مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی

سرمایه گذاری در گلخانه

کارآفرینی و سرمایه‌گذاری زودبازده در گلخانه

امروزه، با رشد چشمگیر جمعیت در سراسر جهان، نیاز به مواد غذایی دائماً در حال افزایش است. از طرفی کشت‌های سنتی به دلیل مصرف زیاد آب در حال کاهش‌اند. پدیده­های زیست‌محیطی مانند: گرمایش جهانی، تخریب زمین‌های حاصل‌خیز کشاورزی و کمبود آب مناسب برای کشاورزی باعث شده‌اند که افراد زیادی به کشاورزی نوین روی آورند.

مزایای تأسیس گلخانه

هدف از ساخت گلخانه، دست‌یابی به توانایی انجام کاری است که در منطقۀ شما در فضای باز امکان انجام آن وجود نداشته و یا بسیار پرهزینه است.

برخی از مزایای ساخت گلخانه عبارتند از:

 1. تولید خارج از فصل کشت (محصول کمیاب‌تر و دارای قیمت بالاتری است)
 2. تولید در زمین‌های غیر قابل کشت (مانند: خاک‌های بسیار شور، قلیایی و یا آلوده)
 3. افزایش بهره‌وری در تولید.

سیستم کشت گلخانه‌ای به شما این امکان را می‌دهد تا گیاهان را به شکلی هدایت و تربیت نمایید که بتوانند بهترین استفاده را از منابع موجود نموده، به بالاترین عملکرد ممکن دست یابند. با افزایش بهره‌وری در این سیستم می‌توانید هزینه‌های تولید را کاهش دهید و در مدت کوتاهی هزینه‌های اولیه را جبران کرده، به سوددهی مناسب دست پیدا کنید. به دلیل مزایای ذکر شده در سال‌های اخیر تعداد گلخانه‌ها سرتاسر جهان افزایش یافته‌است.

سودآورترین محصولات گلخانهای

همان‌طور که می‌دانید تقاضای بازار برای مواد غذایی روز به روز در حال افزایش است. برای تأمین این تقاضا نیاز به افزایش میزان تولید و سطح زیر کشت احساس می شود. در اکثر کشورها سرمایه‌گذاری­های بسیاری در صنعت گلخانه انجام شده و دائما در حال افزایش است.

کدام گیاهان در گلخانه بیشترین سودآوری و بهترین عملکرد را دارند؟

1-گلخانه‌های تولید گل و گیاه

 • گل رز شاخه بریده
 • گل ارکیده
 • گل آنتوریوم
 • کاکتوس و ساکولنت

2-گلخانه‌های تولید نشاء

 • نشاء سبزیجات و صیفیجات: کاهو، کلم، گل‌کلم، گوجه‌فرنگی، بادمجان، خیار، بامیه، هندوانه، فیسالیس، ریحان، نعنا و …
 • نشاء گیاهان دارویی: بادرنجبویه، اسطوخودوس، سرخارگل، مریم‌گلی، آویشن، آرتیشو، گل ‌گاوزبان، به‌لیمو، سنبل‌الطیب، مارچوبه، زنجبیل، ختمی‌ دارویی، پونه، مورد، میخک، مرزه، بومادران، پنیرک، چای ترش، رزماری و رازیانه.

3-گلخانه‌های تولید محصولات کشاورزی

 • گوجه‌فرنگی گلخانه­ای
 • خیار گلخانه­ای
 • بادمجان گلخانه­ای
 • فلفل‌دلمه و قلمی گلخانه­ای
 • توت‌فرنگی گلخانه‌ای
 • کاهو فرانسوی
 • کرفس
 • فیسالیس
 • ملون

انتخاب مناسبترین محصولات گلخانه‌ای برای کشت در ایران با توجه به شرایط آب‌وهوایی

طراحی گلخانه در مناطق مختلف ایران به دلیل تفاوت‌های فراوان از نظر شرایط اقلیمی (مانند: شدت نور، درجۀ حرارت، ارتفاع از سطح دریا و …)متفاوت است. تجهیزات گلخانه نیز بر‌ اساس منطقه تغییر می‌کند بنابراین در انتخاب محصول باید به این شرایط توجه نمود. این مسئله باعث سردرگمی افراد در انتخاب نوع کشت و چگونگی طراحی گلخانه برای دستیابی به بیشترین بهره­وری شده ‌است. شما، سرمایه گذاران عزیز، برای حل این مشکل می­توانید از متخصصین شرکت تجارت سبز آبان در تولید محصولات کشاورزی و ساخت و تأسیس گلخانه‌های کارآمد راهنمایی بگیرید. شرکت تجارت سبز آبان با مجوز رسمی از سازمان نظام‌مهندسی در خصوص پیمانکاری احداث و تأسیس گلخانه به متقاضیان ساخت گلخانه با مناسب‌ترین قیمت خدماتی از قبیل موارد ذیل ارائه می‌دهد:

 • مشاورۀ خرید سازه
 • مشاورۀ انتخاب نوع و سبک سازه
 • طراحی گلخانه
 • اجرای سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی
 • مشاورۀ انتخاب نوع سازۀ چند منظورۀ مناسب کشت مورد‌نظر

مشاورۀ ساخت و تأسیس گلخانه

شرکت تجارت سبز آبان آمادگی دارد در زمینۀ تأسیس گلخانه مشاوره‌های لازم را در اختیار شما قرار داده، تمام مراحل ساخت گلخانه را از صفر  تا صد اجرا نموده و در صورت نیاز در مراحل مختلف تولید نیز در کنار شما باشد.

          شرکت تجارت سبز آبان در خصوص راه‌اندازی گلخانه خدمات زیر را ارائه می دهد:

 • اخذ مجوزهای لازم برای تأسیس گلخانه
 • اخذ مجوز و حفر و احداث استخر ذخیرۀ آب
 • اخذ مجوز و تهیه و نصب ترانس و شبکۀ برق و یا دریافت انشعاب
 • اخذ مجوز و تأسیس پست گاز و یا دریافت انشعاب
 • اجرای سیستم برق‌کشی و سیستم الکتریکی و کنترل هوشمند گلخانه
 • اجرای اسمبل سازه و ریلیز سازه
 • اجرای باز کردن (ریلیز کردن) سازه و تأسیسات
 • اجرای جابه‌جایی سازه با کادر مجرب و سیستم پیشرفته
 • اخذ مجوز بهره‌برداری گلخانه
 • اخذ مجوز کشت‌های مدرن

طراحی سیستماتیک گلخانه

سیستم­های گلخانه باید به گونه­ای طراحی شود که بتوان به بهترین نتیجۀ ممکن دست‌ یافت. عوامل متعددی در طراحی سیستم­های گلخانه اثرگذارند. سازه­ها، پوشش­ها، مدیریت انرژی و … از مهم‌ترین این عوامل‌اند. این عوامل علاوه بر تأثیر بر یکدیگر،

خود تحت تأثیر شرایط محیطی، اقلیمی، اقتصادی و بازارند، ازاین‌رو لازم است با بررسی دقیق عوامل تأثیرگذار در تولید به گونه‌ای سرمایه‌گذاری نمایید که به بیشترین بهره­وری دست یابید.

تاسیس گلخانه، کار ساده‌ای نیست

انتخاب مکان مناسب جهت تأسیس یکی از مهمترین ملاحظات هنگام برنامه‌ریزی برای ساخت گلخانه است. عواملی که در انتخاب محل باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

نوردهی در طول سال

بیشتر گیاهان برای تولد، رشد و گلدهی به مقدار مشخصی از انرژی تجمع یافتۀ نور در طول بالندگی نیازمنداند. هرچه مقدار نور در روز بیشتر شود، گیاه سریع تر رشد می‌کند و میوه می‌دهد (گیاهان روز بلند).  

رطوبت نسبی

گلخانه را می‌توان توسط هوای خشک، خنک کرد. بنابراین برای سرمایش و کاهش بیماری‌های شاخه و برگ بهتر است گلخانه در محلی بنا شود که هوا در طول تابستان خشک باشد.

دما

کنترل این پارامتر برای دست‌یابی به رشد و توسعۀ بهینۀ گیاه اهمیت دارد. ساخت گلخانه در مناطقی با آب‌وهوای معتدل مناسب‌تر است زیرا گرم نگه‌داشتن در طول زمستان و خنک کردن در طول تابستان به انرژی کمتری نیاز دارد.

بادها

گلخانه باید در برابر باد مقاوم ساخته ‌شود. تاثیرات باد را می‌توان با ایجاد موانع فیزیکی(نرده‌ها)یا بادگیر(درختان) به حداقل رساند.

ارتفاع

ارتفاع تاثیر به‌سزایی در دمای هوا در طول سال دارد به همین دلیل تأسیس گلخانه در ارتفاع ترجیح داده می‌شود.

آب

آب باید عاری از هرگونه آلودگی شیمیایی باشد. عناصر درون آب باید به مقدار نیاز در دسترس گیاه قرار گیرد. ظرفیت آب باید به حدی باشد که در زمان اوج مصرف و در طول گرمای تابستان نیاز گیاه را به اندازۀ کافی تأمین کند. همچنین از آب می‌توان برای خنک کردن گلخانه استفاده کرد. میزان آبی که برای خنک کردن استفاده می‌شود می‌تواند بیشتر از مقدار آبی باشد که به منظور آبیاری مصرف می‌شود.

حمل و نقل

بهتر است که گلخانه در نزدیکی جاده‌های آسفالت و یا مسیرهای راه‌آهن باشد. جاده‌های خاکی هموار نیستند و حرکت در آن‌ها باعث وارد آمدن تکان‌های شدید به گیاهان و میوه‌ها شده، از کیفیت محصولات کم می‌کند. همچنین نزدیکی به مسیرهای اصلی و بزرگراه‌ها هزینه‌های تولید را کاهش داده، حمل‌ونقل را تسریع می‌کند.

بازار

امروزه، ذهنیت مصرف‌کنندگان تغییر کرده و بیشتر محصولات محلی را خریداری می‌کنند. از اثرات مثبت این امر کاهش مسافت و هزینه حمل‌و‌نقل است که علاوه بر حفظ تازگی محصولات منجر به کاهش تولید دی‌اکسید‌کربن (carbon footprint) شده ٬ در نهایت  به حفظ محیط زیست کمک  می‌کند. در مقابل، تولیدکنندگان گلخانه‌ای بزرگی هستند که فارغ از اقبال محصولات محلی، تولیداتشان را گسترش می‌دهند. توجه به بازار هدف و در نظر گرفتن نیاز مشتریان می‌تواند در انتخاب یکی از این دو روش تولید (تولید محصولات محلی یا تولیدات وسیع) به شما کمک کند تا بیشترین سود سالانه را کسب کنید.

نیروی کار

          برای استفادۀ بهینه از گلخانه، تولید باید در تمام طول سال ادامه داشته باشد. کارگران باید همانند یک تیم هفت روز در هفته کار کنند. آن‌ها باید پذیرفته باشند که در زمان اوج کار باید اضافه‌کاری کنند. نیروی کار باید با آموزش صحیح و جامع به تمام جوانب توسعه و تولید گیاهان آگاهی داشته ‌باشد.

منابع

         برق، گاز طبیعی (یا دیگر منابع سوخت) و سرویس تلفن باید به راحتی در دسترس باشند. وجود برق بسیار ضروریست زیرا بیشتر تجهیزات گلخانه با نیروی برق کار می‌کنند. منبع سوخت جهت گرمایش گلخانه با در نظر گرفتن هزینه می‌تواند گاز طبیعی، پارافین و یا سوخت روغنی باشد.

نقشه‌برداری

        زمینی که گلخانه بر روی آن احداث می‌گردد نباید شیب‌دار باشد زیرا کارکردن در آن بسیار دشوار است و کارگران خیلی زود خسته می‌شوند. همچنین برای حرکت دادن آب به سمت بالا پمپ‌های بزرگتری نیاز است. در شرایط شیب گیاهان حجم نابرابری آب دریافت می‌کنند. علاوه بر این بهتر است که گلخانه در زمینی با توانایی زهکشی ساخته شود تا گلخانه بتواند با سرعت آبگیری شود.

سرمایه گذاری و امکان سنجی

به منظور تولید اصولی و نهایت سودآوری در گلخانه ها بایست به نحو مطلوب و صحیحی در این بخش سرمایه گذاری صورت گیرد. برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، مطالعات پیش از سرمایه گذاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که نارسائی در این قسمت باعث تخصیص نادرست منابع و در نهایت موجب افزایش هزینه های سرمایه گذاری و طولانی شدن فاصله بین زمان انجام سرمایه گذاری و دوره بهره برداری می گردد. در مطالعات پیش از سرمایه گذاری برخی از شاخصه هایی را باید در نظر گرفت که مختص همان پروژه می باشد اگر چه به طور کلی اغلب پروژه های اقتصادی در برخی از شاخصه ها فضای مشترک دارند لیکن در شاخصه هایی اختصاص لازم است که با دقت بیشتری مطالعات پیگیری گردد. لذا بسته به نوع تولید، شاخصه ها متفاوت خواهند بود.

الف) شاخصه های عمومی مطالعات پیش از سرمایه گذاری

1- میزان عرضه و تقاضا

2- بازارهای هدف

3- روش های کاهش هزینه تولید

4- مزیت نسبی در تولید

5- امنیت در سرمایه گذاری

6- زمینه های صادرات

ب ) شاخصه های اختصاصی مطالعات پیش از سرمایه گذاری

1- هزینه های جاری (کارگری، سوخت و انرژی و نیروی انسانی و غیره)

2- هزینه های ثابت، استهلاک و بهره

3- کیفیت محصول براساس استانداردها

4- آب و هوا و طول و عرض جغرافیایی

5- وضعیت ادافیکی خاک و وضعیت کیفی آب

6- بسته بندی، بازار و فروش

مراحل پیش از سرمایه گذاری

قبل از انجام هر سرمایه گذاری مراحلی را به شرح ذیل باید طی نمود:

1- شناسایی امکانات سرمایه گذاری

2- انتخاب و تشریح اولیه پروژه

3- تدوین پروژه

1- شناسایی امکانات سرمایه گذاری: در مطالعات مربوط به شناسایی امکانات سرمایه گذاری، فرصت های سرمایه گذاری و پتانسیل های موجود در زمینه پروژه مورد نظر باید مشخص و تعریف گردد.

به طور مثال برای تولید در بخش کشاورزی بالاخص تولیدات گلخانه ای امکاناتی از قبیل زمین حاصلخیز (در کشت خاکی) و یا کیفیت آب (در کشت بدون خاک)، نیروی کارگری متخصص، نزدیکی یا دوری به بازار،شرایط آب و هوایی مناسب، موقعیت جغرافیایی، امکان توسعه و غیره باید بطور مشخص مطالعه و بررسی گردد.

2- مرحله انتخاب و تشریح اولیه پروژه: شامل بررسی پیش از مطالعه امکان سنجی(طرح توجیهی) می باشد، که مرحله ایست میانی بین بررسی شناسایی امکانات و تدوین پروژه.

در این مرحله در خصوص ظرفیت تولید، مواد اولیه مورد نیاز، موقعیت و محل تولید، تکنولوژی و تجهیزات مورد نیاز هزینه های جاری و تحلیل مالی بررسی و بحث می گردد.

3- مرحله تدوین پروژه که شامل دو زیر بخش اساسی است عبارتند از:

الف) ارزیابی نهایی                          ب) اتخاذ تصمیم

الف) ارزیابی نهایی: در این مرحله کلیه مواردی که در انتخاب و تشریح پروژه جمع آوری گردیده، بطور تک تک بررسی و سپس در جداول مخصوص گردآوری می شود و پس از آن می توان بطور شفاف در خصوص توجیه اقتصادی طرح (درآمد و سود) اظهارنظر نمود.

ب) اتخاذ تصمیم: برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در یک طرح یا پروژه وجود پایه های اطلاعاتی بر مبنای فنی و اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مرحله کارشناسان فنی طرح بایستی فروش، درآمد، سود و هزینه تولید سالیانه را بطور مشخص و دقیق مورد بررسی و تحقیق قرار داده و با درنظر گرفتن ضرائب خطا و کاهش میزان خطرپذیری از طریق آزمون های متوالی و کسب اطلاعات و همچنین با احتساب تورم و پیش آمدهای احتمالی تصمیم گیری قاطع صورت پذیرد و به اطلاع سرمایه گذار برسد.

تهیه کنندگان طرح چه کسانی هستند:

برای مطالعه امکان سنجی(طرح توجیهی) واحدهای تولیدی مطلوبتر آنست که گروهی از کارشناسان خبره و با تجربه استفاده گردد. از اینرو عمدتاً در زمینه پروژه های مربوط به تولیدات گلخانه ای تیم کارشناسی زیر بایستی حضور فعال داشته باشند.

1- کارشناس باغبانی

2- کارشناس خاکشناسی

3- کارشناس عمران

4- کارشناس اقتصاد کشاورزی

5- کارشناس مالی

مفاهیم ارزیابی مالی پروژه ها

1-سرمایه گذاری

1-1-سرمایه ثابت

1-2-سرمایه در گردش

1-3-سرمایه گذاری کل

سرمایه گذاری یکی از عناصر اصلی در هر پروژه امکان سنجی(طرح توجیهی) می باشد که در خصوص سرمایه های ثابت و سرمایه در گردش بحث نموده و پس از محاسبه مالی سرمایه ثابت و سرمایه در گردش، از جمع جبری این دو، سرمایه گذاری کل محاسبه می گردد.

در مبحث سرمایه گذاری موارد دیگری نیز دخالت دارند که عبارتند از:

هزینه تولید سالیانه: هزینه تولید سالیانه کل سرمایه در گردش را شامل می شود که در هر پروژه علاوه بر محاسبه سرمایه در گردش ضروری است عوامل دیگری که در هزینه های تولید موثر می باشند نیز محاسبه گردند. این هزینه ها عبارتند از استهلاک، بهره و هزینه های پیش بینی نشده. استهلاک و بهره هر دو دارای فرمول محاسباتی خاص می باشد که مفصلاً به شرح آن خواهیم پرداخت.

سود و زیان (توجیه اقتصادی) : برای تصمیم گیری نهایی در خصوص اجرای پروژه، نیاز به تعیین آستانه های سود و زیان و درآمد و فروش می باشد که در توجیه اقتصادی باید بطور مفصل و جامع پیرامون آن سخن گفته شود.

1-1-سرمایه ی ثابت: این موارد که در واقع جزء دارائی های سرمایه گذار محسوب می شود شامل ساختمان و بناء ماشین آلات و تجهیزات، هزینه های قبل از تولید، هزینه احداث گلخانه می باشد.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید