مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

سرمایه گذاری در تولید عسل

معرفی کامل شغل پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی

پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی یکی دیگر از فرصت های شغلی است که علاقه مندان خاص خود را دارد و از این جهت که خروجی آن ، یک محصول اُرگانیک و پرفایده است که برای سلامتی و استفاده در زمینه های مختلف کارآیی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معرفی شغل پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی

شغل زنبورداری یا پرورش زنبور عسل نظیر مشاغلی مانند ؛ پرورش شتر مرغ ، گاو داری ، پرورش گوشفند  و… در زمره مشاغل پرورشی – تولیدی قرار دارد. کسب و کار پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی با فراهم نمودن شرایط زیستی برای گروهی از دسته زنبور ها که قابلیت تولید عسل را دارا می باشند نسبت به تولید عسل طبیعی اقدام و با عرضه و فروش محصول نهایی خود ، عواید آن را به عنوان سود به خود اختصاص می دهند.علاوه بر عسل طبیعی که اصلی ترین محصول این کسب و کار است فراورده هایی دیگری نیز از این کسب و کار بدست می آید که در ذیل به معرفی آن می پردازیم :

محصولات کسب و کار پروزش زنبور عسل ( زنبورداری ):

۱عسل طبیعی : مایعی شیرین که از نتیجه بالاآوری و تغییرات آنزیمی توسط زنبور عسل از قند موجود در میوه ها ، درختان و گل ها یا از شکر ( عسل غیر طبیعی) بدست می آید.

۲ژل رویال : ژل رویال یکی از فرآورده های صنعت پرورش زنبور عسل است که کاربردهای بسیار فراوانی در زمینه طبی و پزشکی داشته و قیمت هر کیلو ژل رویال حدود ۱۲ میلیون تومان می باشد. در هر دوره می توان حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ گرم ژل رویال از کندوهای عسل بدست آورد.

۳زهر زنبور عسل: یکی از فراورده های با ارزش کسب و کار زنبور دارای که به عنوان یک محصول استراتژیک می توان از آن نام برد ، زهر زنبور عسل می باشد. پروسه زهرگیری از زنبوران عسل توسط یک دستگاه الکتریکی و ایجاد شوک برقی در مدخل ورودی کندوها سبب می شود زنبور زهر خود را رها نموده تا در ظرف مخصوص جمع آوری شود بدون آنکه حیات زنبور به خطر بیفتد. قیمت این محصول را مانند قیمت طلا ، بر اساس گرم محاسبه می کنند و حدوداً ارزشی هر گرم زهر زنبور سه برابر ارزش هر گرم طلا برآورد می شود.

۴بره موم : ماده ای چسبناک و از تولیدات زنبور عسل که برای محافظت از کندوها توسط زنبور عسل ایجاد می شود و در زمینه سلامت و پزشکی کاربردهای فراوانی دارد.فرآوری بره موم می تواند سود دهی خیلی خوبی داشته باشد.

۵گرده گل : گرده گل فرآورده دیگر زنبور عسل بوده که در فصل فراوانی گرده ها توسط ابزاری که تله گرده گیر نام دارد انجام می شود.این کار با قرار دادن تله گرده گیر در مدخل و ورودی های کندوها صورت می گیرد.زنبور عسل پس از رد شدن از فیلتر تله گرده گیر ، مقداری از گرده های گل چسبیده به پاهای خود را در ظرف تله گرده گیر می ریزد. معمولاً از گرده گل به قصد استفاده مجدد برای زنبور عسل در فصل کمبود گرده گل و یا به قصد فروش تهیه می کنند که خود می تواند آورده مالی خیلی خوبی برای شما فراهم کند.

سرمایه اولیه برای راه اندازی شغل پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی

سرمایه لازم برای آغاز کار زنبورداری در چند زمینه قابل تصور است که عبارتند از خرید و تهیه کتدو – ابزارآلات و دستگاههای مورد نیاز و تامین نیروی انسانی می باشد که به شرح ذیل خدمت شما معرفی می گردند:

الف) تهیه و خرید کندو عسل: سرمایه اولیه استفاده شده به تعداد کندوهای تهیه شده و زمان تهیه آنها بستگی دارد . قیمت هر کندو در فصل بهار(سال ۹۸) حدود ۴۰۰ هزارتومان برآورد می گردد که رفته رفته با ورود به فصل تابستان از قیمت آن کاسته شده و در حدود ۱۸۰ الی ۲۵۰ هزار تومان برآورد می گردد. دلیل پایین آمدن قیمت در تابستان از دست دادن برهه طلایی تولید عسل یعنی فصل بهار می باشد.

نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که حد اقل از چند کندو استفاده نمایید تا در صورت مفقود شدن ملکۀ هر کندو از ملکه سایر کندوها استفاده شود.با توجه به اینکه می توان از هر کندو در هر دوره حدود ۵ الی ۱۰ کیلو عسل برداشت نمود ، برای سود دهی کافی لازم است تا در مقیاس بیشتر کار خود را شروع کنید. البته شروع کار با کندوان کم برای دوره های آزمایشی می تواند پیشنهاد مناسبی باشد.

در صورتیکه قصد داشته باشید کار در زمینه پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی را با ۵۰ کندو آغاز نمایید ، هزینه راه اندازی کسب و کار در فصل بهار حدود ۲۰ میلیون تومان و در فصل تابستان حدود ۸ الی ۱۲ میلیون تومان برآورد می گردد.در صورتیکه از هر کندو بطور متوسط ۷ کیلو عسل تولید شود میزان عسل طبیعی تولید شده در یک دوره معادل ، ۳۵۰ کیلو عسل خواهد بود.البته تولید عسل بسته به اینکه به روش برداشت طبیعی باشد یا برداشت تغذیه ای ، میزان عسل تولید شده و سود نهایی متفاوت خواهد بود ، که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

بابزارها و دستگاههای مورد نیاز شغل زنبورداری و تولید عسل: دستگاههایی که برای راه اندازی و مدیریت کسب وکار زنبورداری و تولید عسل به آنها نیاز دارید بصورت زیر می باشند:

۱عسل گیر یا اکسترکتور عسل: با قرار دادن قاب های عسل درون این دستگاه و با چرخش دستگاه ، عسل از از قاب به بیرون و بر روی دیواره دستگاه عسل گیر پرتاب می شود.قیمت این دستگاه حدود ۶ تا ۹ میلیون تومان متغیر است.

۲لباس مخصوص: لباس مخصوصی با رویه مشمایی برای عدم نفوذ نیش زنبور به همراه کلاه و صورت بند که حدود ۳۰ الی ۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

۳انبرک زنبورداری: این بزار برای بازدید و بازنمودن درب قاب ها که در اثر پوشش موم روی آن کیپ شده است کاربرد دارد.

۴گرده گیراین ابزار در زمان فراوانی گرده گل ، گرده ها را گرفته و در زمان کمبود گرده به کندوها برای استفاده توسط زنبورها استفاده می شود

۵پولک تراشبرای کندن موم و پولک پوشیده شده بر روی حجره های عسل کاربرد دارد و قیمتی در حدود ۳۰ هزار تومان دارد.

۶چادر زنبورداری : چادر مخصوص نگهبانان کندوها که همواره تا پایان دوره تولید و برداشت عسل همراه کندوها هستند.

ج) سرمایه انسانی : نیروی کار برای این شغل که عموماً بیشتر صبغه نگهبانی و مراقبت از کندوها می باشد حدود ۲ نفر است. اما بصورت کلی برای هر ۱۰۰ واحد کندو دو نیروی کار ۲۴ ساعتی شیفتی مورد نیاز است.

انواع روش های برداشت عسل

بطور کلی به دو روش عسل تولید می شود که در ذیل به آن اشاره می کنیم:

۱روش برداشت طبیعی : در این روش تغذیه زنبورهای عسل از گرده گل های طبیعی در فصل فراوانی گرده و همچنین از گرده گل فرآوری شده در فصل کمبود گرده گل نظیر زمستان خواهد بود. در این روش در هر یک سال سه دوره می توان عسل برداشت نمود که در زمره عسل های طبیعی است و از هر کندو حدود ۵ الی ۱۰ کیلو عسل برداشت می گردد و طبیعتاً از قیمت بالایی برخوردارند.

۲برداشت تغذیه ای عسل : در این روش با خوراندن شیره شکر به زنبور عسل نسبت به تولید عسل اقدام می شود و در هر یک سال می توان ۴ دوره عسل برداشت نمود.

کجا می توان دوره های مخصوص شغل پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی را طی کرد؟

به روش های مختلف می توان مهارت زنبورداری و تهیه عسل را فرا گرفت که به روش های عمده آن اشاره می کنیم:

الف)کلاس های سازمان جهاد کشاورزی در مورد پرورش و تولید عسل:

این دوره ها از طرف سازمان جهاد کشاورزی برگزار می شود و همراه با مدرک بوده و وام اشتغال به افرادی که این دوره ها را با موفقیت طی کنند اعطا می شود.گوشه ای از مهارت هایی که در این دوره ها آموخته می شود:

  • شناخت راه های نگهداری و پرورش زنبور عسل
  • استفاده صحیح از وسایل، تجهیزات و ابزارآلات
  • شناسایی و بهره برداری از راه های نوین زنبورداری
  • ·          فراوری و استحصال محصولات زنبور عسل
  • بازاریابی و فروش محصولات زنبور عسل
  • پرورش و مواظبت ملکه زنبور عسل
  • شناسایی مناطق مناسب پرورش زنبور عسل و گیاهان تولید کننده شهد و تولید کننده گرده
  • رسیدگی به امور بهداشتی و زیست محیطی زنبور عسل
  • بررسی نیازهای محله ای و منطقه ای در زمینه پرورش زنبور عسل

ب) کتاب راهنمای کامل پرورش زنبور عسل اثر مسعود هاشمی

ج) اخذ تجربه و مهارت عملی با پرداختن چندین دوره کاری پیش استاد کار زنبوردار می تواند بهترین راهکار ممکن باشد.

درآمد زنبورداری و تهیه عسل

شغل زنبور داری بر خلاف تصور عموم ، فرصت های درآمدی متعددی ایجاد می کند که بر اهمیت اشتغال به این شغل از طرف علاقه مندان به این حوزه می افزاید.پس با ما همراه باشید تا یک یک روش های درآمد زنبورداری این کسب و کار را بررسی نماییم.

۱) درآمدهای ناشی از تکثیر کندوها :

یکی از اقسام درآمد زنبورداری تکثیر کندوهای عسل است به اینصورت که با تهیه لاشه خالی کندو و انتقال چندین قاب از کندوهای قوی تر زمینه کوچک زنبورها به یک کندوی جدید فراهم شده و به این ترتیب می توان از هر کندو یک یا چند کندوی دیگر ( بسته به قدرت کندوی مادر ) تهیه نمود که خود کندوی جدید پس از مدتی کوتاه و تکمیل جمعیت زنبور های کندوی جدید می توان به حجم عسل تولیدی اضافه نمود و یا با فروش کندوهای تکثیر شده درآمد کسب کنید. قیمت هر واحد کندو را پیشتر مورد اشاره قرار دادیم.معمولا تکثیر و ازدیاد در فصل بهار واقع می گردد.

نحوه ازدیاد و تکثیر زنبور ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که به شرح ذیل مورد اشاره واقع می شوند:

الف) منابع تغذیه ای موجود در طبیعت: هر مقدار طبیعت از فراوانی گرده گل بهره مند باشد ازدیاد کندوها با سرعت و ظرفیت بالاتری صورت می پذیرد.

ب) مدیریت و سیاست کاری زنبور دار : سرعت و میزان تکثیر به سیاست زنبوردار بستگی دارد که آیا قصد دارد روی تولید عسل تمرکز نماید یا به فرآیند تکثیر و ازدیاد تکیه کند. بر این اساس آنچه موجب رشد بیشتر فرایند تکثیر می شود کوچ کندوها به مناطق غنی تر است.

ج) نژاد زنبور : نژاد زنبور بسیار در فرایند تکثیر زنبورها موثر است بطوریکه نژاد موجود در ایران از ذشد و تکثیر کمی بهرمند بوده اما نژاد اصلاح شده زنبور  کارنیکا از رشد و ازدیاد بسیار بالایی برخوردار است و پس از مدتی بسیار کم شاهد انفجار جمعیت در میان این گونۀ زنبور خواهیم بود.

د) نحوه به گزینی زنبور عسل: فرآیند به گزینی عبارتست از مطالعه و بررسی رفتار کندوها از حیث فرآیند ازدیاد ، مقاومت در برابر بیماری ها ، میزان و حجم تولید عسل و کیفیت عسل تولید شده و میزان خلوص آن .در این فرآیند با بررسی رفتار کندوها بهترین کندو انتخاب شده و نسبت به انقراض سایر کندوها و ملکه های آن می شود و با تکثیر نژاد برتر به بهترین نژاد زنبور عسل برای بهره وری بهتر نائل می شوند.طبیعتاً در صورت تمرکز فرآیند ازدیاد روی نژاد برتر  می تواند نتایج بسیار متفاوتی را به بار آورد.

۲) درآمد زنبورداری  ناشی از تولید عسل:

دومین شیوه کسب درآمد تولید عسل می باشد که بر اساس نوع تغذیه زنبورها و میزان غلظت ساکاروز موجود در عسل می تواند قیمت نهایی هر کیلو عسل از ۱۵ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان متغیر باشد. عوامل متعددی در کیفیت و قیمت گذاری نهایی عسل دخالت دارند .

۳) درآمد زنبورداری ناشی از ژل رویال

قیمت هر کیلو گرم ژل رویال بدست آمده از کندو عسل در حدود ۱۲ میلیون تومان می باشد.در صورتیکه با مکانیزم تهیه ژل رویال از کندوها آشنا باشید امکان اخذ یک کیلو گرم از هر کندو در هر یک سال وجود خواهد داشت. البته استخراج ژل رویال به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.با توجه به نکات گفته شده در صورتیکه صاحب ۱۰۰ کندو عسل باشید و بصورت میانگین در هر یک سال از هر کندو بتوانید نیم کیلو گرم ژل رویال استخراج کنید درآمدی در حدود  ۶۰ میلیون تومان تنها از استخراج ژل رویال کسب خواهید نمود.

۴) درآمد زنبورداری ناشی از پرورش و فروش زنبور ملکه

پرورش و فروش زنبور ملکه نیز یکی از فرصت های درآمد زایی این کسب و کار است که البته تعداد بسیار کمی از زنبورداران کشورمان نسبت به استفاده از این جنبه درآمدی اقدام می کنند . پروسه بسیار دقیق و نسبتاً پیچیده پرورش زنبور ملکه سبب شده است ، این فرصت درآمد زایی کمتر مورد توجه قرار گیرد. با توجه به نژاد و کیفیت زنبور ملکه می توان آن را به سایر زنبورداران با قیمتی حدود ۱۰۰ هزارتومان به ازای هر فروند درآمدزایی داشت.

۵) درآمد زنبورداری ناشی از گردۀ گل :

بطور متوسط در فصول فراوانی گرده گل ( فصل بهار ) از هر کندو می توان روزانه حدود ۱۰۰ گرم گرده گل تهیه نمود که قیمت هر کیلو معادل ۱۰۰ الی ۱۲۰ هزارتومان خواهد بود.اگر شما صاحب ۱۰۰ کندو زنبور عسل باشید و تنها در یک ماه از سال امکان اخذ کرده گل داشته باشید درآمدی در حدود ۳۰ میلیون تومان در سال می توانید از این محصول کسب درآمد کنید.دقت داشته باشید در برآورد این محصول حداقل ها را منظور نموده ایم.

۶) درآمد زنبورداری ناشی از تولید بره موم:

بره موم تولید شده در ایران از جمله مرغوب ترین بره موم ها در جهان بوده و متقاضیان مخصوص به خود را داراست  خصوصاً در کشور ترکیه خریداران فراوانی دارد.قیمت هر کیلو بره موم معادل با ۱۸۰ هزارتومان بوده که میزان تولید بره موم به استراتژی شما بستگی خواهد داشت.شاید براتون جالب باشه که بدونید زنبور عسل نسبت به محافظت از کندو های خود بسیار وسواس دارند و اجازه نمی دهند هیچ روزنه ای در کندو باقی بماند به همین دلیل کوچکترین روزنه ای در سریعترین زمان ممکن توسط زنبور عسل کیپ شده و ماده ای که برای مسدود کردن آن استفاده می کنند ، بره موم می باشد و متداول ترین روش برداشت بره موم استفاده از یک ابزار مخصوص به اسم تله بره موم می باشد که دارای شیارهای متعددی بوده و در درون کندو کار گذاشته می شود.وجود شیار های زیاد توجه زنبورها را به خود جلب می کند و همین مسأله سبب می شود تا برای پر کردن این شیارها بوسیله بره موم سریعاً اقدام جدی نمایند و در مدت کمی تمام سطح تله بره موم پوشیده از بره موم می شود.تله برموم را برداشته و بره موم آن را استخراج می نمایند.

۷) درآمد زنبورداریناشی از موم در زنبورداری :

بطور متوسط از هر کندو در فصل بهار حدود یک کیلو موم برداشت می شود که هر کیلو قیمتی معادل ۹۰ هزارتومان دارد .

۸) درآمد زنبورداری ناشی از استخراج زهر در زنبورداری :

در صورتیکه مجوزهای قانونی و همچنین امکانات استخراج زهر زنبور فراهم گردد به ازای هر گرم زهر زنبور درآمدی در حدود یک میلیون و دویست هزار تومان قابل تصور است. میزان استخراج زهر زنبور به عوامل متعددی بستگی دارد.میزان تولید زهر برای هر زنبور کارگر در حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ میکروگرم است و به عوامل متعددی نظیر سن زنبور ، نژاد زنبور ، میزان گرده گل موجود در طبیعت و زمان حیات زنبور بستگی دارد. توجه داشته باشید که طول عمر زنبور کارگر حدود  ۴ الی ۵ هفته می باشد.

جمع بندی بخش فرصت های درآمد زنبورداری  و تولید عسل:

برای سرمایه گذاری روی ۱۰۰ واحد کندو در فصل بهار ، مبلغی در حدود ۴۰ میلیون تومان مورد نیاز می باشد و با هزینه های تغذیه(عموماً شکر) و دارو این مبلغ به ۵۰ میلیون تومان نیز خواهد رسید .

حاشیه سود این کسب و کار در پایان سال و پس از سه دوره بارآوری عسل ، تنها در بخش تولید عسل حدود ۸۰ میلیون تومان خواهد بود.میزان سوددهی تولید ژل رویال برای این سرمایه گذاری حدود ۲۴ میلیون برآورد می گردد.میزان سوددهی گرده گل در حدود ۵۰ میلیون تومان می تواند باشد.اگر حاشیه سود سایر فرآورده های زنبور داری را نیز اضافه کنید ، حاشیه سود قابل توجهی از این کسب و کار را شاهد خواهید بود. شاید تا اینجا شگفت زده شده و بگویید واو چه شغل پردرآمدی!!! و تصمیم به راه اندازی این کسب و کار بگیرید.

چالش ها و سختی های شغل پرورش زنبور و تهیه عسل

در کنار فرصت های بی نظیر کسب و کار پرورش زنبور و تهیه عسل چالش هایی نیز وجود دارند که سبب شده نتوان از تمامی ظرفیت های این کسب و کار خارق العاده استفاده کرد.چالش هایی که اگر با هوشمندی شما از میان برداشته شوند می تواند زمینه ساز موفقیت و ثروت برای شما باشد.

۱زندگی در طبیعت و دوری از خانواده :

این کسب و کار بستگی زیادی به طبیعت پیرامونی و میزان غنای  آن دارد .طبیعتاً کسی که این کسب و کار را بر می گزیند می بایست بتواند مدتی هر چند کوتاه را در طبیعت زیست کند.نگهبانی و حراست از کندوها به همراه مراقبت و تغذیهۀ زنبورها ، اصلی ترین دلیل زندگی به همراه کندوها است و همین مسأله سبب شده تا برخی افراد تازه کار این کسب و کار را کمی پس از راه اندازی آن رها کنند.

۲گزیدگی  و ایجاد آلرژی توسط زنبور عسل :

واکنش هاى آلرژى به نیش زنبور بسیار شایع و فراوان است. یکی از خطرناکترین عوامل آلرژى، نیش زنبور وحشى است و و از این حیث آلرژی به نیش زنبور در رده دوم قرار دارد. براى اطلاع از آلرژى نسبت به نیش زنبور لازم است زنبوردار حداقل یکبار توسط  زنبور عسل گزیده شود.حداکثر تا ۶ هفته وقت مى‌گیرد تا حساسیت خودش را نشان دهد.

۳فعالیت زیاد دلالان و کاهش سود برای زنبورداری

متاسفانه با وجو اینکه تهیه و عمل آوری عسل طبیعی مرهون زحمات شبانه روزی زنبورداران عزیز است اما نسبت به واسطه گران و دلالان بازار عسل سهم بسیار کمتری از سود ناشی فروش را به خود اختصاص می دهند.در صورتیکه زنبوردار بتواند بازار فروش تضمینی برای محصول خود بیابد می تواند از حاشیه سود بسیار خوبی بهره مند شده اما هر گون ضعف در این مرحله سبب می شود سود صنعت عسل به جیب دلالان این حوزه رفته که عسل را با قیمت بسیار پایین از زنبورداران خریداری می کنند و با چند برابر قیمت خرید خود ، به دست مصرف کنندگان می رساند.

۴تغییرات ناگهانی آب هوایی

تغییرات آب و هوایی ناگهانی از جمله افزایش شدید دما ، خشکسالی ، کمبود گرده گل ، کمبود شهد موجود در طبیعت ، وزش بادهای شدید و … عواملی است که سبب می شود به فرایند تولید عسل خلل وارد بشود. یک زنبوردار حرفه ای باید بتواند برای مقابله با  بحران های آب و هوایی آماد شده و امکان کوچ سریع کلونی ها به مناطق معتدلتر ، غنی تر و مناسب تر را فراهم کند.

۵عدم توجه و نظارت بر فروش عسل تقلبی:

متاسفانه وجود سازندگان غیر مجاز و تقلبیِ  عسل که از مسیری غیر از زنبور داری نسبت به تهیه عسل تقلبی در امکان غیربهداشتی و ممنوعه اقدام می کنند و همچنین قیمت بسیار پایین این گونه فرآورده ها و عدم اطلاع عامه مردم از چگونگی کیفیت و قیمت گذاری عسل ، سبب شده که تولید کنندگان اصیل عسل طبیعی نتوانند بازار مناسبی برای محصولات خود پیدا کنند و ناچاراً با قیمتی بسیار پایین تر به دلالان صنعت عسل بفروشند.

۶کوچ دادن کندوها :

کوچ به موقع کندوها یکی از عوامل موفقیت هر زنبورداری می تواند باشد که با چالش هایی نظیر قیمت بالای ترابری کندوها ، سنگینی کندوها و اثر حمل آن بر ستون فقرات کارگران ، خفگی کندوها و… همراه است که گاهی زنبوردار ،تولید کمتر عسل را به کوچ کندوها ترجیح می دهد.

۷سموم کشاورزی و قتل عام زنبورها :

زنبوردارانی که کندوهای خود را در نزدیکی مزارعی نظیر مزارع گلزار، شبدر و یونجه ، آفتابگردان ، نیشکر و سایر فراورده های کشاورزی بنا می کنند با کشتار زنبوران خود توسط سموم استفاده شده در این مزارع روبرو هستند که این عامل یکی از چالش های جدی این کسب و کار به شمار می رود . مطالعه دقیق منابع گیاهی منطقه و استعلام سموم مصرف شده توسط کشاورزان ، قبل از جاگذاری کندوها از جمله مواردی است که باید از طرف زنبورداران رعایت گردد و عامل شکست زنبورداران تازه کار و کم تجربه است .

۸سواد پایین زنبورداران:

یکی از عوامل قطعی موفقیت در کسب و کار زنبورداری و تولید عسل ، مطالعات تخصصی و شرکت در دوره های متعدد زنبور داری است.سواد مطالعاتی پایین زنبوردارانی که در این زمینه مشغول به کار هستند سبب می شود که تنها از برخی فراورده های زنبورداری بهره مند گردند و در خیلی از زمینه های پول ساز این صنعت حرفی برای گفتن نداشته باشند.

۹استفاده تک محصولی از شغل زنبورداری:

متاسفانه اکثر غریب به اتفاق زنبورداران در ایران تمرکز خود را بر تولید عسل قرار داده اند در حالیکه این صنعت بسیار پولساز و اقتصادی بوده می توان در زمینه های مختلفی کسب ثروت نمود.برخی از زمبنه های درآمدی زنبور داری عبارتند از : استحصال زهر زنبور ، پرورش و فروش زنبور ملکه ، جمع آوری و فروش گرده گل ، تکثیر و فروش کندو ، تولید ژل رویال ، جمع آوری و فروش بره موم ، فروش موم ، به گزینی زنبور عسل و فروش نژاد به گزین شده ، می باشد که با کمی توجه بیشتر می توان این صنعت بی نظیر را از تک محصولی بودن خارج نمود.

پیشنهاد کارشناسی برای راه اندازی شغلزنبورداری و تولید عسل طبیعی

با توجه به تخصصی بودن رشته زنبورداری و با عنایت به چالش های گفته شده در این زمینه بهتر است تا فرآیند تولید عسل و زنبورداری را برای شروع از ۲ الی ۵ کندو آغاز نموده و همزمان با شروع این کسب و کار ،با تهیه کتاب های تخصصی و شرکت در دوره های برگزار شده توسط سازمان جهاد کشاورزی به تدریج تجربه تئوری و عملی خود در زمینه مربوطه را تکمیل نمایید.تجربه های تلخ و شیرین شروع با تعداد کم کندوها می تواند در ادامه بسیار به شما کمک نماید. در سال دوم می توان تعداد کندوها را به ۱۰ الی ۲۰ کندو ارتقاء داد و در میدانی جدی تر از قبل پاگذاشت. اگر تا این مرحله برنامه مناسبی برای مطالعه و تکمیل اطلاعات خود در زمینه های متعدد زنبور داری داشته باشید باید تجربه بسیار مناسبی از این کسب و کار بدست آورده باشید. برای سال بعد می توان به تعداد ۵۰ کندو نیز پرش داشت و در صورت حل چالش های این کسب و کار و تکمیل اطلاعات لازم می توان به سراغ کندوهایی با تعداد بسیار بالا نیز رفت.

مزیت شغل زنبور داری:

در درجه اول مزیت این حرفه این است که می شود با اندکی سرمایه و وسایل کم و بدون نیاز به نیروی کار این شغل را راه اندازی کرد. اما نکته دوم این است که برخلاف اکثر مشاغل تولیدی یا کشاورزی و یا خانگی که غیر قابل جابجایی و ثابت هستند، زنبورها را می شود حمل و نقل کرد و اگر در مراتع فعلی، وضعیت گل و گیاه مناسب نباشد می توان به مناطقی که وضع بهتری دارند برد . از این نظر ریسک پذیری و تلف شدن زنبورها نسبت به شغل های دیگر حوزه کشاورزی و دامپروری کمتر است. حمل و نقل زنبورها براین اساس است که زنبورها بر مدار گل کار می کنند و کسی که بخواهد عسل طبیعی و بدون شکر تولید کند ضرورت ایجاب می کند برای کار کردن زنبورها آنها را به مراتع مناسب که گل و گیاه داشته باشد انتقال دهد.

سرمایه اولیه کم برای زنبورداری و عدم نیاز به تجهیزات خاص:

از آنجایی که هیچکس نمی تواند بطور قطع بگوید سودی که یک زنبور دار از تولید عسل بدست آورده برای من هم همین گونه باید باشد زیرا زنبور داری صد در صد به تجربه و مدیریت، نوع نژاد زنبورها، نوع کندو، جمعیت کلنی ، جابجایی کلنی و ثابت بودن و … بستگی دارد . اما بطور تقریبی می توان گفت قیمت یک کلنی زنبور عسل خوب و قوی که مقداری هم عسل داشته باشد ۵۰۰ هزار تومان می باشد که بعد از یک یا دو ماه که عسل برداشت شد می توان همان ۵۰۰ هزار تومان سرمایه اولیه را درآورد. یعنی ۱۰ کیلو عسل هم از این کلنی زنبور به دست بیاید و به فروش برسد بیش از ۷۰۰ هزار تومان درآمد دارد که نه تنها سرمایه اولیه برمی گردد و سودش هم به دست می آید بلکه از آن طرف یک کلنی زنبور هم برای فرد باقی می ماند که می تواند بچه گیری کند و تعداد کلنی زنبور را افزایش دهد.

زنبورداری شغلی با کمترین سرمایه گذاری با درآمد مناسب

یکی از مهمترین و بحرانی ترین مشکلات جامعه امروز ایران، بیکاری جوانان تحصیل‌کرده است. این گروه از بیکاران به امید یافتن شغل‌های اداری و پشت میزنشینی کمتر به کارهای تولیدی و یدی تن می‌دهند و اغلب بهانه نداشتن سرمایه را عنوان می‌کنند. این درحالی است که کارشناسان بازار کار یافتن شغل‌های دولتی، اداری را تقریبا غیرممکن می‌دانند.

از را‌ه‌حل‌هایی که برای کاهش بیکاری جوانان عنوان می‌شود، رونق کسب و کارهای کوچک است به این معنا که جوانان با استعداد با پذیرش ریسک و صرف هزینه نه چندان زیاد اقدام به ایجاد کارهای کوچک خدماتی و تولیدی کنند. به این شیوه برای چند نفر دیگر نیز اشتغال ایجاد می‌شود.

حسین‌علی غنی‌زاده یکی از جوانان اهل شهرستان بهاباد است که بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد از دانشگاه اصفهان، زمانی که از یافتن شغل ناامید شد با توکل به خدا و پشتکاربرای خود شغلی مناسب ایجاد کرده است.

این جوان فعال بسیجی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص شروع کار خود گفت: پس از تحقیق و مشاوره در مورد کارهای مختلف، با توجه به ویژگی‌ها و مزیت‌های پرورش زنبور عسل، این کار را انتخاب کردم.

غنی‌زاده اظهار داشت: تنها با دو میلیون تومان و خرید پنج کندو کار را شروع کردم. در سال اول میزان برداشت عسل خوب بود و فروش بالایی داشتم از این رو شرایط را برای توسعه کار مناسب دیدم و تعداد کندوها را افزایش دادم.

وی با اعلام رضایت از درآمد این کار گفت: به طور متوسط در هر دوره از هر کندو 6 تا 8 کیلو عسل برداشت می‌شود. اگر شرایط مساعد باشد با 30 کندو می‌توان سالیانه 12 میلیون سود به دست آورد.

غنی‌زاده با اشاره به مزیت‌های پرورش زنبور عسل اذعان داشت: در کنار این شغل می‌توان به کارهای دیگری نیز پرداخت چرا که به وقت زیادی نیاز ندارد. عمده امورات را شخصا انجام می‌دهم و فقط در زمان برداشت از اعضای خانواده کمک می‌گیرم.

وی با بیان اینکه برای توسعه این کار از وام و تسهیلات بسیج سازندگی استفاده کرده است اظهار داشت: برای رفع معضل بیکاری لازم است تسهیلات ویژه برای اشتغال جوانان اختصاص یابد؛ تسهیلاتی با نرخ بهره کم و اقساط بلندمدت که فرد بتواند در ابتدای شروع کار خود که بیشتر در معرض شکست قرار دارد کار و حرفه خود را حفظ کند.

این جوان کارآفرین در توصیه به افرادی که می‌خواهند خود اشتغالی داشته باشند؛ گفت: برای راه‌اندازی هر کاری ابتدا باید در مورد بازار فروش آن تحقیق شود و به سراغ کارهایی رفت که برای آن محصول و یا خدمات بازار خوبی وجود داشته باشد. این اشتباه بزرگی است که اول تولید کرد و سپس به سراغ بازاریابی و فروش رفت.

غنی‌زاده اذعان داشت: چنان‌چه فردی بخواهد صرفاً با زنبورداری امرار معاش کند با 20 میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد؛ هر چند می‌توان با مبلغ و تعداد کندوی کمتری وارد این کار شد اما برای گذران زندگی و کسب درآمد رضایت کننده این میزان سرمایه نیاز است.

وی یکی از راه‌های افزایش درآمد در این کار را کوچ کندوها در فصول مختلف سال عنوان کرد و افزود: طبق اصول پرورش زنبور عسل باید در سال چند بار کندوها را کوچ داد چرا که با این کار می‌توان میزان تولید عسل و تعداد کندوها را افزایش داد. اما زمانی که تعداد کندوها محدود باشد این کار چندان صرفه اقتصادی ندارد.

این جوان یزدی با بیان این که در منطقه بهاباد تعداد انگشت شماری پرورش‌دهندگان زنبور عسل وجود دارد ادامه داد: با توجه به شرایط و ویژگی های اقلیمی شهرستان بهاباد، این منطقه برای پرورش زنبور عسل مناسب است اما متاسفانه این مزیت مغفول مانده و غفلت از این ویژگی موجب شده افراد کمی به این کار مشغول باشند.

جمع بندی و نتیجه گیری برای شغل تولید عسل:

 کسب و کار پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی یکی از پولسازترین مشاغل موجود در ایران و جهان بوده که در کنار چالش های جدی و ریسک های فراوان ، فرصت های درآمدی بسیار بی نظیری را فراهم نموده است. این کسب و کار با توجه به دشواری ها و چالش های جدی خود به یک روحیه سرسخت و علاقه مند به این کسب و کار را می طلبد.هزینه های راه اندازی پایین و حاشیه سود بسیار بالا در کنار تنوع نسبتاً مناسب فراورده ها ، این کسب و کار را بسیار قابل توجه نموده است.

این پست دارای یک نظر است

  1. ممنونم .واقعا عالی بود .وبرایم بسیار مفید خداوند خیرتان دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید