس که وابسته به کار کارگری است را حذف نموده است. استفاده از دکانتر سانتریفیوژی همچنین سبب مداوم بودن فرآیند و تولید بالاتر شده است. قدرت سانتریفیوژ بیش از 3000 تا 10000 دور در دقیقه می باشد.
  در شکل زیر مراحل استخراج روغن با استفاده از روش سانتریفیوژ آورده شده است:نمودار استخراج روغن با استفاده از روش سانتریفیوژ
 3. روش پرکولاسیون ( فیلتراسیون انتخابی)در استخراج روغن به روش پرکولاسیون ، صفحات استیل وارد خمیر زیتون می شوند و به دلیل تفاوت فشار سطحی فازهای مایع در خمیر، سطح این صفحات با روغن پوشیده می شود و از لوله های تعبیه شده در صفحات روغن به خارج هدایت می شود .در واقع تحت شرایط عملیاتی فشار بین سطحی روغن کمتر از پساب گیاهی می باشد و سطح صفحات فلزی با پوسته ای از روغن پوشش داده می شود.
  میزان بازده استخراج روغن در این روش تا حد زیادی بستگی به خصوصیات رئولوژیکی خمیر زیتون دارد. روغنی که از این روش به دست می آید دارای کیفیت بسیار خوبی است و تا حدی خصوصیات طبیعی خود را مخصوصا ترکیبات پلی فنلی را حفظ کرده است. همچنین از آنجا که استخراج روغن در این روش در دمای اتاق صورت می پذیرد و از آب برای رقیق نمودن استفاد نمی گردد احتمال آلودگی وجود ندارد.
  نمودار استخراج روغن به روش پرکولاسیون در شکل زیر نشان داده شده است :مراحل استخراج روغن به روش پرکولاسیون

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

یکی از عوامل مهم در مورد این محصول نزدیکی به بازار مصرف است که در برخی موارد نسبت به نزدیکی به محل تامین مواد اولیه ارجحیت دارد. با این وجود چنانچه با در نظر گرفتن نزدیکی به بازار مصرف کارخانه در نزدیکی محل هایی مستقر شود که مواد اولیه در دسترس هستند در هزینه های حمل و نقل صرفه جویی خواهد شد.
همچنین با توجه به اینکه کشت زیتون در سال های اخیر از 13 استان شمالی به 23 استان تعمیم یافته است. مناطق مهم زیتون کاری ایران در ذیل آمده است. ( البته نام بردن استان های زیر به معنای امکانات موجود کشور نیست و ممکن از با بررسی های بیشتر امکان تولید و فراورش این محصول در نقاط دیگری از کشور هم وجود داشته باشد.)

 • استان گیلان : رودبار، منجیل، طارم، رستم آباد و لوشان از مناطق زیر کشت زیتون در استان گیلان می باشد.
 • استان گلستان : در گرگان زیتون را ” زد” و ” چوب سید ” می نامند .
 • استان مازندران
 • استان زنجان و قزوین
 • استان خوزستان
 • استان فارس
 • استان کهکیلویه و بویر احمد
 • استان کرمانشاه

که ازبین استان های مذکور سه استان قزوین، زنجان و گیلان بیشترین حجم تولیدات را به خوداختصاص داده اند.
حال با توجه به نکاتی له در بالا ذکر شد ما تولید در استان هایی را که بالاترین میزان تولید زیتون را دارند ( به دلیل هزینه در هزینه های حمل ونقل ) پیشنهاد می نماییم .

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید