مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

سرمایه گذاری در راه اندازی پانسیون حیوانات خانگی

ایده راه اندازی پانسیون‌ حیوانات خانگی

ایده راه اندازی پانسیون‌ حیوانات خانگی

در این مراکز، انواع اسباب‌بازی‌‌، لباس، کفش و غذاهای مخصوص خارجی وجود دارند و خدمات آرایشی و پیرایشی هم‌چون کوتاه کردن مو و ناخن و بال، شستشو و نیز معاینات دامپزشکی ارائه می‌شود. تبلیغات این مراکز در دنیای مجازی صورت می‌گیرد.
دویچه وله در گزارشی با موضوع پانسیون‌های نگاه داری حیوانات خانگی در تهران، به امکانات عرضه شده در این مراکز و هزینه‌های آن ها پرداخته است. این پانسیون‌ها که در شمال شهر قرار دارند، در اصل برای نگاه داری این حیوانات در غیاب صاحبان‌شان دایر شده‌اند اما خدماتی چون فروش وسایل خور و خواب، نظافت و بهداشت و یا آموزش و تربیت سگ و گربه را نیز ارائه می‌دهند.

به گزارش تیک ، در گزارش ها از این پانسیون‌ها با نام “هتل” یاد شده است؛ هتل‌هایی که بر حسب امکانات و سرویس‌های خود تا سطح “هتل پنج ستاره” نیز ارتقاء می‌یابند. شهروند می‌نویسد که این شغل نوظهور به سرعت در حال گسترش است.

در این مراکز، انواع اسباب‌بازی‌‌، لباس، کفش و غذاهای مخصوص خارجی وجود دارند و خدمات آرایشی و پیرایشی هم‌چون کوتاه کردن مو و ناخن و بال، شستشو و نیز معاینات دامپزشکی ارائه می‌شود. تبلیغات این مراکز در دنیای مجازی صورت می‌گیرد.

هزینه‌ها بر اساس کیفیت خدمات و محل پانسیون تعیین شده‌اند. سرویس برخی از آنها به چند قفس و مقداری خوراک محدود می‌شود که در این صورت، هزینه نگاه داری حیوانات روزانه ۵ تا ۱۰ هزار تومان است. در پانسیون‌های لوکس اما بهای نگاه داری به روزی ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان می‌رسد. این قیمت‌ها مربوط به سگ و گربه هستند و مخارج نگاهداری جوندگان و پرندگان ارزان‌تر است.

شهروند می‌نویسد که هزینه مراقبت روزانه از جوندگان و پرندگان، بین ۲ تا ۱۰ هزار تومان است: «شاغلان مالک حیوان خانگی به صورت ماهانه حداقل ۶۰ هزار و حداکثر ۲ میلیون تومان برای نگاهداری حیوانات‌شان هزینه می‌کنند.»

دوره‌های آموزشی و پرورشی

در این پانسیون‌ها دوره‌های آموزشی نیز برگزار می‌شود. مربی مرکزی در الهیه گفته است که سگ‌ها و گربه‌ها در این دوره‌ها در دو مرحله مقدماتی و پیشرفته تربیت می‌شوند: «در دوره مقدماتی دستورهای ضروری به توله‌ها آموزش داده می‌شود مثل این که کجا دستشویی برود، فرامین بکن و نکن را یاد بگیرد و اوامر صاحبش را بفهمد. مرحله پیشرفته برای اصلاح رفتار حیوان، افزایش اعتماد به نفس او، از بین بردن ترس‌هایش و ترک عادت‌هایی مثل صمیمیت با غریبه‌هاست.»

نرخ دوره یک ماهه کلاس‌های مقدماتی ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و نرخ کلاس‌های ۱۲ جلسه‌ای پیشرفته یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و۵۰۰ هزار تومان است. این پانسیون‌ها برای صاحبان حیوانات نیز دوره‌های آموزشی دارند تا به آن ها چگونگی تشویق و تنبیه حیوان، تفاوت نژادها و باید و نباید رفتار با حیوان را یاد بدهند. هر جلسه آموزش مالکان، ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

در پانسیون‌های مربوطه، آرایشگاه‌های مخصوص حیوانات نیز به راه هستند؛ آرایشگاه‌هایی که کوتاه کردن ناخن، چیدن بال و سوهان زدن نوک پرنده و مدل دادن به موی سر و تن سگ و گربه را انجام می‌دهند. صاحبان حیوانات برای انتخاب مدل مو، از ژورنال‌های خارجی موجود در پانسیون‌ها استفاده می‌کنند. نرخ پایه آرایش سگ کوچک ۲۵ هزار تومان، سگ بزرگ ۳۵ هزار تومان و گربه ۳۰ هزار تومان است.

خدمات جفت‌یابی و جفت‌گیری

یافتن جفت از دیگر سرویس‌های این پانسیون‌هاست. یک دامپزشک بر روند تولید مثل حیوانات با یافتن جفتی سالم و هم نژاد نظارت می‌کند و البته این امر با انتخاب مالکان و از طریق آلبوم‌هایی انجام می‌شود که از عکس و شناسنامه انواع حیوانات داوطلب تهیه شده است.

برخی از این پانسیون‌ها خدمات کاشت میکروچیپ (برای گم نشدن حیوان) و ثبت رسمی نژاد حیوان‌ را هم ارائه می‌دهند که بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد. قیمت نوزادان سگ و گربه در پانسیون‌ها حداقل حدود ۵٠٠‌ هزار تومان و حداکثر به ٢ تا ٣‌میلیون تومان برای نژادهای کمیاب‌تر می‌رسد.

اصلی‌ترین تعهدات پانسیون‌های یاد شده، شامل تمیز کردن به موقع قفس‌های نگاهداری، بهداشت حیوان، استاندارد بودن خوراک و چکاپ‌های دامپزشکی می‌شوند. صاحب یک پانسیون در منطقه ده تهران به شهروند گفته است: «حیوان خانگی به دلیل وابستگی به مالک خود اگر مدتی طولانی در جای دیگر نگاهدای شود، دچار افسردگی و بی‌غذایی می‌شود. اگر پرنده باشد آواز نمی‌خواند یا پرهایش می‌ریزد. به همین دلیل پانسیون‌ها از پذیرش بیش از یک ماه حیوان به دلیل دردسرهای احتمالی خودداری می‌کنند.»

ملزومات راه‌اند‌‌ازی

برای راه‌اند‌‌ازی یک فروشگاه حیوانات خانگی یا «پت‌شاپ» ابتد‌‌ا باید‌‌ د‌‌نبال مکان مناسب گشت؛ مکانی که همسایگان د‌‌ر آن اعتراضی به حضور حیوانات ند‌‌اشته باشند‌‌ و اگر چنین مکانی پید‌‌ا شود‌‌ اجاره یا خرید‌‌ آن هزینه‌بر است. هزینه اجاره یک مغازه 15 تا 40 متری د‌‌ر بلوار خلیج فارس که بورس حیوانات خانگی هم محسوب می‌شود‌‌ از ماهی 2 تا 5 میلیون تومان متفاوت است، البته این هزینه د‌‌ر مغازه‌های د‌‌رون شهری نصف می‌شود‌‌. به همین د‌‌لیل راه‌اند‌‌ازی سایت‌های اینترنتی خرید‌‌ و فروش حیوانات خانگی بسیار به صرفه‌تر است، چرا که می‌توان آگهی خرید‌‌وفروش حیوانات خانگی را د‌‌ر این سایت‌ها د‌‌رج کرد‌‌ و نیازی به نگهد‌‌اری حیوانات نیست و نیز می‌توان از منزل شخصی برای نگهد‌‌اری برخی حیوانات برای فروش د‌‌ر سایت استفاد‌‌ه کرد‌‌ و از هزینه‌ها کاست.

از سوی د‌‌یگر نگهد‌‌اری و فروش لوازم جانبی نگهد‌‌اری از حیوانات خانگی مانند‌‌ انواع قفس، خوراک و د‌‌اروها و وسایلی چون قلاد‌‌ه و ابزار بازی و… نیز بسیار سود‌‌آور است و به سرمایه اولیه کمتری هم احتیاج د‌‌ارد‌‌، تا جایی که با 20میلیون و یک اتاق د‌‌ر منزل شخصی، می‌توان سایت اینترنتی برای فروش این محصولات پرطرفد‌‌ار راه‌اند‌‌ازی کرد‌‌ که بیشتر این 20میلیون هم هزینه خرید‌‌ عمد‌‌ه وسایل مورد‌‌ نیاز است.د‌‌ر این میان خد‌‌ماتی چون جفت‌یابی، آرایشگاه، شست‌وشو، د‌‌رمان و پانسیون نگهد‌‌اری از موارد‌‌ی است که می‌توان روی آنها به‌عنوان خد‌‌مات جانبی، سرمایه‌گذاری خوبی انجام د‌‌اد‌‌. نرخ پانسیون (محل نگهد‌‌اری حیوانات خانگی و مراقبت از آنهاست) روزانه 17هزار تومان تا وزن 10 کیلوگرم است. به این ترتیب می‌توان با ایجاد‌‌ سرمایه‌های اولیه و تحقیق د‌‌ر خصوص نحوه نگهد‌‌اری حیوانات خانگی نیز به راحتی کسب د‌‌رآمد‌‌ کرد‌‌.

د‌‌رد‌‌سرهای راه‌اند‌‌ازی

حیوانات خانگی چه از د‌‌سته جوند‌‌گان و پرند‌‌گان باشند‌‌ چه از د‌‌سته چهارپایان مانند‌‌ هر موجود‌‌ زند‌‌ه‌ای د‌‌ر خطر بیمار شد‌‌ن قرار د‌‌ارند‌‌؛ بیماری‌هایی که اگر د‌‌ر فروشگاه حیوانات خانگی میان حیوانات اپید‌‌می شود‌‌، می‌تواند‌‌ د‌‌رد‌‌سرهای زیاد‌‌ی را برای فروشند‌‌ه ایجاد‌‌ کند‌‌ و د‌‌ر برخی موارد‌‌ حتی سرمایه‌های او را بر باد‌‌ د‌‌هد‌‌. هاری، د‌‌یستمپر (نوعی تب) و پاروا (نوعی ویروس) از مهم‌ترین بیماری‌های سگ‌ها است که می‌تواند‌‌ به انسان هم منتقل شود‌‌. از سوی د‌‌یگر، انگل‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها می‌توانند‌‌ د‌‌ر حیوانات ایجاد‌‌ بیماری کنند‌‌ و کرم‌ها نیز می‌توانند حیوانات خانگی را به بیماری مبتلا کنند‌‌. کنه‌ها و شپش‌ها نیز از جمله مشکلاتی هستند‌‌ که می‌تواند‌‌ پت شاپ‌ها را به د‌‌رد‌‌سر د‌‌چار کند‌‌. بنابراین برای رعایت بهد‌‌اشت میان حیوانات به هزینه‌های اضافی نیاز است و باید‌‌ مقد‌‌اری سرمایه هم برای د‌‌رمان احتمالی حیوانات پس انداز شود. د‌‌ر این میان اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس فروشگاه حیوانات خانگی نیز با د‌‌رد‌‌سرهای نوع خود‌‌ همراه است. مجوز از شهرد‌‌اری مناطق، سازمان محیط زیست و سازمان د‌‌امپزشکی ایران کار را برای د‌‌ایر کرد‌‌ن پت شاپ‌ها سخت می‌کند‌‌، اما د‌‌ر هر حال این قوانین همه ساله د‌‌ر حال تغییرند‌‌ و گاهی سختگیرانه‌تر و گاهی آسان‌تر می‌شوند‌‌.

پرندگان زینتی

این کار به علاقه نیاز داره اگه زیرزمین یا اتاق های خونتون عالیه حتما برید سراغش وسایل زیادی نمیخواد یه قفس که خودتونم میتونید با خرید توری ریز و چوب درستش کنید و یه جفت پرنده نر و ماده مرغ عشق فنچ کاسکو سهره

کبوترها هم جزو حیواناتی هستند که بسیاری از مردم علاقه زیادی به داشتن آنها دارند اما کبوترها را نمی‌توان در قفس نگهداری کرد. یعنی می‌توان اما بهتر است که کبوتر آزاد باشد زیرا کبوترها باید بیرون از قفس و در حال پرواز باشند. کبوترها مانند پرنده‌های دیگر بی‌وفا نیستند و بعد از مدت کوتاهی به مکان زندگی خود عادت می‌کنند و تا آخر عمر در کنار صاحب خود می‌مانند و به قول کبوتربازها جلد می‌شوند. خلاصه کبوترها مانند پرنده‌های دیگر نیستند که بعد از یک عمر نگهداری به راحتی بروند و پشت سرشان را نگاه نکنند. بعضی از کبوترها به کبوترهای زینتی معروف هستند. این کبوترها بسیار زیبا و البته گران قیمت هستند.

پرورش فنچ راه راه

فنچ راه راه یکی از پرندگان کوچک با طول متوسط 9 سانتیمتر بومی چمنزارهای استرالیا می باشد. با توجه به اینکه کشور استرالیا دارای سیاست درهای بسته برای صدور حیوانات به خارج می باشد، اغلب فنچهایی که در خارج از این کشور دیده می شوند در استرالیا متولد نشده اند.

پرورش گربه پرشین

با وجود این‌که گربه پرشین از نژاد ایرانی بوده و در ایران پرورش می‌یابند از کشور اوکراین که مرکز اصلی پرورش حیوانات خانگی به مانند سگ و گربه است نیز وارد می‌شود پرورش گربه در خانه صورت می‌گیرد، زیرا باید به طور دائم به آن رسیدگی و محبت شود.

در رابطه با خانه، محل خواب، وسایل بازی و وسیله حمل‌ونقل گربه افزود: 95 درصد این محصولات وارداتی بوده و با دلار آزاد تامین می‌شود. هم‌چنین چند کارخانه غذای حیوان تولید می‌کند که کیفیت چندان مناسبی ندارد که هرکدام از اینها میتواند ایده شغلی مناسب جهت تولید و ممانعت خروج ارز از کشور باشد.

پرورش ماهی

در طول سال، افراد زیادی از طریق این کار درآمدهای خوبی به دست می آورند. همزمان با افزایش و تورم جمعیت، نیاز به مواد غذایی و پروتئین ها بیشتر می شود، در صورتی که مواد غذایی مانند ماهی که سرشار از پروتئین می باشد دور از دسترس است. تهیه و فروش مواد غذایی همیشه در هر کشوری یک کار برنده است. پرورش ماهی یک کسب و کار مطمئن است، در صورتی که در یک مکان مناسب انجام شود. اکثر مردم به دلیل این که ماهی دارای کلسترول کم و پروتئین زیادی است، طرفدار آن می باشند. انواع زیادی از ماهی برای پرورش وجود دارد (گربه ماهی، تیلاپیا ، ماهی قزل آلا، و غیره).

سنجاب

سنجاب ها حیواناتی هستند که سخت رام میشوند و برای رام شدنشان باید صبر و حوصله زیادی داشت. به طور متوسط مدت زمان رام کردن این حیوان به شش ماه تا یک سال میرسد.

سنجاب هایی که در ایران وجود دارند معمولاً ایرانی بوده و توسط شکارچیان غیرمجاز فروخته میشوند و دلالان از شکار سنجاب و قاچاق آن به روسیه و ترکیه سود زیادی میبرند. برای شناخت سنجاب اصیل از سنجاب های معمولی باید به دم آن توجه کرد. هر چه دم سنجاب پشمالوتر باشد نژاد آن اصیل تر است.

سگ

از دیر باز سگ بعنوان بهترین دوست انسان همواره در خدمت او بوده و با توانایی های خود آدمی را شیفته ی خود نموده است. امروزه در تمامی کشورها جهان ازجمله در ایران هر روز به تعداد دوستداران این حیوان افزوده میشود و علاوه بر نگهداری از آن بعنوان یک دوست خوب، در بسیاری از موارد جهت نگهبانی و حافظت از آن بهره گیری میشود. سگهای پلیس و امداد همواره در مواقع ضروری کارایی خود را بسیار دقیق و منظم نشان داده و توانسته اند جایگاه خاصی را بدست آورند.

از بین ۱۳۲ نژاد شناخته شده سگ تنها ۱۷ نژاد آن در ایران وجود دارند و بیشترین سگ های موجود در بازار داخل مربوط به کشورهای آلمان، ارمنستان، ترکیه، لهستان، بلژیک، انگلیس، استرالیا، چین و مالزی هستند. از معروف ترین نژادهای سگی که در بازار خرید و فروش میشود می توان به شین لو، بول داگ، دوبرمن، تری یر، ژرمن شفرد و شارپی اشاره کرد.

سگ ها را می توان به دو دسته سگ های نگهبان و سگ های آپارتمانی (زینتی) تقسیم کرد که قیمت های آن ها با توجه به کارایی شان متفاوت است.

بول داگ نیز از جمله پرطرفدارترین سگ هاست.

میمون

میمون نیز از دیگر حیواناتی است که فوق العاده باهوش بوده و طرفداران خاص خود را دارد و زود دست آموز میشود ولی در بازار فروش زیادی نداشته و بیشتر سفارشی است.

تولید جوجه

یکی از کسب و کارهای خوب و پر درآمد برای کارآفرینان جوان تبدیل تخم مرغ ها به جوجه های یک روزه و سپس فروش آن ها به مرغ داران می باشد.

همستر

همستر حیوانی است شبیه موش که دندان هایی بلند داشته و فاقد دم است. زادگاه این حیوان کشورهای کویری و خشک مثل سوریه و مصر است. همستر طلایی بیشترین استقبال را در میان سایر نژادهای این حیوان دارد. قیمت انواع همستر بین سه تا ۱۰ هزار تومان نوسان دارد.

این جونده بی آزار و سرگرم کننده نیز مدت زیادی نیست که برای خود در بین افراد خانواده خصوصا کودکان جایی برای خود باز کرده است . همستر شدت ترس کودکان و خانمها از موش را تاحد چشمگیری کاهش داده است . این حیوان زیبا و جذاب با حرکات خود به هنگام بازی بیننده را مجذوب خویش نموده و قدرت فراگیری خوبی خصوصا جهت پیدا کردن غذا در لابلای اشیا دارد. بیماری خاصی که انسان را تهدید کند ندارد و عموما یاد میگیرد که فقط در یک مکان دفع فضولات نماید.

خرگوش

اگرچه خرگوش‌ها حیواناتی مناسب برای نگهداری در خانه هستند اما باید در نظر داشت که این حیوان را نمی‌توان به مدت طولانی در قفس یا فضای تنگ و محدود نگه داشت. خرگوش نیاز به جست و خیز دارد و علاوه بر آن باید همیشه در حال حفر زمین باشد و برای خودش لانه بسازد. از این رو، توصیه می‌کنیم که خرگوش را فقط در خانه‌های ویلایی و حیاط‌دار نگهداری کنید و فضایی باز در اختیارش بگذارید.
خرگوش موجود بی‌آزار و بی‌ سر و صدایی است و برای کسی مزاحمت ایجاد نمی‌کند. خرگوش علفخوار و از زمره پستانداران است. خرگوش‌ها عاشق زندگی کردن در علفزار و درخت‌زارها هستند. یادتان باشد خرگوش‌هایی که در قفس نگه داشته می‌شوند بیش از خرگوش‌های فضای باز می‌خوابند. یعنی خرگوش‌های قفسی چیزی بین چهار تا هشت ساعت در روز خواب هستند اما این میزان خواب در خرگوش‌های آزاد به مراتب کمتر است چون مجبورند برای یافتن غذا تلاش و کوشش کنند.
خرگوش حیوانی زودرنج و خجالتی است. بنابراین خیلی زود وحشت‌زده می‌شود. برای اینکه خرگوش شما سر زندگی و شادابی بیشتری از خود نشان دهد اسباب‌بازی در اختیارش بگذارید تا مشغول بازی شود و ساعت‌ها شما و فرزندان‌تان را سرگرم کند.
راستی می‌دانستید که خرگوش مدفوع خود را می‌مکد و قادر به استفراغ نیست!؟ به همین دلیل کثافت‌کاری کمتری دارد.

و هر حیوانی که دوست دارید و میشه تو خونه نگهداری کرد.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید