مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

سرمایه گذاری در ساختمان سازی و ساخت و ساز ملک و مسکن

راهنمای جامع سرمایه گذاری در ساخت آپارتمان و ملک، برای تازه واردها

ساخت آپارتمان و فروش آن حرفه ای پر از ظرافت و ریزه کاری است. اگر بخواهیم با مثالی سرمایه گذاری در ساخت آپارتمان را توضیح دهیم، باید بگوییم صنعت ساختمان اقیانوسی بزرگ است که وارد شدن به آن با چشم بسته و بدون راهنما و ناخدا غرق شدن و نابودی را در پی دارد. از قضا اقیانوسی که از آن حرف میزنیم در بیشتر مواقع این نا آرام است. عدم ثبات بازار و نوسان قیمت‌ها هر چند وقت گردی از رکود را روی صنعت ساختمان می‌پاشد. همین مسئله نیاز به مشاوران آگاه با تجربه متخصص و دلسوز در همه مراحل را اجتناب ناپذیر می‌کند.

قبل از ورود به جزئیات و جمع آوری اطلاعات در خصوص آنها، بهتر است به عنوان یک تازه کار ببینیم که دقیقا چه چیزی را نمی دانیم! به عبارت دیگر باید دنبال این باشیم که علامت‌های سوال را در مورد سرفصل‌هایی که دانستن آنها برای شروع کار ضروری است در ذهن ایجاد کنیم تا بدانیم دنبال چه باید میگردیم؟

یادآوری این نکته مهم است که به خاطر پیچیدگی و جزئیات تاثیرگذار زیاد در حوزه ساخت و ساز همیشه افراد سودجو به دنبال سوء استفاده از ناآگاهی افراد سرمایه گذار هستند. پس لازم است آگاهانه با دید باز دل را به دریا بزنید.

چقدر سرمایه دارید؟ چقدر می‌خواهید به ساخت و ساز اختصاص دهید؟

اولین مسئله ای که هر کس در بدو ورود به صنعت ساختمان باید با خود حل کند، حجم سرمایه‌گذاری است. ساخت آپارتمان و کلاً ساختمان سازی همیشه همراه با اتفاقات پیش بینی نشده ای است که باید برای آن آماده بود. بهترین راه برای آمادگی این است که همه تخم مرغ‌ها را در سبد ساختمان سازی نچینید. سرمایه گذاران موفق در صنعت ساختمان آنهایی هستند که همیشه بخشی از پول نقد خود را جداگانه نگه می‌دارند تا در صورتی که بازار دچار مشکل شد صدمه جدی با آنها نرسد. پس اگر آنقدر سرمایه دارید که همه آن برای شروع کار کافی است اقدام به ساخت و ساز نکنید. با هر پولی میشود وارد صنعت ساختمان شد. در شهرستانهای کوچک با حداقل ۵۰۰ میلیون تومان و در تهران با حداقل یک میلیارد تومان سرمایه می‌توانید وارد ساختمان سازی شوید ولی هیچکس نمیتواند موفقیت شما را تضمین کند. موفقیت در ساخت آپارتمان، فروش و نهایتاً کسب سود مناسب، نیاز به انتخاب بهترین گزینه‌ها در زمان مناسب دارد.

چقدر می‌خواهید به ساخت و ساز اختصاص دهید؟

برای اینکه بهترین تصمیم‌ها را در بهترین زمان‌ها بگیرید علاوه بر تجربه فعالیت اقتصادی، نیازمند بهره مندی از مشاوره‌های تخصصی در خرید و فروش ملک و همین طور مهندسی عمران و معماری خواهید بود. ورود با اطلاعات ناقص و ناکافی شکست را در پی دارد پس مراقب سرمایه خود باشید.

هزینه ساخت آپارتمان به صورت سرانگشتی

فارغ از قیمت زمین، هزینه ساخت آپارتمان رقص‌های زیادی وابسته است. تعداد طبقات نوع اسکلت ( بتنی یا فولادی)، عمق گودبرداری مورد نیاز و نوع آن، محل ساخت و هزینه‌های متناسب با آن کیفیت مصالح در نازک کاری و سفت کاری از مهمترین عوامل تاثیر گذار در قیمت ساخت آپارتمان در ایران هستند. در کنار همه این موارد نوسان قیمت مخصوصاً در یکی دو سال اخیر حتی به مقدار ۱۰۰ درصد بر قیمت تمام شده ساخت تاثیر گذار بوده است.

هزینه ساخت آپارتمان به صورت سرانگشتی

در یک ساختمان با زیربنای ۷۵۰ متر در ۴ طبقه و با یک پیلوت هزینه ساخت هر متر مربع زیربنا چیزی نزدیک به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود. از این مبلغ یک میلیون و صد هزار تومان مربوط به سفت کاری (خاکبرداری، فونداسیون، اجرای اسکلت، سقف و دیوار کشی) اختصاص دارد. قسمت نازک کاری ساختمان که شامل همه مواردی میشود که بعد از دیوارکشی لازم است انجام شود تا خانه آماده سکونت شود، به طور میانگین یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرج برمی دارد. این هزینه‌ها مربوط به موقعیت یک ملک درون شهر در شهر‌های بزرگ ایران است.

 اهمیت نوع اسکلت در قیمت ساخت آپارتمان

در صورتی که اسکلت فلزی برای سازه لحاظ شود، هزینه‌های سفت کاری تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. نکته مهم دیگر در مورد سازه‌های فولادی، لزوم داشتن حجم بالایی از نقدینگی در شروع کار است. علت این است که فروش آهن برای ساختمان سازی معمولاً به صورت نقدی انجام می‌شود و چون در ساختمان‌های فولادی همه اسکلت کار بعد از اجرای فونداسیون تهیه می‌شود حجم بالایی از نقدینگی را در شروع کار لازم دارد. با این حال در اسکلت بتنی به علت تدریجی تر بودن روند ساخت، پول در زمان بیشتری به پروژه تزریق می‌شود.

به خاطر داشته باشید که کیفیت ساخت آپارتمان مستقل از نوع اسکلت ساختمان است. به عبارت دیگر یک ساختمان مقاوم و بدون اشکال می‌توانند با اسکلت بتنی یا فولادی ساخته شود. مهم رعایت اصول مهندسی و ضوابط ساخت هر نوع از این سازه‌ها است. باور اینکه ساختمان بتنی به خاطر مصالح آن استحکام بیشتری دارد و یا اینکه فولاد عملکرد بهتری به عنوان سازه خواهد داشت یک باور غلط و غیر کارشناسی است.

اهمیت نوع اسکلت در قیمت ساخت آپارتمان

نازک کاری و هزینه‌های ساخت آپارتمان

نازک کاری دو سوم هزینه‌های ساخت آپارتمان را به خود اختصاص می‌دهد. از این جهت کیفیت مصالح انتخابی و نوع آن‌ها عامل تعیین کننده در قیمت ساخت آپارتمان خواهد بود. مبلغی که در بالا ساخت هر متر مربع بیان شد مربوط به نازک کاری با کیفیت متوسط است. در صورتی که مصالح سنگی برای نما، کاشی‌ها، مصالح مورد نیاز برای معماری داخلی، کابینت و غیره با کیفیت کمتری اجرا شود هزینه‌های نهایی هم کمتر خواهد بود. قبل از شروع نازک کاری شناخت مصالح اهمیت زیادی در قیمت تمام شده و کیفیت نهایی کار دارد. خرید مصالح باید به گونه ای باشد که بین کیفیت و قیمت، بهترین تناسب را ایجاد کند. به طور مثال ممکن است یک نوع کاشی محصول ایران از کیفیتی خاص برخوردار باشد که برند‌های خارجی گرانتر، از نظر کیفی در رده پایین تری نسبت به آن قرار داشته باشند. انتخاب و شناخت این موارد باعث می‌شود که هم کیفیت ساخت آپارتمان بالاتر رود و هم هزینه نهایی کاهش پیدا کند. قطعاً چنین شناختی حاصل تجربه زیاد در کار ساخت و ساز است. به همین دلیل برخورداری از مشاوران آگاه و دلسوز یک نیاز ضروری برای هر سرمایه گذاری در بازار ملک است.

اصول خرید زمین و قیمت تمام شده ساخت و ساز

قیمت ساخت آپارتمان به مقدار زیادی به قیمت زمین بستگی دارد. قیمت زمین هم تابع محل و موقعیت سایت و شهری است که ساخت و ساز در آن انجام میشود، است. حتماً تا به حال کلمه پایین شهر یا بالای شهر به گوشتان خورد. این عبارت‌ها و اصطلاحات به طبقه ای از جامعه که در یک محل زندگی می‌کنند بر می‌گردد. هرچه طبقه ساکنان مرفه تر باشد قیمت ملک هم بالاتر خواهد بود.

بررسی بازار مسکن

انتخاب زمین برای ساختمان سازی به اندازه ای مهم است که اشتباه در انتخاب، خسارت‌هایی به دنبال خواهد داشت که ممکن است هیچ وقت جبران نشود. برای جلوگیری از اشتباه‌های مهلک باید با الگوی خرید آپارتمان یا ملک در محدوده زمین مورد نظر آشنا باشید. توضیح این مطلب در قالب یک مثال مفیدتر خواهد بود.

ملک با چه متراژی در چه منطقه ای؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید آپارتمانهای با متراژ بالاتر در محله‌های بالای شهر مشتری بیشتری هم دارد. مثلاً یک آپارتمان ۱۵۰ متر مربعی در منطقه یک تهران نسبت به همان آپارتمان در شهر ری مشتری بیشتری دارد. همینطور یک آپارتمان ۶۰ متری در میدان ۱۷ شهریور تهران بسیار زودتر از یک آپارتمان با همین متراژ در زعفرانیه به فروش میرود.

علت این پدیده چیزی نیست جز وجود فاصله طبقاتی شدید بین دهک‌های پایین و بالای جامعه. به عبارت دیگر، افراد ثروتمند در جامعه به اندازه‌ ای توان پرداخت برای خرید آپارتمان دارند که سراغ آپارتمانهای کمتر از ۱۵۰ متر مربع در شمال تهران نروند. برعکس، در جنوب تهران، آورده افراد متقاضی خرید آپارتمان در بهترین حالت برای خرید یک واحد ۶۰ متری در جنوب تهران مناسب است.

اینکه چرا و چگونه چنین شکاف عمیقی در بازار مسکن به وجود آمده موضوع بحث ما نیست. مهم آگاهی شما به عنوان سرمایه گذار بازار مسکن از این واقعیت میدانی است. دانستن در مورد این پدیده که در همه شهرهای ایران دیده میشود، به شما کمک می‌کند بدانید پول خود را بهتر است در چه منطقه ای و چطور سرمایه گذاری کنید. به عبارت دیگر پر واضح است که سرمایه گذاری روی یک ملک با متراژ پایین در شمال شهر به همان اندازه ریسک شکست دارد که سرمایه گذاری روی یک زمین بزرگ در جنوب شهر.

قیمت زمین در تهران و چگونگی تاثیر بر قیمت ساخت آپارتمان

قیمت زمین برای ساخت آپارتمان در تهران به ازای هر متر مربع بین ۷ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان متغیر است. گرانترین زمین‌ها در مناطق ۱ تا ۵ و ارزان ترین‌ها در مناطق مرکزی و جنوب تهران قیمت گذاری می‌شوند . توجه داشته باشید تاثیر قیمت هر متر مربع بر روی قیمت آپارتمان (هر متر مربع) نیازمند آشنایی با اصطلاحاتی مثل تراکم و سطح اشغال است. طبق ضوابط شهرسازی معمولاً بین ۴۰ تا ۶۰ درصد مساحت زمین را می‌توان برای ساخت و ساز اشغال کرد و مابقی به صورت حیاط و محوطه در نظر گرفته می‌شود. منظور از درصد تراکم، مقدار زیربنا ای است که شما میتوانید در سطح اشغال زمین بسازید.مقدار تراکم و سطح اشغال که بر اساس طرح تفصیلی شهری تعیین میشود به دقت توسط شهرداری ارزیابی و کنترل می‌گردد و تخطی از آن جریمه‌های سنگینی در پی دارد.

برای آشنایی بیشتر با تراکم و سطح اشغال در این قسمت یک مثال ارائه می‌کنیم. فرض کنید شما ۶۰۰ متر مربع خریداری کرده اید و شهرداری به شما گفته مقدار سطح اشغال ۶۰ درصد و درصد تراکم ۱۸۰ درصد است. بنابراین شما میتوانید در ۳۶۰ متر مربع از مساحت زمین ساختمانی با زیربنای ۱۰۸۰ متر مربع احداث کنید. یک ساختمان ۵ طبقه با یک پیلوت با مساحت مفید هر طبقه ۲۱۶ متر مربع در این بنا قابل احداث است.

جزئیات و نکات ریزی در موضوع تراکم وجود دارد مثلاً اینکه راه پله و نورگیر جز مساحت تراکم محاسبه نمی شوند. همینطور این که امکان خرید تراکم از شهرداری در بعضی موارد وجود دارد.

با فرض اینکه شما زمین به مساحت ۶۰۰ متر مربع را با قیمت هر مترمربع ۱۰ میلیون تومان خریداری کرده باشید، سوال اینجاست که رقم اضافه شده به قیمت نهایی تمام شده ساخت آپارتمان چقدر خواهد بود؟ شما با احداث پنج طبقه با مساحت ۲۱۶ متر مربع، ۱۰۸۰ متر بنا احداث کرده اید. لازم است قیمتی که برای کل زمین پرداخته اید را به عدد ۱۰۸۰ تقسیم کرده تا هزینه زمین برای هر متر مربع زیربنا محاسبه شود (حدوداً ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان). با فرض هزینه ساخت دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی و هزینه زمینه ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت تمام شده ساخت آپارتمان چیزی در حدود ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع تمام می‌شود.

شرایط بازار مسکن و شانس موفقیت سرمایه گذاری در مسکن

برا یک سرمایه گذار مهمترین عامل سوددهی سرمایه گذاری است. اگر قرار بود این قسمت از مقاله در سال ۸۵ نوشته شود، بدون شک به شما می‌گفتیم که بیشتر پول خودتان را در بازار مسکن سرمایه گذاری کنید ولی حالا اوضاع فرق کرده.

سقوط و رکود در بازار مسکن

مهمترین شاخص در قیمت ملک مثل هر بازار دیگری، نظام عرضه و تقاضا است. در دهه ۹۰ بین سال‌های ۸۰ تا ۹۰) بازار مسکن بسیار پر رونق بود. تقریبا وارد هر کوچه و برزنی که میشد حداقل ۳ یا ۴ ساختمان قدیمی دیده میشد که در حال تخریب و در نوبت ساخت آپارتمان بودند. مهمتر از همه، آپارتمان‌های ساخته شده نقدشوندگی بالایی داشت و به هیچ وجه روی دست سازنده نمی‌ماند. اما علت اصلی آن رونق چه بود؟

کشور ما در بین سال‌های ۶۰ تا ۷۰ با رشد فزاینده جمعیت روبرو بود. اگر شما متولد آن سالها باشید، منظره نشستن سه نفره روی نیمکت، مدرسه‌های شلوغ و کمبود امکانات در مدرسه را کاملاً به خاطر دارید. در بین سال‌های ۸۰ تا ۹۰ همان کودکانی که با تراکم بالا روی میز و صندلی‌ها می‌نشستند، به سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی رسیدند. یعنی سنی که در ایران جوانان از خانواده جدا میشوند، ازدواج میکنند و نیاز به مسکن دارند. اتفاقی که افتاد این بود که رشد زیاد تولد در آن سالها جای خود را به رشد بی سابقه تقاضا برای مسکن داد. همین اتفاق سبب شد علیرغم اجرای طرح‌هایی مثل مسکن مهر توسط دولت، بازار مسکن آزاد همچنان پررونق باقی بماند.

چرا بازار ملک دچار رکود می‌شود؟

اگر قسمت قبل را خوانده باشید، چرایی رکود در ملک کاملاً روشن می‌شود. با سر و سامان گرفتن جوانان دهه ۶۰، تقاضا در بازار مسکن شدیدا افت کرد ولی از طرف دیگر عرضه بازار ادامه داشت. قطعاً خیلی از افرادی که ۱۰ سال از عمر خود را در عرصه ساخت و ساز آپارتمان صرف کرده اند، به سختی می‌توانند زمینه شغلی خود را عوض کنند. چون تعداد فعالان و سرمایه گذاران بر اساس تقاضای قبلی تنظیم شده بود، مقدار عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کرد. این روند در طی سال‌های ۹۰ تا ۹۲ با افزایش شدید تورم و بالا رفتن قیمت‌ها همراه شد که خرید را برای بیشتر اقشار جامعه عملاً غیر ممکن میکرد.

دو عامل بالا رفتن قیمت‌ها و به هم خوردن تعادل بازار به سمت عرضه بیشتر، باعث شد در سال ۹۲ شاهد اوج رکود در بازار مسکن باشیم. اتفاقی تا حالا هم با شدت کمتر شاهد آن بوده ایم.

سرمایه گذاری در ساخت و ساز ملک

سرمایه گذاری در ساخت و ساز و ساختمان سازی و ملک و مسکن

تاکنون به سرمایه گذاری در ساختمان سازی و ساخت و ساز ملک و مسکن فکر کرده اید؟به نظر شما چقدر می تواند سود آور باشد؟اگر به اطرافیان خود نگاهی بیاندازید افراد زیادی هستند که مشغول به کار ساخت و ساز اند ودرآمد نسبتا خوبی را از این راه کسب می کنند.چرا این نوع سرمایه گذاری می تواند به مقدار زیادی کسب درآمد کند ؟یکی از دلایلی که این موضوع را انقدر مهم کرده، اهمیت مسکن برای انسان است .مسکن برای عموم افراد ضروری است و یک سرپناه و حس حفاظت به انسان می دهد . برای همین ساختمان  و مسکن خواهان زیادی دارد .

باتوجه به این مورد تقاضا برای ساخت مسکن بیشتر خواهد شد . بنابراین رقابت نیز هم میان فروشندگان مسکن و هم برای خریداران افزایش میابد به این صورت که خریدار مبلغ کمتری را برای خرید مسکن پرداخت و همچنین فروشنده سود بیشتری را دریافت کند .باتوجه به شرایط اقتصادی اکنون و افزایش روز به روز تورم افراد مایل به سرمایه گذاری در ساختمان سازی و ساخت و ساز هستند . توجه به افزایش قیمت و اینکه امکان دارد  در آینده ارزش ملک و یا مسکن خریداری شده  به دوبرابر اررزش کنونی برسد افراد راغب به  خرید مسکن و ساخت و ساز می شوند.تاکنون در مورد سرمایه گذاری در خرید ملک صحبت کردیم اکنون میخواهیم به این بپردازیم که سرمایه گذاران چرا به ساخت و ساز تاکید دارند ؟ چرا سرمایه گذاری در ساختمان سازی و ساخت و ساز طرفدار دارد؟

مطالعات در رابطه با سرمایه گذاری در ساختمان سازی

با مطالعه ی بررسی های انجام شده متوجه این شدیم که در طی این سال ها نه تنها قیمت ملک افزایش داشته، بلکه دستمزد کارگران و نیرو های انسانی نیز افزایش یافته است. مثلا در قیمت یک بنا که دو برابر سال قبل شده است . بنابراین اگر یه سرمایه گذار در ملک ساخته شده سرمایه گذاری کند سود بیشتری را دریافت می کند نسبت به اینکه ملک را بدون ساخت نگه دارد.علاوه بر افزایش قیمت دستمزد نیروهای انسانی قیمت مصالح قابل استفاده در ساخت یک مسکن نیز به شدت افزایش میابد .بنابراین اگر شما یک ملک را مثلا ده سال پیش خریداری کرده بودید و آن را باقیمت مصالح و دستمزد ده سال قبل می ساختید و آن را با قیمت اکنون به فروش می رساندید سود زیادی را دریافت می کردید.

نکاتی در رابطه با سرمایه گذاری در ساختمان سازی

اول از همه  برای اینکه سود کافی را از سرمایه گذاری در ساختمان سازی ببرید باید منطقه ای که می خواهید در آن ملک را خریداری کنید به خوبی بشناسید و اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید . اگر در نزدیکی ملک یا ساختمانی که شما خریداری می کنید مدرسه یا بیمارستان وجود داشته باشد طبیعتا محدودیت هایی را برای شما ایجاد خواهد کرد ویا اگر ملک شما در اطراف فضای سبز یا هایپر مارکت های گسترده ای باشد طرفداران زیادی خواهد داشت. یکی دیگر از مواردی باید هنگام خرید ملک به آن توجه داشته باشید این است که  امنیت منطقه ی مورد نظر چگونه است و آیا  جرائم زیادی در آن منطقه گزارش شده است یا نه.

برای اینکه اطلاعات زیادی را در این موارد به دست آورید باید تحقیقات مختلفی را انجام دهید که همسایگان  ، اطلاعات املاک هایی که در آن منطقه وجود دارد و یا کلانتری محله می توانند اطلاعات مستندی را در اختیار شما قرار دهند.اگر در میان تحقیقاتتان متوجه این شدید که خانه های این منطقه زیاد اجاره داده می شوند باید تحقیقات خود را گسترده تر کنید تا دلیل این مورد را متوجه بشید اگر این ساختمان در کنار دانشگاه باشد جابجایی افراد در آن محل طبیعی است و این برای شما مشکلی ایجاد نمی کند چه بسا در آینده بتوانید آن را به دانشجویان دیگری اجاره دهید ولی اگر مواردی از این قبیل در این مکان وجود ندارد باید شک کرد و  به دنبال دلیل  جابجایی پی دی پی ساکنان بود.

پرسش از افراد با تجربه قبلی

از کسانی که قبلا در این منطقه زمینی را خریده اند بپرسید که آیا افزایش و رشد قیمت در این منطقه به اندازه ی کافی بوده است یا خیر. این مورد بسیار مهمی است برای سرمایه گذارانی که هدف های بزرگی برای خود دارند.اگر در کنار منطقه ای که مورد نظر شماست آپارتمان های شیک ، مرکز تجاری های بزرک و فشای سبز عالی وجود دارد یا در حال ساخت است  نشان می دهد که این منطقه دارای رشد نسبتا خوبی است و با خرید این منطقه می توانید سود زیاده را دریافت کنید.

برای خرید مسکن در منطقه ای خاص باید اطلاعاتی در مورد امکانات ومحدودیت های آن محله داشته باشید مثلا از اینکه آیا در منطقه ی مورد نظر شما زمین ورزشی و باشگاه ورزشی وجود دارد؟آیا مرکز تجاری مناسب برای خرید وجود دارد؟یکی دیگر از مواردی که برای هر سرمایه گذار مسکن مهم است  اینست که قیمت اجاره و رهن در منطقه چگونه است. زیرا گاهی ممکن است مالیاتی که برای آن مسکن می پردازید بیشتر از رهن دریافت شده باشد و این برای شما سودی نخواهد داشت.

با بررسی نتایج گرفته شده می توان اینگونه گفت که درست است سرمایه گذاری در ساختمان سازی و ساخت و ساز در بسیاری از موارد می تواند سود آور باشد و درآمد بالایی داشته باشد ولی در مواردی از قبیل اینکه ممکن است ساختمان به علل زیادی مثل قدیمی بودن بنا یا مناسب نبودن منطقه به فروش نرود و پیشنهاد برای اجاره ی آن کم شود. یکی دیگر از نکاتی که برای سرمایه گذاران ساخت و ساز مهم است و باید آن را مورد توجه قرار دهند این است که باتوجه به به روز شدن سلایق افراد و متنوع بودن آن باید طرح های متنوعی برای ساخت و ساز داشته باشند.

چه باید کرد؟

به نظر شما آیا سرمایه گذاری در ساختمان سازی و ساخت و ساز ملک و مسکن در ساخت‌وساز می‌تواند سودمند باشد؟اهمیت خانه و مسکن برای ما ایرانیان باعث شده است تا یکی از سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌ی ساخت‌وساز باشد.حال چه دلیلی توانسته است افراد را به سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز تشویق کند؟مصالح موردنیاز در ساخت‌وساز،گران شدن هر روز مصالح ساختمانی باعث شده است تا سرمایه‌گذاران به سمت خریدن مصالح ساختمانی و ساخت‌وساز بروند و سود زیادی را به دست آورند و همچنین مزد نیروی کار.

افزایش دستمزد نیروی کار در طی سال‌ها نیز افزایش چندانی داشته است. مثلاً دستمزد یک کارگر در طی ۱۰ سال گذشته تورم داشته است.بنا بر موارد گفته‌شده اگرچند سال پیش ملکی را باقیمت مصالح و نیروی کار همان موقع ساخته بودید و اکنون قصد فروش آن را داشتید بسیار سود کرده بودید.البته در هنگام سرمایه گذار در ساختمان سازی و ساخت وساز ملک و مسکن در ساخت‌وساز و خرید مسکن و ملک باید به مواردی توجه داشته باشیم:

  • امکانات رفاهی منطقه‌ی موردنظر را بسنجید. یکی از مواردی که در هنگام خرید ملک یا مسکن باید به آن توجه داشته باشید این است که وضعیت هایپرمارکت ها، فضای سبز و فروشگاه‌های مختلف در اطراف آن منطقه چگونه است.
  • آگاهی از میزان اجاره‌ی آن منطقه داشته باشید. اگر قصد اجاره دادن را دارید امکان دارد اجاره‌ی منطقه‌ی موردنظر شما به حدی بالا باشد که کسی مایل به اجاره‌ی آن نباشد.
  • توجه کنید که منطقه‌ی موردنظر شما در سرمایه‌گذاری موفق بوده است یا خبر. این مورد نیز می‌تواند به شما کمک کند که منطقه موردنظر را به‌درستی انتخاب کرده‌اید یا خیر.
  • به موقعیت ملک توجه کنید مثلاً اگر در اطراف ملک شما دانشگاه یا خوابگاه‌های دانشگاهی باشد می‌توانید از اجاره دادن به دانشجویان بهره ببرید.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید