مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

سرمایه

سرمایه چیست

سَرمایه (به انگلیسی: Capital) در علم اقتصاد، عبارت است از حق صاحبان یک مؤسسه نسبت به باقیمانده دارایی مؤسسه مذکور. در علم حقوق مالی، عبارت است از وثیقه بستانکاران شرکت و یا حق صاحبان یک موسسه نسبت به باقیمانده دارایی موسسه مذکور پس از انحلال یا تصفیه موسسه. در علم مالی عبارت است از دارایی استفاده شده جهت تولید ثروت بیشتر یا ایجاد و توسعه یک کسب و کار جدید.[۱]
از نظر حسابداری این مبلغ از کم کردن بدهی‌های مؤسسه از جمع دارایی آن بدست می‌آید. بعبارت دیگر پس از پرداخت تمام بدهی‌ها و تعهدات یک مؤسسه آنچه از دارایی باقی می‌ماند متعلق به صاحب یا صاحبان سرمایه مؤسسه است.

به‌طور کل سرمایه از دو طریق افزایش میابد:
• سرمایه‌گذاری شخصی
• سود حاصل از عملیات مؤسسه

انواع سرمایه
بر اساس نوع شرکت سرمایه به سه طریق مطرح می‌گردد:
• در شرکت‌های فردی سرمایه متعلق به یک فرد (صاحب مؤسسه) می‌باشد.
• در شرکت‌های غیر سهامی سرمایه متعلق به دو یا چند شریک می‌باشد.
• در شرکتهای سهامی سرمایه به تعدادی سهم تقسیم می‌گردد.

مفهوم سرمایه چیست؟
هر نوع دارایی های مالی یا ارزش دارایی های مالی نظیر وجه نقد موجود در حساب‌های بانکی، همین‌طور کارخانه‌ها، ماشین آلات و تجهیزاتی که برای تولید در اختیار شرکت هاست، سرمایه گفته می‌شود.
سـرمایه می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. معنی دقیق آن به مفهومی که واژه سـرمایه در آن مورداستفاده قرار می‌گیرد، بستگی دارد. عموماً، به منابع مالی مورداستفاده سـرمایه گفته می‌شود. شرکت‌ها و جوامعی که سـرمایه بیشتری دارند از سایر رقبای خود با سـرمایه کمتر، عملکرد بهتری خواهند داشت.

توضیحات مدیر مالی در مورد سـرمایه
سـرمایه با پول فرق دارد. پول صرف خرید کالاها و خدمات مصرفی می‌شود. ولی سرمایه طول عمر بیشتری دارد و برای تولید ثروت در سرمایه گذاری به کار می‌رود. مثال‌های سـرمایه شامل اتومبیل، حق ثبت اختراع، نرم‌افزارها و برندها می‌شود. همه این‌ها داده هایی هستند که به کمک آن‌ها می‌توان ثروت آفرید. اگرچه از سرمایه برای تولید ثروت استفاده می‌شود اما می‌توان سـرمایه را با یک هزینه ماهیانه یا سالیانه برای تولید ثروت اجاره کرد.
سرمایه به‌تنهایی و تا زمانی که تولید نشده باشد، وجود خارجی ندارد. پس برای تولید ثروت، سرمایه باید با نیروی کار افرادی که می‌پذیرند وقت و مهارتشان را در ازای دریافت پول در اختیار شما قرار دهند، ترکیب شود. چنانچه شما از مصارف کنونی سـرمایه خود چشم‌پوشی کنید و بر روی مواردی که گفته شد سـرمایه گذاری کنید، می‌توانند از شکوفایی بزرگ‌تری در آینده لذّت ببرند.

سرمایه به خاطر حقوق مالکیت ارزش بالایی دارد. اشخاص یا شرکت‌ها نسبت به سـرمایه خود و نحوه استفاده از آن، ادّعا مالکیت خواهند داشت. آن‌ها همچنین می‌توانند مالکیت سـرمایه خود را به شخص یا شرکت دیگری واگذار کرده تا پروسه فروش ادامه پیدا کند. معمولاً قوانین موجود، نحوه استفاده از سـرمایه را محدود و منافع آن را کاهش می‌دهد، البته این محدودیت باهدف بهره‌مندی بیشتر همه افراد جامعه از آن منافع انجام می‌شود. به‌طور مثال، وقتی شما سهامی را که از زمان خریدتان با افزایش ارزش مواجه بوده می‌فروشید، باید مالیات فروش آن را پرداخت کنید. این مالیات برای اهداف عمومی مورداستفاده قرار می‌گیرند.
مفهوم Capital یا سرمایه در علم اقتصاد

سَرمایه نقدی و غیر نقدی
سـرمایه ممکن است نقدی باشد یا غیر نقدی. سرمایه نقدی که اکثر شرکت های سهامی دارند وجه نقد است. سـرمایه غیر نقدی مال یا امتیاز یا عملی است که شرکاء در ازاء قیمت سهام خریداری شده می پردازند.

انواع سرمایه در اقتصاد
•سرمایه در گردش:
آن مقدار دارایی جاری که از محل منابع مالی بلند مدت تامین شده باشد.
•سرمایه ثابت:
در اقتصاد مارکسیستی آن بخش از سرمایه که به صورت وسایل تولید، ابزار کار و موادخام نمود می یابد.
•سرمایه ربایی:
در اقتصاد مارکسیستی آن بخش از سرمایه است که صرفاً در حوزه گردش پول، و بدون هیچگونه فعالیتی در فرآیندهای تولید و توزیع کالا، جریان یابد.
•سرمایه سهمی:
کل سرمایه گذاری صاحبان یک واحد اقتصادی از راه خرید.

انواع مدرن سَرمایه
سرمایه مالی
سـرمایه مالی، که نشان دهنده تعهدات است و به عنوان پول برای تجارت حل و فصل می شود و متعلق به اشخاص حقوقی است. این در قالب دارایی های سـرمایه ای است که در بازارهای مالی معامله می شوند. ارزش بازار آن نه بر انباشت تاریخی سرمایه‌گذاری شده است، بلکه بر ادراک بازار از درآمد پیش بینی شده و ریسک آن است.

سرمایه طبیعی
سـرمایه طبیعی، که در محیط زیست ذاتی است و تامین ثروت انسانی را افزایش می دهد.

سرمايه اجتماعی
سـرمايه اجتماعی، كه در شركت خصوصي به عنوان بخشی از ارزش خالق یا ارزش برند شناخته می شود، اما مفهومی تر از روابط بین انسان ها با ارزش پولی است كه انگیزه اقدامات مشابه به پرداخت جبران خسارت است.

سرمایه آموزشی
سـرمایه آموزشی، که در اصل در دانشگاه ها تعریف شده است، همان جنبه تدریس و انتقال دانش است که در افراد یا روابط اجتماعی ذاتی نیست اما قابل انتقال است.

سرمایه انسانی
سـرمایه انسانی، یک اصطلاح گسترده است که عموماً شامل استعداد اجتماعی، آموزشی و فردی در ترکیب است. این در اقتصاد تکنیکی برای تعریف “رشد متعادل” استفاده می شود که هدف آن بهبود سـرمایه انسانی و همچنین سـرمایه اقتصادی است.

سرمايه عمومی
سـرمايه عمومی، يک سري مفاهيم است که تلاش مي کند تا سرمايه فيزيکي را که زيربناي آن در نظر گرفته شده است توصيف کند و توليد را با روش هاي نامشخص يا ضعيف حسابداري پشتيباني کند. این شامل کل دارایی های دولتی که برای ارتقای بهره وری صنعت خصوصی از جمله بزرگراه ها، راه آهن، فرودگاه ها، تاسیسات تصفیه آب، ارتباطات راه دور، شبکه های برق، خدمات انرژی، ساختمان های شهری، بیمارستان های عمومی و مدارس، پلیس، آتش نشانی حفاظت، دادگاه و… است. با این حال، تا زمانی که بسیاری از این دارایی ها به صورت عمومی یا خصوصی باشند این یک مشکل خواهد بود.

چرا سرمایه مهم است؟
کسب‌وکارها برای ساخت کارخانه‌های جدید، خرید تجهیزات جدید، توسعه محصولات جدید و ارتقای فناوری اطلاعات باید پول یا سـرمایه داشته باشند. هر صاحب کسب‌وکار یا مدیر ارشد مالی (CFO) در چنین مواقعی باید بررسی کند که آیا بازده‌ سرمایه‌گذاری از هزینه سَرمایه یا هزینه‌‌ای که برای سرمایه‌گذاری در پروژه لازم است، بیشتر است یا نه. صاحبان کسب‌وکار معمولاً روی پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری نمی‌کنند مگر اینکه بازده‌ سرمایه‌ی این پروژه‌ها بیشتر یا حداقل برابر با هزینه‌ای باشد که برای تأمین مالی آنها صرف می‌شود. هزینه‌سرمایه کلید همه‌ی تصمیمات تجاری است.

اساس کار کسب و کارها و تولید یا ارائه خدمات، سرمایه است. در واقع هر کاری نیازمند وجود سرمایه برای شروع است. بنابراین نیاز به دانستن مفهوم این واژه امری ضروری تلقی می شود. در این مقاله قصد داریم تا مفهوم سرمایه و اهمیت آن را بررسی کنیم.

تفاوت سرمایه با پول
پول عموماً صرف خرید کالا یا خدمات مصرفی مجموعه می شود. اما سرمایه بقای بیشتری داشته و برای تولید ثروت در سرمایه گذاری و ارزش آفرینی صرف می شود. اگر بخواهیم یک ویژگی شاخص برای سرمایه بیان کنیم، می توان گفت : سرمایه ها قابلیت تبدیل به یکدیگر را دارند.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید