مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

سرمایه گذاری در راه اندازی واحد تولیدی

فرآیند راه اندازی یک واحد تولیدی در کشور

ايجاد و تسهيل در راه ­اندازی واحدهای تولیدی از جمله شاخص‌های تعیین‌کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می‌توان به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی هر کشور پرداخت.

پژوهش خبری صدا وسیما: لازمه اجرايي شدن اهداف حمايت از توليد داخلي در کشور، استفاده از تمام ظرفيت­ های موجود براي ارتقاي توليد ملي است. اگر اقتصاد داخلي توليدمحور شود، به طور قطع فعالان اقتصادي به انجام فعاليت­ هاي مولد تشويق  مي­ شوند و از فعاليت ­هاي واسطه­ گري و ساير فعاليت­ هاي غير مولد فاصله خواهند گرفت. از سوي ديگر، لازمه تقويت توليد ملي در کشور افزايش بهره ­وري، بهبود  فضاي کسب­ وکار و جلب اعتماد سرمايه­ گذاران داخلي و خارجي و … است که همه اينها در گروی تسهيل در ايجاد کسب ­وکار و کوتاه نمودن مسير پر پيچ وخم سرمايه ­گذاري است؛ به عبارت ديگر، مي­توان گفت که تسهيل در بهبود و تقويت فضاي کسب­وکار همراه با تقويت و حمايت از توليد و بهره ­وري در کشور، زمينه­ ساز تحقق اهداف اقتصادي است که مدنظر قانونگذاران در اسناد بالا دستي و رسيدن به افق ايران در 1404 مي­ باشد.

از اين­­رو با کاهش موانع پيش و پس از ورود به چرخه توليد، ثبات سياسي و اقتصادي و همچنين بهبود شرايط حقوقي و مقرراتي، مي­توان مشارکت مردمي را در فعاليت­ هاي اقتصادي تقويت کرد و در نهايت شاهد بهبود عملکرد واحدهاي اقتصادي در کشور بود. بر این اساس، مجموعه ­اي از عوامل مختلف سياسي، اجتماعي و اقتصادي که از محدوده اختيارات مديران بنگاه ­هاي توليدي و اقتصادي فعلي و يا علاقمندان به تاسيس واحدهاي جديد توليدي و اقتصادي و هرگونه کسب ­وکار خارج و غيرقابل کنترل است، در بلندمدت مي تواند بر عملکرد واحدهاي فعال يا در شرف تاسيس موثر بوده و به امنيت سرمايه ­گذاري و امنيت اقتصادي در کشور منجر شوند.

اما، با وجود اهميت تسهيل و يا بهبود در ايجاد فضاي کسب­ وکار که زمينه ­ساز رشد اقتصادي است، متأسفانه جايگاه ايران در شاخص سهولت ايجاد کسب­ وکار چندان مناسب نيست و اين جايگاه گوياي نامساعد بودن اعتماد سرمايه ­گذاران داخلي و خارجي در تصمیم گیری برای ورود به بخش توليد است. از اين رو، گزارش زير به اختصار به شرايط و موانع ايجاد کسب­و­کار قبل از توليد و بعد از توليد با استناد به شاخص ­هاي جهاني، گزارش مرکز پژوهش ­هاي مجلس شوراي اسلامي و تجربيات اتحاديه ­هاي مختلف در راه ­اندازي يک واحد توليدي پرداخته است.

فرآیند ایجاد یک بنگاه اقتصادی

مجوز تاسیس و بهره ­برداری از یک واحد صنعتی يا بنگاه اقتصادي متناسب با حوزه و نوع فعاليت و محصول توليدي توسط سازمان­ هاي مختلف استاني از جمله صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزي، تعاون و رفاه، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، و… صادر می­گردد.

براي تبيين بهتر فرايند تاسيس يا صدور جواز فعاليت براي يک بنگاه اقتصادي ابتدا مي ­بايست تعريف مشخصي از بنگاه اقتصادي داشت، لذا براساس تعاريف؛ بنگاه، یک سازمان یا مجموعه ­ای از منابع است که در کنار یکدیگر، محصول (کالا یا خدمت) مشخصی را عرضه و ارائه می‌کنند و آن را با هدف کسب سود اقتصادی می‌فروشند. بنگاه با هدف عمر طولانی و فعالیت مستمر کسب­وکار تشکیل و تأسیس می‌شود.

همان‌طور که در تعریف مشخص شده، بنگاه باید با هدف کسب سود و فروش خدمات تأسیس شده باشد. بنابراین یک وزارتخانه یا یک سازمان مردم نهاد یا انجمن فرهنگی که محور اصلی آن کسب درآمد اقتصادی نیست، بنگاه محسوب نمی‌شود. نکته‌ی دیگر این‌که، لازم نیست بنگاه شخصیت حقوقی یا صنفی داشته باشد. اگر چند نفر با هم یک فروشگاه کوچک فروش لباس داشته باشند و هیچ‌نوع شخصیت حقوقی متناسب با این فعالیت هم ایجاد نشده باشد، هم‌چنان از نظر اقتصاددان‌ها ما با یک بنگاه اقتصادی مواجه هستیم.

اما براي راه­اندازی يک واحد صنعتي يا بنگاه اقتصادي چه شرايطي و مراحلي را بايد سپري کرد: 

مرحله اول: اخذ جواز تأسیس

براي تاسيس يک واحد توليدي يا صنعتي يا اقتصادي که مي­تواند در حوزه هاي مختلف از قبيل کشاورزي، دامپروري، دامداري، طيور، کالاهاي صنعتي و نيمه صنعتي، توليد نرم­افزار، کالاهاي پزشکي و تجهيزات پزشکي و آزمايشگاهي و … ابتدا مي ­بايست از مرجع ذيصلاح مربوطه اقدام به ثبت درخواست صدور مجوز کرد که شامل مراحل زیر است:

فرآیند راه اندازی یک واحد تولیدی در کشور
 • بازه زمانی مورد نیاز برای اخذ جواز تأسیس
فرآیند راه اندازی یک واحد تولیدی در کشور

 مدت اعتبار جواز تأسیس و نحوه تمدید آن

جواز تاسيس از تاريخ صدور به مدت 6 ماه دارای اعتبار می ­باشد و تمديد آن منوط به انجام اقدامات اجرايي اعم از خريد زمين و شروع عمليات ساختمان سازي، تأمین آب و برق و ارائه گزارش پيشرفت فيزيكي كار­، هر دو ماه يكبار به سازمان مي­باشد. انجام اقدامات اجرایی به شرح زیر انجام می ­پذیرد:

فرآیند راه اندازی یک واحد تولیدی در کشور
 • چند نکته در رابطه با جواز تأسیس:
فرآیند راه اندازی یک واحد تولیدی در کشور

مرحله دوم: اخذ پروانه بهره ­برداری

 • چه واحدهایی قادر به اخذ پروانه بهره­ برداری می­باشند؟

همه واحدهاي صنعتي كه  به نصب ماشين آلات خط توليد، تامين نيروي انساني مورد نياز و توليد آزمايشي اقدام  نموده ­اند اعم از دارندگان جواز تاسيس يا اعلاميه تاسيس، با پیروی از  قوانین، قادرند اين پروانه را اخذ نمايند. توليد آزمايشي نیز به مفهوم  نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات مربوطه با توليد محصول و هم توليد محصول در يك دوره معین به شکل انبوه می ­باشد. تشخيص انجام توليد آزمايشي نیز بر عهده سازمان صنايع و معادن استان مي­ باشد.

 • مراحل صدور پروانه بهره ­برداری
فرآیند راه اندازی یک واحد تولیدی در کشور
 • مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه بهره ­برداری
 • تکمیل فرم تقاضا در سامانه بهین یاب
 • تصویر کپی کارت ملی مدیر عامل
 • تصویر کلیه مدارک شرکت جهت اشخاص حقوقی
 • کپی آگهی تغییرات شرکت در مورد شخصیت های حقوقی(در صورت وجود)
 • اسناد مالکیت زمین محل استقرار یا اجاره نامه و اقرار نامه رسمی برای محل­های استیجاری
 • اعتبار جواز تاسیس
 • تصویر پایان کار ساختمانی
 • کپی از قرارداد خرید امتیازهای آب و برق
 • اصل و فتوکپی فاکتور خرید ماشین آلات
 • فاکتور خرید مواد اولیه
 • فاکتور خرید و اجرای سوله
 • ارائه اطلاعات پرسنل کارخانه از طریق فایل EXCEL
 • ارائه پاسخ استعلام های مربوطه
 • ارائه مجوزهای مربوطه از اداره محیط زیست جهت اخذ پروانه بهره برداری
 • ارائه مجوزهای مربوطه از اداره بهداشت جهت اخذ پروانه بهره برداری
 • ارائه مجوز از اداره کار و رفاه و امور اجتماعی جهت اخذ پروانه بهره برداری
 • ارائه مجوزاز معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی (برای واحدهای تولیدی فعال در حوزه مواد غذایی، دارویی و بهداشتی)
 • ارائه مجوز از اداره استاندارد (برای واحدهایی که مشمول استاندارد اجباری هستند)
 • رسید پرداخت هزینه صدور پروانه بهره برداری
 • رسید پرداخت هزینه تمبر بانکی.
 • چند نکته:
 • درمورد واحدهايي كه داراي چند خط توليد جداگانه هستند در صورتي كه تنها يك يا چند خط از كل خطوط توليد آماده بهره برداري باشد صدور پروانه بهره برداري براي آن خطوط بلامانع است.
 • صدور پروانه بهره برداري الزاما با توجه به قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مصوب 3/ 2/ 74 منوط به موافقت سازمان حفاظت محيط زيست است و براي صنايع غذائي و بهداشتي ودارويي با توجه به قانون مواد خوردني آشاميدني و آرايشي و بهداشتي مصوب 28/ 4/ 46 منوط به استعلام و اخذ موافقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي و براي صنايع دارويي و غذايي دام و طيور با هماهنگي سازمان دامپزشكي كشور يا واحدهاي استاني آنها نيز خواهد بود.
 • هزينه صدور پروانه بهره بــرداري بــر اساس تصويــب نامه 18154 مورخ 3/ 4/ 1364هيات وزيران به حساب شماره 310 خزانه واريز مي ­گردد.
 • پروانه بهره برداري بر اساس اطلاعات جمع آوري شده مورد نياز در برگه رنگي مخصوص به همراه نامه ارسال پروانه بهره بــرداري تهيه و به متقاضي ارائه مي­ گــردد.

 بازه زمانی مورد نیاز برای اخذ پروانه بهره ­برداری

فرآیند راه اندازی یک واحد تولیدی در کشور

چطور با بودجه محدود می توان یک واحد تولیدی راه اندازی کرد؟

همانطور که می دانید، صنعت تولید گرداننده اصلی اقتصاد در اکثر مناطق جهان به حساب می آید. راه اندازی واحد تولیدی نه تنها یک سرمایه گذاری سودآور محسوب می شود، بلکه فرصت های شغلی بیشماری را نیز ایجاد می کند.

با این وجود فعالیت های تولیدی حتی در ابعاد راه اندازی کارخانه کوچک، به هیچ وجه کار آسانی نیست. در واقع این کار همانقدر که نتیجه ای بزرگ و باارزش در پی دارد، مسیر چالش برانگیزی نیز در پیش رو دارد.

اگر قصد راه اندازی واحد تولیدی یا کارخانه ای کوچک را دارید، در ابتدا باید یک محصول بی رقیب برای تولید انتخاب کرده و پس از آن بازار بکر و غیر رقابتی آن را نیز در دست بگیرید.

اجازه ندهید کمبود سرمایه شما را از شروع مسیر پیش رو، منصرف کند!

به احتمال زیاد در اولین مرحله از راه اندازی واحد تولیدی، به جیب خود نگاه می کنید و در صورت نداشتن سرمایه کافی، از پا گذاشتن در این مسیر منصرف می شوید.
باید بدانید که شما تنها نیستید! در واقع نداشتن سرمایه یکی از مهم ترین دلایلی است که خیلی از علاقمندان به فعالیت های تولیدی، به خودشان اجازه نمی دهند حتی شانسشان را در این صنعت امتحان کنند.

خبر خوب اینکه ما در این مقاله به شما ترفندهایی را آموزش می دهیم که با یاد گرفتن آنها، می توانید حتی بدون داشتن سرمایه اقدام به راه اندازی کارخانه کوچک خود کنید:

تحقیق انتقادی، اولین قدم راه اندازی واحد تولیدی

تحقیق و جمع آوری اطلاعات، نقش مهمی را در موفقیت هر کسب و کاری ایفا می کنند. شما به عنوان یک کارآفرین، ملزم به انجام بررسی هایی گسترده و دقیق در دو حوزه محصول و بازار هدف هستید. این کار به شما کمک می کند،که از پرداخت هر گونه هزینه برای اشتباهات احتمالی جلوگیری کنید.

شما حتی می توانید با تحقیقات انتقادی نقص و ایراداتی که محصولات رقبای شما دارند را، شناسایی کرده و از آنها به نفع کسب و کار خود استفاده کنید. در واقع شما با آگاهی از کم و کاستی های محصولات تولیدی رقبایتان می توانید محصول کامل و بدون ایرادی تولید کرده و مشتریان زیادی را از این طریق به دست بیاورید.

فراموش نکنید که اگر می خواهید در این راه دچار مشکل نشوید، باید محصولی با کیفیت و منحصر به فرد تولید کنید.

از شراکت با دیگر واحدهای تولیدی نهایت استفاده را ببرید!

ایجاد همکاری های تجاری که برای هر دو طرف سود داشته باشد، در راه اندازی واحد تولیدی ضروری است. از آنجاییکه راه اندازی واحد تولیدی کار آسانی نیست و نیاز به زیرساخت های مالی و غیر مالی فراوانی دارد، شما می توانید با کمپانی های معتبر، همکاری کرده و از منابع آنها به نفع خود استفاده کنید.

شما حتی می توانید تجهیزاتی که برای تولید محصولات خود نیاز دارید را، توسط این کمپانی های شریک تأمین کنید.

دقت کنید که علاوه بر واحدهای تولیدی، کمپانی های برندینگ و بازاریابی نیز می توانند در زمینه تولید، بازاریابی و فروش محصولاتتان با شما همکاری کنند.

بهترین راه برای قبول درخواست شما در جهت همکاری توسط کمپانی های معتبر، کارکردن به روش پورسانتی است. در این روش شما در ازای دریافت منابع مالی تجهیزات تولید و فروش محصولاتتان، درصدی از سود فروش را به کمپانی همکار اختصاص می دهید.

برای مثال اگر شما به تولید کفش علاقه دارید، می توانید کفش مورد نظر خود را طراحی کرده و آن را به نام خود ثبت کنید. پس از آن باید نشان تجاری خود را بر روی کفش ها درج کنید و با یک کمپانی تولید کفش معتبر در زمینه تولید و فروش آن همکاری کنید.

در واقع در این همکاری شما بدون صرف کوچکترین هزینه ای محصول خود را در یک کمپانی معتبر تولید کرده و به فروش می رسانید. کمپانی مورد نظر نیز به ازای فروش هر جفت کفش، درصدی از سود فروش را برای خود برمی دارد و یک معامله دو سر سود در اینجا صورت می گیرد.

جذب سرمایه گذار برای راه اندازی کارخانه کوچک خود را در اولویت اقداماتتان قرار دهید

جذب سرمایه گذار یکی دیگر از روش های راه اندازی واحد تولیدی بدون صرف هزینه است. به این صورت شما با اعطاء بخشی از سهام واحد تولیدی خود به کمپانی یا شخص سرمایه گذار، می توانید بدون صرف هزینه کارخانه کوچک خود را راه بیندازید.

البته با بخشیدن بخشی از سهام کارخانه خود به سرمایه گذاران، قسمتی از تصمیم گیری ها و مسئولیت های مدیریتی و اجرایی را نیز با توافق دو طرفه به آنها محول می کنید.

یک برنامه کاری برای راه اندازی کارخانه کوچک خود در دست داشته باشید

به جای اینکه بدون فکر اقدام به راه اندازی واحد تولیدی کنید، با صرف زمان کافی یک استراتژی برای کسب و کار خود طراحی کنید.

داشتن یک برنامه مشخص و حساب شده از شما در مقابل تعداد زیادی از چالش های هزینه بردار حفاظت می کند.

یک طرح کاری خوب، بهترین سرمایه گذاران را جذب ایده و پتانسیل های شما کرده و جدیت کارتان را به آنان ثابت می کند.

از شبکه های اجتماعی و ارتباط برقرار کردن با صاحبان کسب و کار و فعالان عرصه تولید، غافل نشوید

شما در شبکه های اجتماعی می توانید به منبع انسانی بزرگی دست پیدا کنید، که ممکن است اهداف، علایق و فعالیت های مشترکی با شما داشته باشند. این فضا پتانسیل زیادی در جذب سرمایه گذار، شریک کاری، نیروی کار متخصص، روابط کاری دارد و فرصت های فراوانی را در اختیار شما قرار می دهد.

آخرین چیزی که باید بدانید!

برای شروع فعالیت خود در جهت راه اندازی کارخانه کوچک و یا هر گونه واحد تولیدی عجله نداشته باشید و از قدم های کوچک و مطمئن شروع کنید.

جمع­ بندی

ايجاد و تسهيل در راه ­اندازی واحدهای تولیدی از جمله شاخص‌های تعیین‌کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می‌توان به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی هر کشور پرداخت. فرآیند راه­ اندازی تولید و کسب­وکار در کشورها هرچه شفاف­تر و سهل­ تر باشد منجر به افزایش سلامت اقتصادی کشورها و اتخاذ سیاست­ های مطلوب شده و روند بهبودی شاخص­ های کسب­ وکار و اقتصادی را در پی خواهد داشت.

در نتیجه، تاثیر تسهيل فرآیند تولید، بر افزایش جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال و همچنین، رشد تولید ناخالص داخلی مشهود است. با این وجود، به ‌نظر می‌رسد هنوز بسترهای مناسب برای شکل­ گیری تولید بدون دغدغه و مانع در کشور چندان فراهم نبوده و برای رسیدن به جایگاه واقعی اقتصاد ایران در زمینه شاخص تسهيل صدور مجوز کسب و کار، فراهم کردن برخی زیرساخت‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

آنچه مسلم است اصلاح ساختار صدور مجوزهاي کسب و کار و بهبود شاخص­ های تسهيل و روان سازي و مقررات زدايي کشور در ابعاد داخلي و خارجي نه تنها گامی مثبت و اساسی در جهت تقویت جنبه مشارکت بخش خصوصی در عرصه اقتصاد و ارتقاء سطح اشتغال و تولید در کشور محسوب می شود، بلکه به نظر مي ­رسد الزام دستگاه­ها و بخش ­هاي دولتي و غيردولتي رفع موانع و حذف عوامل مخل در صدور مجوزهاي تولید ضروري بوده و در اين خصوص دولت مي بايست با مشارکت دستگاه هاي صادر کننده مجوز تعامل بيشتري داشته و نسبت به حذف و کاهش مديريت و تصدي­گري اموري که مي­ تواند زمينه تسهيل و روان سازي تولید و کسب ­وکار شود، بيش از پيش همت گمارد.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید